Podsumowanie miesiąca - listopad

by - 10:57 AM

Listopad dobiega już końca, a to oznacza, że najwyższy czas by podsumować wydarzenia z minionych tygodni. Jedno jest pewne – dla skoczków to był bardzo pracowity miesiąc. Zobaczcie co działo się w świecie skoków w listopadzie!

Inauguracja sezonu w Wiśle
Za nami inauguracja 40 sezonu! Pierwszy konkurs, tak jak przed rokiem, odbył się na skoczni imienia Adama Małysz w Wiśle. Został rozegrany wyjątkowo wcześnie, bo już w połowie listopada. Weekend w Wiśle należał do Rosjanina, Jewgienija Klimowa, który najpierw wygrał piątkowe kwalifikacje, skacząc 137 metrów, a następnie niedzielny konkurs indywidualny. Triumfator Letniego Grand Prix 2018 stanął na najwyższym stopniu podium po skokach na odległość 127,5 m oraz 131,5 m. Drugi był Niemiec Stephan Leyhe, a trzeci Japończyk Ryoyu Kobayashi. Najlepszy z Polaków, Kamil Stoch zajął 4 miejsce. Do podium zabrakło mu naprawdę niewiele - do Japończyka stracił tylko 0,3 punktu. Jak spisali się pozostali reprezentanci Polski? Piotr Żyła był 6, Dawid Kubacki 8, Jakub Wolny 23, Maciej Kot 29. Do serii finałowej nie zakwalifikował się niestety Stefan Hula, który był 38.
W sobotnim konkursie drużynowym triumfowali Polacy przed Niemcami i Austriakami. Dzięki  wygranej Polacy  zostali pierwszymi liderami Pucharu Narodów. Sensacją konkursu był brak awansu Norwegów do finału. Z powodu dyskwalifikacji Roberta Johanssona (nieprzepisowy kombinezon), obrońcy Pucharu Narodów, Norwegowie nie awansowali do finału.


Nowi sponsorzy polskich skoczków narciarskich
Przed konkursami w Wiśle poznaliśmy nowych sponsorów naszej kadry. Są nimi producent słodyczy Milka, która już od dawna wspiera narciarzy oraz zakłady bukmacherskie Fortuna. Decyzja ta została oficjalnie potwierdzona na konferencji prasowej poprzedzającej inauguracyjny konkurs w Wiśle. Marka Milka zapowiedziała także organizację różnych atrakcji dla kibiców od hasłem "Sercem z naszymi".

Jacobsen po raz kolejny został ojcem
Syn norweskiego skoczka przyszedł na świat 16 listopada. Tą szczęśliwą informacją Anders Jacobsen podzielił się za pośrednictwem Instagrama.  Nowy cud w rodzinie. Jestem z ciebie dumny Brigitte. Młodszy brat jest absolutnie doskonały – napisał.

Powrót Severina Freunda
Podczas zawodów w Ruce Niemiec oddał swoje pierwsze skoki po prawie dwóch latach przerwy.  - WRÓCIŁEM DO GRY! Po 1,5 roku rehabilitacji, jestem szczęśliwy, z powrotu do Pucharu Świata - napisał Niemiec na Twitterze tuż po sobotnich zawodach, w których uplasował się na 29 miejscu po skoku na odległość 125 m. Niestety w niedzielnym konkursie nie udało mu się zakwalifikować do finałowej serii – Freund zajął pechowe 31 miejsce.

W Ruce znowu wiało
Wietrzne Kuusamo po raz kolejny pokrzyżowało plany organizatorom Pucharu Świata. Z powodu zbyt silnych podmuchów odwołane zostały piątkowe treningi oraz kwalifikacje. W sobotę nadal mocno wiało, co uniemożliwiło skoki kwalifikacyjne, ale ostatecznie udało się rozegrać jednoseryjny konkurs (chociaż dwukrotnie go przekładano), który zakończył się zwycięstwem Ryoyu Kobayashiego.

Kamil Stoch i Piotr Żyła na  podium PŚ w Ruce
W sobotę, obok Japończyka Ryoyu Kobayashiego, na podium stanęło aż dwóch Polaków – Kamil Stoch i Piotr Żyła. Najlepsze miejsce w karierze zajął Jakub Wolny, który był jedenasty. Stoch oddał skok na odległość 140,5 m, a skaczący w gorszych warunkach Żyła uzyskał odległość 136 m.


Ryoyu Kobayashi liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata
Zeszły weekend zdecydowanie należał do Kobayashiego. Japończyk wygrał obydwa konkursy indywidualne w Ruce, dzięki czemu zapewnił sobie żółtą koszulke lidera PŚ.  Podczas niedzielnych zawodów skakał zdecydowanie najdalej – najpierw 140 m, później 147,5 m, wyrównując tym samym rekord obiektu należący do Stefana Krafta. Obok Kobayashiego na podium stanęli Andreas Wellinger i Kamil Stoch. Łączna nota Ryoyu była aż o 22 pkt wyższa od noty drugiego Niemca.
W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata prowadzący Ryoyu Kobayashi uzbierał już 260 pkt. Tuż za nim plasują się reprezentanci Polski - Kamil Stoch (190 pkt.) i Piotr Żyła (145 pkt.). Dawid Kubacki jest 12, Jakub Wolny 13, Stefan Hula 33, a Macie Kot 42.


Vikersund z powrotem w kalendarzu PŚ
Międzynarodowa Federacja Narciarska poinformowała, że Vikersundbakken oficjalnie wraca do kalendarza Pucharu Świata! Konkursy na słynnym mamucie (HS-240) zostaną rozegrane w terminie 16-17 marca 2019Będą one wchodziły w skład norweskiego turnieju Raw Air.

Bilety na Turniej Czterech Skoczni już prawie wyprzedane!
Cała pula biletów na pierwszy konkurs w Obersdorfie została już wyprzedana. To jest naprawdę niesamowite. Nowy sezon rozpoczął się w zeszły weekend i już wiemy, że Audi Arena Oberstdorf znów będzie pełna, bo 25 000 fanów obejrzy rywalizację sportowców. Minął długi czas odkąd bilety na otwierający turniej konkurs zostały wyprzedane tak szybko jak w tym roku" powiedział przewodniczący komitetu organizacyjnego, dr. Peter Kruijer. Na pozostałe konkursy też pozostało już niewiele wolnych miejsc. Jeżeli chcecie wybrać się na TCS koniecznie musicie się pospieszyć z kupnem biletów.

Startuje PŚ kobiet
Kolejny sezon Pucharu Świata w skokach narciarskich kobiet rozpocznie się turniejem Lillehammer Triple w ostatni dzień listopada. Panie mają przed sobą 27 startów. Rywalizację zakończą 24 marca 2019. Zapowiedź sezonu oraz pełny kalendarz PŚ kobiet znajdziecie TUTAJ
Oto skład Polek na zawody w Lillehammer:
- Kinga Rajda
- Kamila Karpiel
- Anna Twardosz


Sezon zimowy trwa już w najlepsze, a my mamy za sobą 4 konkursy PŚ. Listopad w wykonaniu polskich skoczków był bardzo udany. Oby tak dalej!


źródło: Skoki Okiem Kobiet, informacja własna


You May Also Like

0 komentarze