Najciekawsze świąteczne tradycje

by - 12:58 PMDzisiaj 24 grudnia, a to oznacza, że w prawie każdym domu unoszą się już zapachy wigilijnych potraw, choinka stoi pięknie ubrana i z każdej strony otaczają nas światełka, dzwoneczki i świąteczne piosenki. Boże Narodzenie to bez wątpienia jeden z najbardziej wyjątkowych momentów w roku. Wiąże się z nim mnóstwo tradycji i zwyczajów. Ubieranie choinki, łamanie się opłatkiem i 12 potraw -  to tylko niektóre z nich. A jakie tradycje bożonarodzeniowe towarzyszą skoczom w tym wyjątkowym czasie? Zobaczcie jak oni spędzają Święta!

Wigilia bez karpia, samodzielne ścinanie choinki, czy … odchudzanie na święta- zacznijmy od tradycji, jakie panują w domach polskich skoczków! Kamil Stoch przyznaje, że chociaż święta spędza w raczej tradycyjny sposób, niektóre zasady nie są w jego domu przestrzegane. Nasz mistrz olimpijski powiedział, że na jego stole nie pojawia się 12 potraw, a zamiast karpia chętnie wybiera inną rybę. Boże Narodzenie to jego ulubione święta. Bardzo lubi chodzić na pasterkę, bo jak mówi najważniejszy jest dla niego religijny aspekt świąt. Najważniejsze to cieszyć się z narodzenia Chrystusa. To niesie ze sobą dużą radość - tłumaczy. Piotr Żyła, który jest fanem gry na gitarze obiecał, że z okazji Świąt nauczy się grać świąteczne piosenki. Poza tym Boże Narodzenie to dla niego idealny czas by… schudnąć. Nasz reprezentant przyznał, że Święta to dla niego jeden z nielicznych momentów w roku, kiedy może na spokojnie popracować nad swoją wagą. Jak widać wszystko jest możliwe! Zazwyczaj spędzamy Wigilię w ośmioosobowym gronie. Jest brat, mama, tata, dziadek, babcia, ciocia i wujek z Zakopanego oraz ja -  mówi Maciej Kot. Kolację przygotowuje głównie jego babcia, ale Maciek chętnie pomaga jej w kuchni, głównie jeżeli chodzi o przygotowanie ciast i pierniczków. W końcu bez słodyczy nie ma udanych świąt. Świąteczną tradycją w rodzinie Kotów jest samodzielne ścinanie choinki. Drzewko ścinamy razem z tatą obok naszego domu, a później wspólnie ubieramy – powiedział. Oprócz tego tradycją, która towarzyszy polskim skoczkom od lat, jest udział w świątecznych mistrzostwach kraju. Już 26 grudnia na Wielkiej Krokwi będą rywalizować o tytuł mistrza Polski.
Czas na zagranicznych skoczków. Zobaczcie, jak oni spędzają ten wyjątkowy czas – podobnie do Polaków, a może zupełnie inaczej? W rodzinie Prevców tradycja przenika się z zupełnie innym podejściem do świąt. Spotykamy się z wieloma krewnymi, naszym sposobem na życie jest też wiara, w trakcie świąt obchodzimy wiele wydarzeń związanych z sakramentami. Ale po mszy pizza dla wszystkich – czemu nie?- mówi Julijana Prevc, mama Petera, Domena i Cene. Dla Eliasa Tollingera i Sondre Ringena tradycją świąteczną jest rodzinne wyjście na narty, albo wspólne jeżdżenie na sankach. Jak sami przyznają, nie wyobrażają sobie bez tego Bożego Narodzenia.  Dla większości Norweskich skoczków kolacja świąteczna rozpoczyna się zgodnie z tradycją już o godzinie 17. Po wieczerzy rodziny gromadzą się wokół udekorowanej choinki, rozpakowują prezenty i śpiewają kolędy. Skądś to znamy, prawda? Joacim Bjoereng dodaje do tego jeszcze oglądanie świątecznych filmów, a Sigurd Pettersen jako obowiązkowy element wigilijnych spotkań wymienia gry planszowe. W Niemczech świąteczne tradycje bardzo przypominają te polskie. Nie brakuje wspólnego przygotowywania potraw, ubierania choinki (warto przypomnieć, że zwyczaj przystrajania choinki wywodzi się własnie z Niemiec) i śpiewania kolęd. Popularne są także, podobnie jak u nas, kiermasze i jarmarki bożonarodzeniowe, a także, jak widać na przykładzie Andreasa Wellingeramust have każdego zimowego sezonu - świąteczne swetry, które świetnie pozwalają poczuć bożonarodzeniową atmosferę.

foto: facebook

Jak widać, święta w różnych państwach i  domach są spędzane nieco inaczej. Jednak zawsze są wyjątkowe, spędzane w rodzinnej atmosferze, pełne tradycji, które bez względu na kraj, są bardzo ważne i niezmienne od lat.źródło: informacja własna

You May Also Like

0 komentarze