Najlepsi w historii konkursów Pucharu Świata w Wiśle

by - 2:52 PM


W zasadzie już tylko godziny dzielą nas od inauguracji sezonu 2018/2019 Pucharu Świata. I właśnie z tej okazji przed Wami kolejna odsłona serii "Najlepsi w historii". Dziś czas na Puchar Świata w Wiśle. 

Na początek zajmijmy się podstawowymi rzeczami. Zawody z cyklu Pucharu Świata organizowane są w Wiśle od sezonu 2012/2013. Skocznia znajduje się  w Wiśle-Malince i nosi imię Adama Małysza. Jest to obiekt duży - punkt konstrukcyjny to 120 metrów, a rozmiar umiejscowiony jest na 143 metrze. Wyposażona jest w nawierzchnię igelitową, sztuczne oświetlenie oraz wyciąg krzesełkowy. Oficjalne otwarcie skoczni nastąpiło 17 września 2008 roku. 

Historia konkursów:

fot. wikipedia.org

Pierwsze zawody najwyższej rangi odbyły się w Wiśle w dniach 8-9 stycznia 2013 roku. W kwalifikacjach do konkursu indywidualnego, które odbyły się 8 stycznia 2013 roku triumfował Maciej Kot, ale to Stefan Kraft popisał się najdalszym skokiem - skacząc na 139 metr ustanowił rekord skoczni, który nie został jak do tej pory pobity. Następnego dnia odbył się pierwszy w historii obiektu konkurs indywidualny. Jego triumfatorem został Norweg Anders Bardal skacząc 130 i 128 metrów i uzyskując notę łączną 264,4 punktu. Drugi był Niemiec Richard Freitag, który do zwycięzcy stracił 12,2 punktu. Podium uzupełnił inny Norweg, Rune Velta.


16 stycznia 2014 roku odbyły się drugie w historii oraz drugie z rzędu zawody na skoczni w Wiśle-Malince, które z wynikiem 262,8 punktu wygrał Niemiec Andreas Wellinger przed Kamilem Stochem i Michaelem Hayböckiem. Wcześniej tego samego dnia odbyły się kwalifikacje do konkursu, w których triumfował Klemens Murańka. Tuż za nim uplasowali się dwaj Austriacy - Stefan Kraft i Michael Hayböck.


Rok później, 15 stycznia 2015 roku, na skoczni imienia Adama Małysza triumfował jej rekordzista, Austriak Stefan Kraft, który skoczył na 129,5 metra zdobył 136,7 punktu i o 2,2 punktu wyprzedził drugiego Petera Prevca. Podium uzupełnił Niemiec Severin Freund, który do lidera stracił 5,6 punktu. Konkurs mógłby potoczyć się inaczej, jednak druga seria została odwołana z powodu warunków atmosferycznych.


W sezonie 2015/2016 na skoczni w Wiśle miały odbyć się dwa konkursy indywidualne. Pierwszy z nich odbył się 4 marca 2016 roku. Kwalifikacje do konkursu, które miały miejsce dzień wcześniej,  wygrał Czech Roman Koudelka skacząc 132,5 metra. Tuż za nim znaleźli się Kamil Stoch i Domen Prevc. Czech potwierdził swoją bardzo dobrą formę dzień później, wygrywając w konkursie indywidualnym. Podium uzupełnili Kenneth Gangnes z Norwegii i Noriaki Kasai z Japonii. Drugi konkurs indywidualny, który miał odbyć się 5 marca 2016 roku, został odwołany z powodu złych warunków atmosferycznych.


Następny sezon to, podobnie jak przed rokiem, dwa konkursy indywidualne. Kwalifikacje do pierwszego z nich, które odbyły się 13 stycznia 2017 roku, wygrał Richard Freitag przed Andreasem Stjernenem i Jernejem Damjanem. Dzień później odbył się konkurs indywidualny, który zwyciężył Kamil Stoch z notą 268 punktów. Stefan Kraft, który był drugi, stracił do triumfatora aż 16,3 punktu. Trzeci był Andreas Wellinger. Następnego dnia odbyły się kwalifikacje do drugiego konkursu i sam konkurs. W kwalifikacjach zwyciężył Gregor Schlierenzauer, który popisał się również najdłuższym skokiem skacząc na 132 metr. Za Austriakiem znalazło się dwóch Norwegów - Tom Hilde i Anders Fannemel. W drugim konkursie indywidualnym, podobnie jak dzień wcześniej, triumfował Kamil Stoch z notą łączną 271,7 punktu. Pozostałe miejsca na podium zajęli Norweg Daniel-André Tande i Słoweniec Domen Prevc.


