Obsługiwane przez usługę Blogger.

Skoki dla opornych - sztab szkoleniowy

by - 8:57 PM


Dzisiaj przygotowałyśmy dla Was kolejną odsłonę cyklu Skoki dla opornych, a dotyczyć ona będzie sztabów szkoleniowych. Bardzo często w wywiadach, skoczkowie narciarscy dziekują im za przygotowanie do sezonu. Kto należy do sztabu szkoleniowego i jakie są ich zadania? 

Najważniejszą osobą w sztabie szkoleniowym jest trener. To właśnie on odpowiada za przygotowanie fizyczne i psychiczne zawodników. Zadaniem trenerów jest również przekazywanie posiadanej wiedzy teoretycznej i praktycznej. Do funkcji trenera należy rownież przeprowadzanie szkoleń. Jednym z najważniejszych obowiązków trenera jest motywowanie skoczków. 

Asystent trenera, w głównej mierze jego zadaniem jest pomoc trenerowi podczas zawodów czy zgrupowań. To on odpowiada za nagrania wideo ze skoczni, które potrzebne są do pózniejszej analizy skoków.

Trener techniczny odpowiedzialny jest za sprzęt zawodników, czyli kombinezony, narty, obuwie, itp.. Każdy kombinezon musi być dobrany indywidualnie do skoczka, tak samo jak narty. Warto wspomnieć również, że to trener techniczny wybiera materiał na kombinezony i jego kolory. Jego zadaniem jest również dbanie i udoskonalanie wszelkich pojawiających się nowinek technicznych. 

Kolejną osobą, która jest bardzo ważna w sztabie szkoleniowym jest biomechanik, słownikowa definicja mówi, że "jest to osoba, która zajmuje się badaniem ruchu człowieka pod kątem praw mechaniki". W skokach narciarskich zadaniem biomechanika jest odpowiednie ustawienie skoczka po wybiciu. Jak tego dokonują? Wykorzystują do tego tunel aerodynamiczny oraz pomiary z nowoczesnego sprzętu. Nastepnie, dane uzyskane z tych pomiarów biomechanicy wprowadzają do specjalnego programu, który je analizuje i dzięki temu skoczkowie dowiadują się co robią źle i jak to poprawić.

Serwisant, jego głównym zadaniem jest dbanie o narty i obuwie skoczków. Prędkości, które uzyskują zawodnicy na rozbiegu to właśnie zasługa serwisantów. Zajmują się oni smarowaniem nart. Ich praca może wydawać się prosta, ale wcale tak nie jest, nasmarowanie jednej narty może trwać od 15-20 minut, a dobrze wiemy, że nart do smarowania jest wiele. Serwismeni muszą też dobrze dobierać mieszanki, których bedą używać do smarowania.

Następne dwie osoby, które zostaną przedstawione związane są ze zdrowiem zawodników. Pierwszą z nich jest lekarz grupy, tutaj raczej nie trzeba dużo tłumaczyć, jak każdy lekarz dba on o zdrowie skoczków gdy zmagają się z chorobami. Drugą osobą jest fizjoterapeuta, jak wiemy skoki narciarskie to bardzo wymagająca dyscyplina sportowa. Fizjoterapeuci w głównej mierze zajmują się regeneracją zawodników po konkursach, w czasie treningów, jak i w czasie zawodów. Jak wygląda taka regeneracja? Skoczkowie poddawani są różnym masażom i zabiegom, często przy użyciu różnego sprzętu. Zabiegi takie moga być nawet bolesne, ale to dzięki nim zawodnicy szybciej mogą wrócić do dyspozycji.

Źródło: informacja własna

You May Also Like

0 komentarze