Nowe decyzje FIS dotyczące BMI skoczków

by - 7:06 PM


Wokół czego są największe dylematy i kontrowersje w świecie skoków? A no mianowicie wokół wagi. Dodatkowe kilogramy to nie tylko problemy pań - to kłopoty przede wszystkim skoczków. O ile nadmiar jest w tym przypadku mocno nie wskazany, tak niedobór masy ciała również. FIS jednak potrafi zapobiec wszystkiemu.

Fiński były skoczek i aktualny trener, Mika Kojonkoski przyznał, iż FIS aktualnie pracuje nad zmianami przepisów dotyczących masy ciała zawodników. Przed trwającym właśnie sezonem zostały wdrożone nowe zasady - ważenie skoczków odbywa się bez butów, wkładek, kasków i gogli. Przykład takiej procedury mogliśmy zobaczyć już w niedzielę, kiedy to po wygranej Ryoyu Kobayashi'ego cała trójka stojąca na podium musiała odbyć ważenie.


Zasady te pierwotnie miały zmusić skoczków do przytycia o co najmniej 2-3 kilogramy, jednak jak każdą zasadę - tę również da się obejść. Wyjściem z sytuacji było skrócenie o kilka centymetrów nart. Zdecydowała się na to większość zawodników. FIS jednak się nie poddaje. Kolejne zasady mają zmusić skoczków do przybrania na wadze poprzez ingerencję w tabelę BMI.

Według Kojonkoskiego, dni kiedy anoreksja u skoczków była na porządku dziennym odeszły w zapomnienie. Jednak przezorny zawsze ubezpieczony, więc dodatkowe zmiany na pewno nie wyrządzą nikomu krzywdy. Dodatkowo, skoki to sport popularny i światowy, a zdjęcia wychudzonych zawodników nie koniecznie zachęcą nowych adeptów.

Jeszcze tej zimy FIS ma podać konkretne rozwiązanie dotyczące wagi zawodników. Wymagane BMI na pewno wzrośnie ale o ile? Tego dowiemy się najprawdopodobniej na przestrzeni paru najbliższych miesięcy.

Źródło: VG

You May Also Like

0 komentarze