Sezon 2017/2018 to sezon przełomowy jeśli chodzi o konkursy z cyklu Pucharu Świata organizowane w Wiśle. Nie dość, że zorganizowane zostały tu pierwsze zawody drużynowe, to jeszcze Wisła inaugurowała Puchar Świata. Kwalifikacje na skoczni imienia Adama Małysza odbyły się 17 listopada 2017 roku, a ich zwycięzcą został Stefan Kraft, który wyprzedził Niemca Stephana Leyhe. Trzeci był Japończyk Junshirō Kobayashi. Następnego dnia miał miejsce konkurs drużynowy, w którym rywalizowało dwanaście reprezentacji. Zwycięzcami okazali się Norwegowie. Na podium oprócz nich znaleźli się jeszcze Polacy i Austriacy. 19 listopada 2017 roku odbył się konkurs indywidualny, który wygrał Junshirō Kobayashi z notą łączną 260,5 punktu. Drugi był Kamil Stoch, który do Japończyka straci 1,7 punktu, a trzecie miejsce przypadło Stefanowi Kraftowi. 

Teraz przyjrzyjmy się statystykom "Naj" :

  • Najwięcej razy na podium w konkursach indywidualnych znaleźli się: 

Kamil Stoch - dwukrotnie wygrywał i dwukrotnie był drugi
Stefan Kraft - raz zwyciężył, raz był drugi i raz trzeci
Andreas Wellinger - raz zajął pierwsze i raz trzecie miejsce

  • Najdalsze skoki na skoczni imienia Adama Małysza:

Stefan Kraft - rekordzista skoczni - 139 metrów (8 stycznia 2013 roku - kwalifikacje)
Władimir Zografski - 134,5 metra (8 stycznia 2013 - kwalifikacje)
Kamil Stoch - 134,5 metra (16 stycznia 2014)
Michael Hayböck - 137 metrów (16 stycznia 2014)
Peter Prevc - 140,5 metra¹ (16 stycznia 2014)
Rune Velta - 135 metrów (16 stycznia 2014)
Kamil Stoch - 139,5 metra² (15 stycznia 2015 - kwalifikacje)
Anders Bardal - 140 metrów³ (15 stycznia 2015 - kwalifikacje)

¹
skok nieustany
²skok podparty
³skok zakończony upadkiem

  • Najwięcej skoków poza 130 metr:

Kamil Stoch - 7 skoków

  • Najwięcej razy na podium według państw:

Polska - 2 zwycięstwa-3 drugie miejsca-0 trzecich miejsc
Norwegia - 2-2-1
Austria - 1-2-2

Patrząc na statystyki łatwo dopatrzeć się tego, że dwa nazwiska występują tu najczęściej. Patrząc obiektywnie skoczków, którzy mogliby dzierżyć koronę Najlepszego w historii konkursów Pucharu Świata w Wiśle, jest dwóch - Kamil Stoch i Stefan Kraft. Obaj, Polak i Austriak zdecydowanie zasługują na to miano. Stefan Kraft jest rekordzistą skoczni imienia Adama Małysza w Wiśle-Malince, a Kamil Stoch jest skoczkiem, który oddał tu najwięcej dalekich skoków oraz najczęściej znajdował się na podium konkursów. 
Teraz nadszedł czas na kolejne konkursy w Wiśle. Już za dwa dni odbędą się kwalifikacje do konkursu indywidualnego. Kto będzie zwycięzcą pierwszego weekendu sezonu 2018/2019? Tego wszystkiego dowiemy się w ciągu kilku następnych dni.


Źródło: informacja własna oraz wikipedia.org

You May Also Like

0 komentarze