Świeżym okiem - Timi Zajc

by - 9:08 PM

www.siol.net


Czasy Małysza, Morgensterna, Bardala, czy Peterki to już przeszłość. Nadchodzi era młodych skoczków, którzy zastąpią legendy i to o nich będzie głośno. Jednym z takich juniorów jest Słoweniec Timi Zajc, który zadebiutował w Pucharze Świata w Niżnym Tagile (02.12.2017) zajmując 12. miejsce.


Ten zawodnik urodził się 26 kwietnia 2000 roku i jest reprezentantem klubu SSK Ljubno BTC. Jego kariera międzynarodowa rozpoczęła się w lipcu 2013 roku w Villach podczas zawodów FIS Cup, natomiast pierwsze punkty z tej rangi zdobył rok później. Miało to miejsce również w tym samym austriackim mieście. W 2016 roku wystąpił podczas zawodów Pucharu Kontynentalnego, ale nie zdobył tam żadnych punktów.


Pierwszych punktów PK dorobił się 28 stycznia 2017 roku zajmując 17. miejsce. Miesiąc później wziął udział w Zimowym Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy 2017 w tureckim Erzurum. Podczas tego wydarzenia zgarnął same złote medale: indywidualnie, drużynowo i w konkursie drużynowym mieszanym. Również w tym samym roku w lecie wygrał dwa konkursy FIS Cup, a 16 września zajął 3. miejsce w Letnim Pucharze Kontynentalnym w Trondheim (Norwegia). Dzień później triumfował w zawodach LPK w tym samym mieście. 


Drużynowo zadebiutował w Wiśle (18.11.2017), gdzie podczas konkursu inauguracyjnego zajął wraz z zespołem 6. miejsce, a jego indywidualny debiut miał miejsce 2 grudnia br. w Niżnym Tagile (12. miejsce). Równocześnie w tym samym dniu zyskał swoje pierwsze punkty PŚ. 


Podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczang był bliski zakwalifikowania się do II serii.  W Korei Południowej, na skoczni normalnej, oddał skok na odległość 97,0 m i z notą 98,6 pkt zajął 33. miejsce. W tym dniu zwyciężył Andreas Wellinger. 


Timi jest również medalistą mistrzostw Słowenii, które odbyły się w październiku 2017 roku. Zdobył wtedy złoty medal. Również w grudniu tego samego roku rozegrane zostały zimowe mistrzostwa Słowenii za rok 2018 i podczas nich został indywidualnym mistrzem na skoczni dużej. Wypracował sobie również srebro w drużynie na tym samym obiekcie. 


Turniej Czterech Skoczni w sezonie 2017/2018 ostatecznie zakończył na 16. pozycji, a na Raw Air uplasował się na 47. miejscu klasyfikacji generalnej. Willingen Five ukończył na 27. miejscu, natomiast podczas Letniej Grand Prix w 2018 roku był 13. 


Ten młody Słoweniec to dobry przykład na to, że kraj leżący na Półwyspie Bałkańskim nie musi obawiać się, kto w przyszłości będzie w stanie zastąpić Petera Prevca, czy Jerneja Damjana. Jeśli młodzik taki jak Zajc skacze na dobrym poziomie, to prawdopodobnie może stać się obiektem do naśladowania dla początkujących zawodników ze Słowenii. źródło: informacja własna

You May Also Like

0 komentarze