Andreas Felder o kryzysie formy Gregora Schlierenzauera

by - 3:15 PM


Gregora Schlierenzauera w Engelbergu zastąpi Markus Schiffner. Trener reprezentacji Austrii, Andreas Felder przedstawił swoje nadzieje związane z występem tego zawodnika. Skomentował także obecną sytuację Schlierenzauera. Z kolei Andreas Kofler opowiedział o swojej motywacji i priorytetach.


Znamy nazwisko skoczka, który zastąpi podczas konkursów w Engelbergu odesłanego do domu Gregora Schlierenzauera. Będzie nim Markus Schiffner - zawodnik, który w obecnym sezonie nie znalazł się w żadnej z kadr narodowych Austrii. 26-latek zeszłego sezonu również nie mógł zaliczyć do udanych - w sześciu startach w Pucharze Świata nie zdobył żadnego punktu. Jednak  obiecująco wyglądają wyniki Schiffnera w Pucharze Kontynentalnym. W ostatni weekend na skoczni w Lillehammer zajął 12. oraz 3. miejsce. Dlatego też Austriacki Związek Narciarski postanowił dać zawodnikowi szansę na przerwanie złej passy w zawodach najwyższej rangi.

Ogłoszony został również pełny skład reprezentacji Austrii na zawody w Szwajcarii. Pisałyśmy o nim w tym artykule.

Andreas Felder wierzy w dyspozycję Schiffnera: "Za nami kilka dni solidnego treningu w Lillehammer, które zaoferowało optymalne ku temu warunki. [...] Na polecenie moich asystentów, Andreasa Widhoelzla i Floriana Schabereitera, postanowiłem dać szansę Markusowi Schiffnerowi. Podium w Pucharze Kontynentalnym jest dobrym potwierdzeniem jego dyspozycji. Jesteśmy przekonani, iż będzie w stanie potwierdzić swoją wartość sportową także w Pucharze Świata" - można wyczytać w komunikacie prasowym ÖSV. 

Felder odniósł się również do sytuacji Gregora Schlierenzauera."Trudno powiedzieć, kiedy wróci do składu. Czas przerwy Gregora nie jest określony, ponieważ w tej chwili nie jest w stanie mierzyć się z najlepszymi. Jego pojedyncze pozytywne wyniki były efektem splotu szczęśliwych czynników. Nie powinien wrócić, dopóki nie odnajdzie odpowiedniego systemu i nie ustabilizuje techniki. Dajemy mu jednak czas, aby to zrobił" - ocenia trener reprezentacji Austrii na łamach kleinezeitung.at.

Co, zdaniem byłego reprezentanta Austrii w skokach, może być przyczyną długotrwałego kryzysu formy 53-krotnego zwycięzcy zawodów PŚ? "Czasy się zmieniają, skoki również. Materiały kombinezonów czy nowinki technologiczne zmieniają tę dyscyplinę. Nie można trzymać się tych samych, starych wartości. Spójrzmy na Kamila Stocha. Dwa lata po zdominowaniu igrzysk w Soczi znalazł się w trzeciej dziesiątce Pucharu Świata. Co zrobił? Zmienił system, przebudował technikę i dostosował się do panujących standardów. Choć jego skoki nie mają nic wspólnego z tymi z 2014 roku, dziś znowu jest na szczycie. Gregor trochę przeoczył taki moment, ale nie należy tracić nadziei. To nadal świetny sportowiec, który ma wszystko, aby sprostać kolejnym wyzwaniom".

Wielu fanów skoków narciarskich zadaje sobie pytanie o obecną sytuację Andreasa Koflera. W zeszły weekend pojawił się on w zawodach PK w Lillehammer, w których zajął miejsca w trzeciej dziesiątce. O swojej motywacji opowiedział na łamach Tiroler Tageszeitung: 

"Najtrudniejszym zadaniem będzie nie stracić radości z uprawiania skoków. Motywacją są dla mnie MŚ w Seefeld. Chcę profesjonalnie podchodzić do swoich obowiązków tak długo, jak tylko będzie to możliwe. Co mi pozostaje? Mogę rzucić ręcznik lub pozostać skupionym na swoich celach".

Do wczoraj austriacka kadra trenowała w Lillehammer. W tej chwili są już w Szwajcarii. Przypomnijmy, najlepszym miejscem w klasyfikacji generalnej spośród skoczków z Austrii, może pochwalić się Stefan Kraft - jest 13-ty. Manuel Fettner i Daniel Huber są sklasyfikowani w trzeciej dziesiątce, a w czwartej - Phillip Aschenwald. Czy ich wyniki ulegną poprawie w przedświątecznych konkursach?

Źródło: Komunikat prasowy OESV, kleinezeitung.at, twitter.com, skijumping.pl

You May Also Like

0 komentarze