Podsumowanie pierwszego weekendu PŚ Pań

by - 10:22 AM

Zakończył się pierwszy weekend Pucharu Świata 2018/19 Pań. W Lillehammer miały miejsce trzy konkursy, które wchodziły w skład cyklu Lillehammer Triple. Dwa pierwsze odbyły się na skoczni normalnej, a trzeci - na skoczni dużej. Zawody w Norwegii były cennym doświadczeniem dla polskich zawodniczek. Anna Twardosz oraz Kamila Karpiel zaliczyły swoje debiuty w Pucharze Świata.

Kwalifikacje do konkursu inaugurującego tegoroczny Puchar Świata Kobiet wygrała Japonka Sara Takanashi. Tuż za nią uplasowały się Rosjanka Sofia Tichonowa oraz Austriaczka Eva Pinkeling. Do konkursu awansowała także jedna z trzech obecnych w Lillehammer reprezentantek Polski - Anna Twardosz.

Następnego dnia (30.11) odbył się pierwszy konkurs indywidualny. Zwyciężyła w nim Juliane Seyfarth z dużą (ponad 12-punktową) przewagą nad Norweżką Maren Lundby. Trzecie miejsce dla zwyciężczyni kwalifikacji - Sary Takanashi. Jedyna Polka w konkursie, Anna Twardosz, zajęła 35. miejsce. Dla 17-letniej zawodniczki był to debiut w konkursie Pucharu Świata.

W sobotę triumf w kwalifikacjach odniosła zwyciężczyni z piątku, Juliane Seyfarth. Drugą lokatę zajęła Lidija Jakowlewa, a trzecią - Maren Lundby. Niestety, w do konkursu nie zakwalifikowała się żadna z reprezentantek Polski. Aż dwie z nich - Kinga Rajda i Kamila Karpiel zostały zdyskwalifikowane za nieprzepisowy kombinezon.

Drugi konkurs w Lillehammer wygrała Rosjanka Lidija Jakowlewa. Było to jej pierwsze zwycięstwo w karierze. O 0,4 pkt za nią zakończyła konkurs Maren Lundby. Na najniższym stopniu podium stanęła Juliane Seyfarth.
Dużym zaskoczeniem sobotniego konkursu była dyskwalifikacja czterokrotnej zdobywczyni Kryształowej Kuli - Sary Takanashi. Jej powodem był nieprzepisowy kombinezon japońskiej zawodniczki.

Ostatni konkurs w ramach Lillehammer Triple odbył się w niedzielę. W przeciwieństwie do dwóch poprzednich, miał miejsce na skoczni dużej. Poprzedziły go sobotnie kwalifikacje, w których najlepsza okazała się Niemka Katharina Althaus. Zaraz za nią uplasowały się Słowenka Ema Klinec i Maren Lundby. Do konkursu po raz pierwszy w karierze zakwalifikowała się Kamila Karpiel.
W konkursie Althaus potwierdziła swoją bardzo dobrą dyspozycję. Wygrała zawody z przewagą 12-tu punktów nad Ramoną Straub, również reprezentantką Niemiec. Trzecie miejsce zajęła liderka po pierwszej serii - Austriaczka Daniela Iraschko-Stolz. Kamila Karpiel zakończyła zmagania na ostatniej pozycji.

W całym cyklu Lillehammer Triple najlepsza okazała się zwyciężczyni niedzielnych zawodów - Katharina Althaus. Na podium stanęły także jej rodaczki - Juliane Seyfarth i Ramona Straub.

Althaus została również liderką Pucharu Świata. Na swoim koncie ma 200 punktów. O 23 "oczka" wyprzedza Juliane Seyfarth, a o 28 - Lidiję Jakowlewą.

Kolejne zawody z cyklu Pucharu Świata Kobiet odbędą się 9 grudnia w Titisee-Neustadt.

Źródło: informacja własna