Skok kulturowy – Od Marusarza do Małysza

by - 10:37 AM


Genialne skoki i spektakularne zwycięstwa Adama Małysza sprawiły, że Polacy pokochali skoki narciarskie. To właśnie dzięki orłowi z Wisły dyscyplina ta zyskała w naszym kraju ogromną popularność. Nie był on jednak pierwszym polskim skoczkiem, który zapisał się w historii sportu. Dlatego dziś w naszym cyklu przedstawiamy książkę „Od Marusarza do Małysza” Wojciecha Szatkowskiego, ukazującą rozwój skoków narciarskich w Polsce  - od startów wicemistrza świata z 1938, po czasy Małyszomanii, która opanowała nie tylko cały kraj, ale i świat.

foto: historiawisly.pl

Inspiracją do napisania książki były sukcesy Adama Małysza na Zimowych Igrzyskach w Salt Lake City z 2002 roku, podczas których świat zachwycał się polskim skoczkiem i jego ogromnym talentem. Publikacja jest dedykowana głównie jemu, ale nie tylko. Książka przedstawia sportowe kariery prawdziwych legend polskich skoków narciarskich - Adama Małysza, Wojciecha FortunyStanisława Marusarza, Piotra FijasaAntoniego ŁaciakaStanisława Gąsienicy-Daniela i Stanisława Bobaka. Każdy z nich odegrał istotną rolę w rozwoju dyscypliny, którą dzisiaj kochają miliony Polaków. Można tu znaleźć ich niesamowite biografie, fotografie z prywatnych archiwów, ciekawe anegdoty i obszerne wywiady, które pokazują jak skoki narciarskie ewaluowały na przestrzeni prawie 80 lat.


Zacznijmy od początku, a więc historii bohatera jednej z najbardziej znanych ucieczek z hitlerowskiego więzienia, słynnego polskiego narciarza, pierwszego skoczka, który wyraźnie zapisał się na kartach historii - Stanisława Marusarza. Jego wielka przygoda ze skokami rozpoczęła się gdy miał 19 lat. Pojechał wtedy na Igrzyska w Lake Placid i, jak sam wspominał, to był dopiero początek jego drogi do sławy. W igrzyskach wystartował jeszcze 3 razy, zdobył ponad 20 razy tytuł narciarskiego Mistrza Polski, a jego miejsca na podium trudno zliczyć. To dzięki Stanisławowi Marusarzowi w Polsce rozpoczęła się era skoków narciarskich, era trwająca do dzisiaj. Dla ówczesnych kibiców był niekwestionowanym  „królem nart”. Niestety jego bardzo obiecującą karierę przerwała wojna. Książka ukazuje tego wspaniałego narciarza i skoczka także ze strony bardziej prywatnej. Możemy przeczytać bardzo osobiste wspomnienia i zobaczyć niepublikowanie dotąd zdjęcia pierwszego polskiego legendarnego skoczka w historii tej dyscypliny.

                                                                                                                                          foto:muzhp.pl                                                                                       

Publikacja opisuje też rekordowe skoki Piotra Fijasa, min. ten z Planicy. W formie szczegółowego życiorysu, przedstawione zostały jego występy w TCS czy ZIO, a wszystko to uzupełnione współczesnymi informacjami.
Krótkie biografie kolejnych zawodników doprowadzają nas w końcu do najdłuższej części książki  - tej poświęconej słynnemu Orłowi z Wisły, Adamowi Małyszowi. Opowiada w niej o swoich przygodach związanych ze startami na największych narciarskich imprezach świata. Nie dominują tu same fakty i statystyki, jest za to sporo miejsca poświęconego na barwne historie, pokazanie prywatnej strony życia zawodnika, nieznane wydarzenia z jego kariery oraz obszerne wywiady z polską legendą skoków narciarskich.

foto: polskatimes.pl

Znajdziemy tu także tekst w całości poświęcony skoczni  im. Adama Małysza w Wiśle-Malince - przeczytamy tam o jej historii, przebudowie, związanych z nią ludziach. Obok faktów nie brakuje w nim też ciekawostek na temat największego w Beskidach obiektu.


Bardzo ciekawym elementem książki jest przedstawienie obrazu tego, jak przez lata zmieniał się sposób i podejście do treningu skoczka narciarskiego  - od skoków do piasku czy wody, po stosowanie profesjonalnego sprzętu.

W ostatnim rozdziale książki pojawiają się doskonale znani nam Maciek i Jakub Kot, Piotr Żyła czy Stefan Hula, jako wówczas jeszcze bardzo młodzi, początkujący skoczkowie. Znajdziemy tam ich krótkie wypowiedzi i zdjęcia z czasów gdy nie mięli nawet 10 lat.

Podsumowując, jest to obowiązkowa pozycja dla każdego, kto chciałby lepiej poznać historię polskich skoków narciarskich oraz zobaczyć, jak dyscyplina ta zmieniała się i rozwijała na przestrzeni lat. Oprócz życiorysów polskich skoczków wszechczasów, znajdziemy w niej relacje z historycznych konkursów czy informacje o skoczniach, tych bardziej i mniej znanych, w cyklu "Najpiękniejsze skocznie świata". Serdecznie polecam!

źródło: informacja własna, Wojciecha Szatkowski "Od Marusarza do Małysza"

You May Also Like

0 komentarze