Top tygodnia

by - 1:16 PM


Dziś Sylwester, czyli ostatni dzień roku. Już jutro będziemy mogli powiedzieć o sobie, że jesteśmy rok starsi. Większość z nas ma na pewno jakieś noworoczne postanowienia, które będzie chciała wcielić w życie w 2019. Ale, ale! Nie zapominajmy, że wczoraj skończył się kolejny tydzień, a co za tym idzie, trzeba go podsumować. Na podsumowania całego roku przyjdzie jeszcze czas, a już teraz zapraszam Was na podsumowanie wydarzeń minionych siedmiu dni.

Markus Schiffner i Philipp Aschenwald triumfują w Engelbergu 
O ile w Pucharze Świata Austriakom do tej pory się nie wiodło, o tyle w Pucharze Kontynentalnym spisują się bardzo dobrze. W konkursach w szwajcarskim Engelbergu zwyciężyli bowiem kolejno Markus Schiffner w sobotę i Philipp Aschenwald w niedzielę.  
Ten pierwszy zdeklasował rywali skacząc w pierwszym konkursie odpowiednio 137,5 i 129,5 metra. 

Copper Peak z konkursem LGP już w 2020 roku?
Kilka dni temu pisałyśmy o tym, że włodarze skoczni w amerykańskim Ironwood bardzo mocno starają się o jak najszybszą przebudowę skoczni mamuciej Copper Peak znajdującej się w tym mieście. Jak się okazuje wszystko jest na bardzo dobrej drodze i być może w 2020 roku będziemy mieli okazję podziwiać najlepszych skoczków globu w konkursach Letniego Grand Prix na szóstej największej skoczni narciarskiej na świecie

Kenneth Gangnes zakończył karierę
Ta informacja była bardzo szokująca dla wielu kibiców skoków narciarskich, co łatwo można było zaobserwować w mediach społecznościowych. Niektórym ciężko było uwierzyć w to, że Norweg postanowił odwiesić narty na kołek, bowiem miał wrócić do rywalizacji najwyższej rangi w tym sezonie po długiej rehabilitacji. Od 2016 roku Gangnes jednak ciągle borykał się z kontuzjami, które co chwilę się odnawiały, dlatego tuż przed świętami poinformował on Norweski Związek Narciarski, że nie będzie już skoczkiem narciarskim. 

Film dokumentalny o skokach narciarskich
Wszyscy miłośnicy filmów i skoków narciarskich oszaleli, gdy w internecie pojawiła się informacja, że powstanie pierwszy dokument o tej dyscyplinie sportu. W filmie zobaczymy Stefana Krafta, Michaela Hayböcka, Andreasa Wellingera, Richarda Freitaga, Daniela-Andre Tande, Noriakiego Kasaiego, Svena Hannawalda oraz Thomasa Dietharta. Pojawi się również były trener reprezentacji Austrii Alexander Pointner, dyrektor Pucharu Świata Walter Hofer, a także austriacki dziennikarz Hanno Settele, który pracuje dla telewizji i radia ORF. Premiera filmu zaplanowana jest na marzec 2019.

Mistrzostwo Polski dla Kamila Stocha
To już tradycja, że w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia odbywa się konkurs o Mistrzostwo Polski w skokach narciarskich. W tym roku kandydatów do tytułu mistrzowskiego było kilku, ale w gronie potencjalnych mistrzów wymieniani byli Piotr Żyła, Kamil Stoch, Dawid Kubacki, czy broniący tytuły Stefan Hula. Po pierwszej seri prowadził ten drug po skoku na 140 metr. Trochę sensacyjnie Piotr Żyła był dopiero na siódmej pozycji. Po drugiej serii nie zmieniło się zbyt wiele i Mistrzem Polski został Kamil Stoch, srebro przypadłu Dawidowi Kubackiemu, a brąz Stefanowi Huli.

Zajc Mistrzem Słowenii
W minionym tygodniu odbyły się także Mistrzostwa Słowenii. W konkursie mężczyzn zabrakło najbardziej utytułowanego słoweńskiego skoczka, Petera Prevca. Tytuł mistrzowski wywalczył osiemnastoletni Timi Zajc. Pozostałe miejsca na podium zajęli Anze Semenic i Bor Pavlovcic.

Skocznia w Tromsø w końcu powstanie?
Plany budowy skoczni w rodzinnym mieście Johanna Andre Forfanga są coraz wyraźniejsze. Powstał już projekt obiektu, obliczono fundusze, a aktualnie trwa sprawdzanie wzgórza pod kątem tego, czy jest możliwa na nim budowa skoczni. Sam Forfang jest bardzo zaangażowany w to przedsięwzięcie. Jego starania zostały zauważył dyrektor Pucharu Świata, Walter Hofer, który wizytował Tromsø wiosną. Budowa obiektu na północy Norwegii jest dobrym przedsięwzięciem taktycznym w kontekście ostatnich problemów z brakiem śniegu w Pucharze Świata. Panuje tam długa zima, co daje możliwość uczynienia z niej areny rezerwowej dla odwołanych konkursów. Według Waltera Hofera na takie plany jest jednak za wcześnie.

Turniej Czterech Skoczni zainaugurowany
29. grudnia odbyły się kwalifikacje do pierwszego konkursu zaliczanego do Turnieju Czterech Skoczni. W Oberstdorfie triumfował zwycięzca turnieju z roku 2015. Dzień później odbył się konkurs indywidualny, który wygrał Ryoyu Kobayashi. To, co wydarzyło się po konkursie. Walter Hofer najwyraźniej nie był zadowolony z wygranej Japończyka, czego dał upust prowadząc go na ceremonię dekoracji. 

Oj działo się w minionym tygodniu! A co czeka nas w tym? Czas pokaże. A teraz nie pozostaje mi nic innego, jak pożegnać się z Wami życząc udanej i bezpiecznej zabawy Sylwestrowej. 


Źródło: informacja własna

You May Also Like

0 komentarze