Konflikt austriackich szkoleniowców

by - 8:39 PM


foto: alexanderpointner.at

Były trener kadry Austrii, Alexander Pointner otwarcie krytykuje obecną sytuację Austriackiego Związku Narciarskiego. W mediach coraz częściej pojawiają się spekulacje na temat zmiany szkoleniowca oraz propozycje ewentualnych kandydatów na to stanowisko.

Austriaccy skoczkowie całkiem nieźle rozpoczęli ten sezon Pucharu Świata. Podczas inauguracji w Wiśle oddawali skoki na równym poziomie, dzięki czemu konkurs drużynowy zakończyli na trzecim miejscu. Niestety kolejny dzień w wykonaniu podopiecznych Andreasa Feldera był już znacznie gorszy. Najlepszy z Austriaków Daniel Huber był dopiero 18., a pozostali uplasowali się w trzeciej i czwartej dziesiątce. Kolejne konkursy również nie należały do udanych. Zbyt dużym optymizmem nie napawał też fakt, że Daniel Huber zakończył konkurs w Engelbergu na 3. pozycji, bo już następnego dnia ten sam zawodnik nie przebrnął przez kwalifikacje.

Słabe wyniki Austriaków spowodowały też, że organizatorzy Turnieju Czterech Skoczni mieli spory problem ze sprzedażą biletów  na konkursy w Innsbrucku i Bischofshofen, podczas gdy wejściówki na niemiecką część prestiżowej imprezy wyprzedały się błyskawicznie. Były trener reprezentacji Alexander Pointner zarzucił wówczas AZN niewłaściwe podejście do zawodników oraz brak odpowiednich rozwiązań technologicznych. Najlepsi sportowcy to prawie zawsze bardzo indywidualne osobowości. Dobry trener wie, jak pokierować siłami swoich zawodników, by osiągnęli jak największy sukces. W zespole mogą być różne napięcia i konflikty, ale trzeba je pokierować w odpowiedni sposób. Teraz brakuje w zawodnikach „instynktu zabójcy – powiedział podczas wywiadu dla portalu Laola1.at. Obecny trener Austriaków nie pozostał obojętny na krytykę ze strony Pointnera.  Jestem przekonany, że nasi sportowcy mogą go odzyskać jak tylko znów poczują smak sukcesu. To może się stać bardzo szybko. Nie sądzę, że na przykład Stefan Kraft stracił to wszystko. Zawsze będzie miał w sobie to czucie, tylko że nie zawsze będzie to widoczne dla świata zewnętrznego – odpowiedział na zarzuty Andreas Felder.

67. TCS rozpoczął się jednak dla Austriaków, a dokładniej dla Stefana Krafta,  bardzo dobrze. W Oberstdorfie wywalczył 3. pozycję. Niestety już w kolejnym konkursie pogrzebał swoje szanse i przestał liczyć się w grze o Złotego Orła – w Ga-Pa Kraft po bardzo słabym skoku zajął przedostatnie miejsce. Ponadto pozostali Austriacy też bardzo słabo się spisali – najlepszy Huber był dopiero 15. Poza nim w czołowej trzydziestce znalazł się już tylko Manuel Fettner, sklasyfikowany na 28. miejscu.

Po nieudanej pierwszej części turnieju Pointner po raz kolejny skrytykował zachowanie szkoleniowca kadry i podkreślił, że nie poświęca on odpowiedniej uwagi na rozwiązywanie problemów psychologicznych, które mają jego podopieczni. Za moich czasów wszystko było dobrze udokumentowane i zapisane. W razie potrzeby można było dokładnie prześledzić błędy i skorygować je za pomocą nowych metod – mówił w rozmowie z austriackim portalem. Byłemu szkoleniowcowi nie umknął też fakt, że Felder nie był obecny na wieży trenerskiej w czasie konkursu – z tego powodu też robił wyrzuty trenerowi austriackich skoczków. Wówczas w sprawę włączył się były reprezentant kraju Thomas Morgenstern, który w następujący sposób odniósł się do ataków Piontnera: Dyskusja, że trener nie jest na szczycie wieży, jest niepotrzebna. Czy faza lotu jest ważniejsza niż cały skok?

Andreas Felder nie ma zamiaru, mimo niepowodzeń, po jednym sezonie rezygnować ze stanowiska trenera kadry narodowej. Szkoleniowiec powiedział też, że bardzo chciałby podjąć współpracę z Wernerem Schusterem, który mógłby dołączyć sztabu szkoleniowego Austriaków. Chociaż na razie  nie wiadomo jaką funkcję mógłby objąć były trener niemieckich skoczków, to istnieje na ten temat wiele pogłosek. Podobnie jak na temat rzekomej zmiany na stanowisku trenera niemieckiej kadry narodowej. W mediach pojawiły się także  plotki dotyczące … Stefana Horngachera, jako jednego z potencjalnych kandydatów na to stanowisko. Podkreślamy jednak, że to jedynie plotki, a PZN chce przedłużyć kontrakt z obecnym trenerem Polaków, ale ostateczna decyzja w tej sprawie póki co nie zapadła.


Źródła:  laola1.at/TT.com

You May Also Like

0 komentarze