Top 10 tygodnia 10-16 grudnia

by - 10:37 AM


Za nami kolejny tydzień zmagań skoczków w PŚ i PK. Czas podsumować, co wydarzyło się w ciągu minionych dni. Zapraszamy na TOP10 tygodnia!


1.Daniel Andre Tande odpuścił konkursy w Engelbergu
Już tydzień przed zawodami PŚ w Engelbergu pojawiła się informacja, że Norweg rezygnuje ze startu w Szwajcarii. Początek sezonu w wykonaniu Daniela Andre Tandego nie należał do najbardziej udanych. Teraz zależy mu na odpowiednim przygotowaniu do zbliżającego się Turniej Czterech Skoczni, w którym chciałby zaprezentować się z jak najlepszej strony. Tandego w Engelbergu zastąpił Marius Lindvik.


2.Powrót Petera Prevca do Pucharu Świata
Konkurs w Engelbergu był pierwszym startem Słoweńca w tym sezonie. Po zakończeniu ubiegłorocznych startów, Peter Prevc dwukrotnie przechodził operację kontuzjowanej kostki, co uniemożliwiło mu skakanie. Zdobywca Kryształowej Kuli nie ukrywa, że bardzo cieszy go powrót do rywalizacji oraz fakt, że miał on miejsce właśnie w Engelbergu. Od początku wiedziałem, że chcę wystartować w jakichś zawodach jeszcze przed Turniejem Czterech Skoczni. Kiedy spojrzałem w poprzednie lata, to zauważyłem, iż najstabilniejszym miejscem pod względem śniegu i wiatru był właśnie Engelberg. Lubię tamtejsze konkursy, bo rozgrywane są dość wcześnie i nie musimy spędzać tylu godzin w hotelu w oczekiwaniu na start – powiedział Prevc. W swoim pierwszym w tym sezonie starcie Słoweńcowi nie udało się zdobyć punktów Pucharu Świata - uplasował się na 35 pozycji. Dzień później było już znacznie lepiej - Peter był 16.3.Nowy sponsor Fińskiego Związku Narciarskiego
Kimmo Kaarlejaervi, właściciel znanej sieci sklepów meblowych zaoferował fińskim skoczkom wsparcie finansowe. Po obejrzeniu reportażu na temat kryzysu fińskich skoków, zdecydował się udzielić Fińskiemu Związkowi Narciarskiemu pomocy, w zamian za umieszczenie logo jego firmy na strojach zawodników. W podpisanej w zeszłym tygodniu umowie, Kaarlejaervi zobowiązał się do 2-letniej współpracy z fińską federacją oraz przekazywania kwoty 200 000 rocznie. Niewykluczone, że okres ten zostanie przedłużony, jeżeli wyniki Finów ulegną poprawie.


4.Turcy bez trenera
Reprezentacja Turcji znalazła się w bardzo trudnej sytuacji. Dotychczasowy trener  Pekka Niemela ogłosił, że rezygnuje ze swojej funkcji.  Niemela zrezygnował z prowadzenia tureckiej kadry na rzecz zaangażowania się w projekt odbudowy chińskich skoków. Chociaż rezygnacja szkoleniowca została ogłoszona już przeszło miesiąc temu, to wciąż nie pojawił się jago następca.


5 .Dobre starty Aleksandra Zniszczoła w Pucharze Kontynentalnym
W sobotnim konkursie rozegranym na Rukatunturi Zniszczoł zajął drugie miejsce, a następnego dnia był dziewiąty. Tym samym Polak powiększył kwotę startową Polaków na Turniej Czterech Skoczni. W kwalifikacjach do pierwszego konkursu będzie mogło wystąpić siedmiu Biało-Czerwonych. W Ruce dwukrotnie zwyciężył Norweg - Robin Pedersen.6.Poznaliśmy program świątecznych Mistrzostw Polski
Konkurs świąteczny to już tradycja. Co roku, drugiego dnia Świąt Bożego Narodzenia, reprezentanci Polski rywalizują o tytuł mistrza kraju. W tym roku bronić będzie go Stefan Hula. Konkurs świąteczny rozegrany zostanie na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. 
Oto program tegorocznych zawodów:
- 13:45 - seria próbna
- 14:45 - pierwsza seria konkursowa
- 15:55 - seria finałowa (30 zawodników po 1 serii)


7.Dodatkowe konkursy w Oberstdorfie i Willingen!
Międzynarodowa Federacja Narciarska podjęła decyzję o przeprowadzeniu dodatkowych konkursów w dwóch niemieckich miejscowościach, w miejscu odwołanych przed tygodniem zawodów w Titisee-Neustadt. W piątek 1 lutego odbędzie się konkurs indywidualny w Oberstdorfie, a 15 lutego konkurs drużynowy w Willingen. 


8. Pierwsze  zwycięstwo Karla Geigera w karierze
Karl Geiger odniósł pierwszą w karierze wygraną w Pucharze Świata. Niemiec triumfował w sobotnim konkursie w szwajcarskim Engelbergu, dzięki skokom na odległość 135 m i 141 m. Tuż za nim uplasował się Piotr Żyła, a trzeci był Austriak Daniel Huber, dla którego to także najlepsze osiągnięcie w dotychczasowej karierze.9. Piotr Żyła dwukrotnie drugi w Engelbergu!
To był świetny weekend w wykonaniu Piotra Żyły. Polak dwukrotnie uplasował się na drugim stopniu podium. W sobotę wyprzedził go tylko Karl Geiger, a dzień później Ryoyu Kobayashi. W niedzielnym konkursie świetnie spisali się też pozostali Polacy. Kamil Stoch był trzeci, a Dawid Kubacki piąty. Dzięki bardzo dobrym skokom, Biało-Czerwoni umocnili się na pozycji liderów Pucharu Narodów, w którym wyprzedzają Niemców i Japończyków. 


10.  Ryoyu Kobayashi znowu najlepszy
Japończyk po raz kolejny wygrał konkurs Pucharu Świata i umocnił się na pozycji lidera klasyfikacji generalnej. Kobayashi po skokach na odległość 144 m i 137 m, z przewagą ponad 9 punktów nad drugim Piotrem Żyłą, triumfował podczas niedzielnego konkursu na Gross-Titlis-Schanze. Na najniższym stopniu podium stanął Kamil Stoch. Najlepsza trójka niedzielnego konkursu  w Engelbergu to równocześnie najlepsza trójka klasyfikacji PŚ. Do prowadzącego Kobayashiego (556 pkt.), Piotr Żyła traci 111 pkt, a Kamil Stoch 191. Źródło: informacja własna/skokiokiemkobiet.pl


You May Also Like

0 komentarze