Obsługiwane przez usługę Blogger.

Skoki dla opornych - kontrola kombinezonów i sprzętu

by - 10:32 PMNa przełomie lat przepisy dotyczące kombinezonów i sprzętu narciarskiego nieco się zmieniały. Ogólne zarządzenia Międzynarodowej Federacji Narciarskiej dotyczące kombinezonów i sprzętu, zostały spisane w Specyfikacji dotyczącej wyposażenia skoczka podczas konkursów i zaktualizowane na sezon 2018/2019.

Kombinezon
Zarządzenie mówi, że kombinezon musi zamykać się za pomocą zamka błyskawicznego umieszczonego na środku przodu stroju zawodnika. Maksymalna długość suwaka może wynosić co najmniej 10 cm przed częścią poprzeczną krocza, natomiast jego szerokość nie może przekraczać 15 mm. Podczas skoku zamek musi być całkowicie zamknięty. Nie wolno mocować rękawów kombinezonu do rękawic.

W ostatnich latach reguły były inne i zawodnicy mogli używać kombinezonów z dość dużą przestrzenią w kroczu. Przykładem takiej osoby jest obecny trener drugiej grupy treningowej Austrii - Florian Liegl. Kiedy skakał jego strój przypominał nieco nietoperza.

www.wykop.pl


Materiał kombinezonu
Materiał kombinezonu musi wykazywać minimalną przepuszczalność powietrza, która jest taka sama z zewnątrz i od wewnątrz. Chcąc ustalić tężę minimalną przesiąkliwość biosfery trzeba wiedzieć, że nierozciągnięty materiał musi wykazywać średnią przenikalność powietrza wynoszącą co najmniej 40 litrów. Podczas kontroli w zawodach nie może być mniejsza niż 40 litrów.Bielizna
Jeśli chodzi o bieliznę pod strojem to jej grubość (wszystkie warstwy są brane pod uwagę) nie może przekraczać 3 mm. Nie jest dozwolone by miała ona kaptur, czy też nie może posiadać otworów na palce.


Proces kontroli
Na zawodników, kontrolerzy do spraw kombinezonów i sprzętu, będą czekać zarówno na górze jak i na dole skoczni. Jeśli zawodnik przejdzie pozytywnie etap na szczycie skoczni, nie będzie już mógł dotknąć swojego stroju, dopóki, po oddaniu skoku, nie dojdzie do pomieszczenia na dole obiektu, w celu przejścia ponownej kontroli. Wyjątek stanowi jedynie zamek, który można odpiąć / zapiąć.

Do 2015 roku obowiązywał jedynie nadzór na dole skoczni przez co sportowcy mogli kombinować ze swoimi strojami tuż po zejściu z wyciągu. Kolejnym przykładem jest były norweski atleta Anders Jacobsen. U niego, podczas Turnieju Czterech Skoczni, pojawiły się dość dziwne, specyficzne rękawy. Były wydłużone i miały na celu zwiększenie powierzchni nośnej zawodnika. 

FIS zezwolił na używanie bielizny termoaktywnej podczas zawodów. Jednak i do niej są konkretne wymogi - jej górna część nie może przekraczać łokcia, a dolna musi kończyć się ponad kolanem. Może być zapinana zamkiem błyskawicznym, który powinien, a raczej musi, mieścić się z przodu na samym środku stroju.

Od ostatniej zmiany skoczkowie muszą mieć na sobie rękawice narciarskie. Przed modyfikacją nie było to koniecznie. Należy pamiętać również, że kombinezon jak i buty muszą być  tak samo założone jak przed oddaniem skoku.

Jak dokładnie wygląda kontrola? Otóż na samej górze obiektu sprawdzany jest każdy atleta. Jeśli tam pojawią się jakieś nieprawidłowości, sportowiec po oddaniu swojego skoku kieruje się do budki kontrolerskiej. Nie może dotknąć stroju, czy też rozwiązać butów. W tym budynku ponownie zostaje skontrolowany. 

www.berkutschi.com


Na dole skoczni nie można sprawdzić każdego, bo zajęłoby to bardzo dużo czasu i konkurs by się przedłużył. Dlatego też kontrola jest wyrywkowa. Skoczek zostaje sprawdzony pod względem kombinezonu i sprzętu, a także zostaje zważony. 

Jeśli zawodnik nie zastosuje się do zmian lub jego kombinezon będzie minimalnie większy albo mniejszy, skutkować będzie to dyskwalifikacją. Ostatnio w ten sposób został potraktowany Rober Johansson, którego waga była nieco mniejsza, przez co strój był trochę większy i Sepp Grazter nie potraktował go ulgowo. Rudy wąsacz został wyeliminowany i jego drużyna nie mogła walczyć o miejsce na podium w Wiśle.


źródło: sport.tvp.pl / fis-ski.com / informacja własna

You May Also Like

0 komentarze