Obsługiwane przez usługę Blogger.

Skoki dla opornych - Alpen Cup

by - 3:38 PM


Międzynarodowe zawody w skokach narciarskich nie kończą się na FIS Cupie czy Pucharze Karpat. Dziś przedstawiamy Wam cykl Alpen Cup. Startują w nim wyłącznie juniorzy. I wbrew pozorom, nie obejmuje on zawodników wyłącznie z krajów alpejskich.


Jak sama nazwa wskazuje, konkursy tego cyklu odbywają się na skoczniach w krajach alpejskich (Słowenia, Austria, Francja, Szwajcaria, Włochy i Niemcy).
Pierwsza edycja Pucharu Alp miała miejsce w sezonie 1990/91. 6 lat później zaczęto rozgrywać również konkursy letnie. Początkowo były one traktowane jako całość wraz z konkursami zimowymi, a od sezonu 1999/2000 istnieją dwie odrębne klasyfikacje - zimowa i letnia (Alpen-Grand Prix).

Kto może wziąć udział w tego typu zawodach? Otóż są one przeznaczone wyłącznie dla juniorów - skoczków, którzy w roku zakończenia danego sezonu nie będą mieć więcej niż 20 lat. Początkowo w konkursach Alpen Cup mogli startować tylko zawodnicy z krajów alpejskich. Jednak od sezonu 2007/08 prawo uczestnictwa zyskali także zawodnicy krajów Europy Wschodniej - Bułgarii, Czech, Węgier, Rumunii, Słowacji oraz Polski. 

Każdy kraj ma prawo wystawienia do konkursu czterech zawodników. Kwalifikacje nie są rozgrywane. Wszyscy skoczkowie zgłoszeni do konkursu oddają próby w obu seriach, przy czym punkty klasyfikacji generalnej zdobywa 30-tu najlepszych w zawodach.

Własny Alpen Cup mają również skoczkinie. Zawody kobiet rozgrywane były w latach 2001-04, a od sezonu 2012/13 Alpen Cup Kobiet powrócił. 

Źródło: informacja własna

You May Also Like

0 komentarze