Obsługiwane przez usługę Blogger.

Skoki dla opornych - Puchar Karpat

by - 4:29 PM


W naszym cyklu przedstawiałyśmy Wam już różne zawody – od tych najwyższych rangą, czyli Pucharu Świata, przez Puchar Kontynentalny czy FIS Cup. Dziś przyszedł czas na niższy rangą cykl. Zapraszamy do przeczytania artykułu poświęconego Pucharowi Karpat.

Zawody Pucharu Karpat, nazywanie „konkursami 4 rangi”, powstały z myślą o młodych zawodnikach oraz stworzeniu dla nich szansy startu w międzykrajowej rywalizacji. I tak, począwszy od sezonu 2013/2014 Międzynarodowa Federacja Narciarska organizuje konkursy, w których uczestniczyć mogą skoczkowie z państw związanych z Karpatami.

Skąd pomysł stworzenia cyklu?
Wzorem do stworzenia Pucharu Karpat był Alpen Cup, w którym rywalizowali zawodnicy z państw alpejskich. Latem 2013 roku, z inicjatywy Paula Ganzenhubera, powstał karpacki odpowiednik Pucharu Alp.
W pierwszym sezonie (2013/14) na starcie mogli pojawić się reprezentanci 10 państw: Polski, Czech, Bułgarii, Kazachstanu, Rosji, Rumunii, Turcji, Słowacji, Ukrainy oraz Węgier, przy czym każdej nacji przysługiwała kwota startowa wysokości 15 skoczków, nie starszych niż 20 lat. Sezon podzielony był na 2 periody – letni i zimowy.

Zmiany zasad rywalizacji
Od sezonu 2015/16 zaczęły pojawiać się zmiany. Pierwszą z nich było udzielenie prawa startu reprezentantom większej liczby państw. Wprowadzono także przepis gwarantujący wszystkim uczestnikom oddanie 2 skoków konkursowych - niezależnie od noty uzyskanej w I serii.

Triumfatorzy Pucharu Karpat
W pierwszym sezonie cyklu zwyciężył Stefan Blega, w kategorii mężczyzn i Carina Militaru – w kategorii kobiet. Rok później triumfowali dokładnie ci sami zawodnicy. W sezonie 2015/16 zawody zdominowali tureccy skoczkowie. Wszystkie trzy stopnie podium zajęli właśnie reprezentanci tego kraju. Wśród kobiet najlepsza okazała się Polka – Kinga Rajda. Kolejny sezon należał do reprezentantów Rumunii, którzy zdeklasowali rywali zarówno w konkursie pań i panów. W piątej edycji cyklu (2017/18) zwyciężył rumuński skoczek, Nicolae Sorin Mitrofan. W gronie pań najlepsza była polska skoczkini, Kamila Karpiel.

źródło: Wikipedia.org, informacja własna

You May Also Like

0 komentarze