Obsługiwane przez usługę Blogger.

Zapomniane skocznie w Polsce - Litwińska Grapa

by - 8:09 PMDzisiaj zabieramy was w podróż do małej miejscowości, która położona jest tuż przy granicy ze Słowacją. To właśnie w Czarnej Górze odwiedzimy skocznię, którą zaprojektował Stanisław Marusarz. 

Foto: kacwin.com

Okoliczna młodzież miała do dyspozycji wiele tworzonych przez siebie miejsc by móc szkolić swoje skokowe umiejętności, ale największym marzeniem młodych amatorów był skok z Litwińskiej Grapy. Skocznia ta została zaprojektowana przez jednego z wybitnych polskich skoczków - Stanisława Marusarza, we współpracy z Janem Haniaczykiem. Dzięki budowie obiektu słynna stała się miejscowość, jak również jej mieszkańcy dzięki przekazanym finansom.

Pewnie zastanawiacie się skąd pochodzi jej nazwa. Otóż wzięła się ona od pól nazywanych rolami, które w procesie osadniczym powstały po wyrębie lasów, które ułożone są wzdłuż rzeki Białki. Punkt konstrukcyjny skoczni usytuowany jest na 40 metrze. Niestety w internecie figuruje informacja, że obecnie ta skocznia zarasta krzewami i nie nadaje się do użytku. Jest to smutna wiadomość zważywszy że odbywały się tam ważne zawody, gdzie zawodnicy osiągali znaczne odległości.

źródło: kacwin.com

You May Also Like

0 komentarze