Obsługiwane przez usługę Blogger.

Wspominamy tych, którzy odeszli...

by - 5:28 PM

fot. opolskie.naszemiasto.pl

Dziś rozpoczął się listopad, miesiąc zadumy i nostalgii. Dziś obchodzimy także święto Wszystkich Świętych, natomiast jutro Dzień Zaduszny. I właśnie dlatego chcemy wspomnieć o wszystkich, którzy byli związani ze światem skoków narciarskich, a którzy odeszli w ciągu minionych dwunastu miesięcy.

9 listopada 2017 roku zmarł Eugene Robert „Gene” Kotlarek, amerykański skoczek, a później trener. Był rekordzistą USA w długości skoku narciarskiego, rekordzistą dziesięciu skoczni, między innymi Holmenkollen. Największy międzynarodowy sukces odniósł w 1960 roku w Planicy, kiedy to zajął piąte miejsce w Tygodniu Lotów Narciarskich. Osiągał liczne sukcesy w rywalizacji juniorskiej na arenie krajowej, między innymi zdobywając tytuł mistrza USA w różnych kategoriach wiekowych. W swojej karierze dwukrotnie uczestniczył w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, a także raz w Mistrzostwach Świata. Karierę zakończył w 1967 roku. Po zakończeniu kariery, latach 1968-70, był trenerem reprezentacji amerykańskich skoczków. 

27 listopada 2017 roku zmarł  Czesław Janik, mistrz Polski z 1973 roku z Wisły Malinki. Miał 64 lata. Był igelitowym rekordzistą świata. W 1970 roku we Frensztacie uzyskał 87 metrów. Karierę zakończył w wieku zaledwie 25 lat po doznanej na skoczni kontuzji barku. Zamieszkał w Poroninie, potem przeniósł się na stałe do Austrii, gdzie pozostał do swojej śmierci. 

21 lipca 2018 roku odszedł w wieku 79 lat Wiktor Rjabinkin. Był bardzo dobrym skoczkiem i wielokrotnie stawał na podium krajowych i międzynarodowych zawodów. Był on pierwszym skoczkiem ze Związku Radzieckiego, który przekroczył na nartach odległość 100 metrów. Wydarzenie to miało miejsce w latach 60-tych, kiedy to kraj ten dysponował jedną z najsilniejszych reprezentacji na świecie. . Karierę skoczka zakończył w wieku 24 lat. Resztę swojego życia poświęcił pracy trenerskiej, szkoląc młodych adeptów skoków w szkole sportowej w Kawgołowie. 

1 września 2018 roku w wieku 65 lat zmarł Władimir Bubenow, rosyjski skoczek, trener i sędzia skoków narciarskich. Brał udział w najważniejszych imprezach, mistrzostwach świata, mistrzostwach świata w lotach czy Turnieju Czterech Skoczni, jednak nie odniósł znaczących międzynarodowych sukcesów.

17 września 2018 roku w wieku 93 lat zmarł Hans Ostler. Był jednym z najbardziej doświadczonych w kwestii skoków narciarskich ludzi na świecie. Był jednym z głównych inicjatorów powstania Turnieju Czterech Skoczni i w różnym charakterze był z nim związany od samego początku jego istnienia, czyli od 1953 roku, a w latach 1988-2003 był szefem tej imprezy. Ponadto był honorowym prezesem Skiclub Partenkirchen. Pracował jako delegat techniczny i sędzia na siedmiu igrzyskach olimpijskich i dwudziestu Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym. To on przyczynił się do wdrożenia systemu elektronicznego pomiaru odległości skoku. 

29 października 2018 roku po długiej walce z chorobą zmarł Luka Koprivsek. Miał 77 lat. W latach 70. był pierwszym zawodowym trenerem w klubie SSK Ilirija w Lublanie. Pracował również jako trener słoweńskiej reprezentacji narodowej. Jego wychowankami były takie gwiazdy skoków narciarskich jak Primoz Ulaga, Miran Tepes, Vasja Bajc czy Matjaz Debelak. Dzięki niemu reprezentacja Jugosławii zdobyła srebrny medal na Igrzyskach Olimpijskich w Calgary w 1988 roku, a Matjaz Debelak wywalczył indywidualny brązowy medal na dużej skoczni.

Choć wspomniane powyżej osoby odeszły i nie ma ich już wśród nas, to nie znaczy, że powinniśmy o nich zapomnieć. Pamięć, to jedyne co możemy im podarować, a zasługują na to, by wspominać ich oraz ich wkład w skoki narciarskie. Dlatego i ja proszę Was, abyście czasem choć na moment o nich pomyśleli.

Na cmentarzu płomyki złote
i groby w chryzantemach.
Ludzie przyszli tu z myślą o tych, 
których już nie ma. 

Wspominają drogie imiona,
zasłaniają lampki przed wiatrem, 
dla tych bliskich wieńce zielone
i bukiety jesienne pełne kwiatów. 

~Helena Bechlerowa 


Źródło: informacja własna oraz wikipedia.org

You May Also Like

0 komentarze