Polscy juniorzy trenują w Lahti

by - 8:15 PM


Tegoroczne Mistrzostwa Świata Juniorów odbędą się za niecałe dwa miesiące w fińskim Lahti. Od środy na skoczni przeznaczonej do zmagań na tej imprezie trenują polscy juniorzy. Zgrupowanie podopiecznych Wojciecha Topora zakończy się w sobotę (08.12).

Pierwotnie organizacja Mistrzostw Świata Juniorów w narciarstwie klasycznych miała zostać przyznana Vuokatti. Jednak w kwietniu Międzynarodowa Federacja Narciarska miała sporo zastrzeżeń do stanu technicznego skoczni w tej fińskiej miejscowości. Ratunkiem dla obiektu mogła być jego szybka modernizacja. Właściciele skoczni nie mieli jednak na to wystarczających środków finansowych. Podzielenie konkurencji MŚJ pomiędzy kilka miejscowości również nie wchodziło w grę. Przedstawiciele Fińskiego Związku Narciarskiego podjęli więc rozmowy z Lahti i Kuopio. Finalnie,  to właśnie pierwszej z nich przyznano prawa do organizacji imprezy. 

Wszystkie konkursy MŚJ 2019 odbędą się na skoczni normalnej kompleksu Salpausseukae (K 100). To właśnie na ten obiekt udali się w tym tygodniu polscy juniorzy. Dla młodych zawodników jest to pierwsza okazja do treningu na śniegu przed pierwszymi w tym sezonie zmaganiami na arenie międzynarodowej.

-Chłopcy grudniowe starty rozpoczną od konkursów FIS Cup w Nottoden (14-15 grudnia) - powiedział w rozmowie z portalem skijumping.pl szkoleniowiec juniorskiej kadry, Wojciech Topór. - Mamy również zgodę Polskiego Związku Narciarskiego,  aby trzech zawodników polecialo do Stanów Zjednoczonych. Tam w dniach 19-20 grudnia odbędą się kolejne zawody z cyklu FIS Cup. Składy polskiej ekipy na te dwa konkursy będą różne. W obu krajach wystartuje tylko jeden skoczek, który będzie walczył o dodatkowe miejsca startowe na dodatkowy period Pucharu Kontynentalnego. 

-Kalendarz "trzeciej ligi skoków"  jest niestety bardzo ubogi. Większość miejscowości, w których odbędą się tegoroczne zmagania, jest dość egzotyczna. Różnica między konkursami w Norwegii, a tymi w USA wynosi kilka dni, a potem długo,  długo nic... Zatem dla najmłodszych kadrowiczów ważne będą skoki w konkursach z cyklu LOTOS Cup. Oczywiście, jeśli któryś z zawodników będzie w dobrej formie,  powalczy o miejsca w składzie na Puchar Kontynentalny - dodaje Topór. 

W skład tegorocznej kadry młodzieżowej wchodzą Mateusz Gruszka, Szymon Jojko, Kacper Juroszek, Karol Niemczyk,  Szymon Pawłowski, Damian Skupień i Kacper Stosel. Prawo startu na MŚJ w Lahti mają również członkowie kadry B - Bartosz Czyż, Paweł Wąsek i Tomasz Pilch. Na tych trzech zawodników możemy liczyć najbardziej podczas wspomnianej imprezy, która odbędzie się w dniach 20-27 stycznia.

Źródło: skijumping.pl

You May Also Like

0 komentarze