Młodzi polscy skoczkowie rywalizowali w Niemczech

by - 1:43 PM

fot. www.wsv.wsv-badfreienwalde.de

W pierwszy weekend listopada w Bad Freienwalde (Niemcy) miały miejsce konkursy na skoczniach K-10, K-21, K-42 oraz K-60 należących do tamtejszego kompleksu. Brali w nich udział młodzi skoczkowie z Niemiec, Łotwy oraz Polski.  Rywalizowano w ramach Otwartych Mistrzostw Brandenburgii. Zawody odbywały się pod okiem Helmuta Recknagela - patrona skoczni, jednego z najwybitniejszych skoczków niemieckich w historii.

Reprezentacja Polski liczyła 54 zawodników i zawodniczek. Większość z nich na co dzień trenuje w Wiśle i Zakopanem, lecz wśród nich byli także młodzi adepci skoków z Łodzi czy Zagórza. Nasz kraj miał również swoją reprezentację wśród sędziów orzekających styl podczas zawodów. Występy skoczków oceniali Edward Przybyła i Kazimierz Bafia.

W sobotę (3.11) rywalizowano w 23 kategoriach. W dwunastu z nich odnieśli zwycięstwo reprezentanci i reprezentantki polskich klubów. Z WWS Wisła w Wiśle byli to m. in. Adam Pilch, Kacper Wantulok, Tymoteusz Cienciała, Mikołaj Wantulok, Wiktor Szozda, Wiktoria Kiersnowska i Nicole Konderla; z TZN Zakopane - Jan Mroczkowski, Jakub Haza czy Tymoteusz Pałka. Na najwyższym stopniu podium stanęli także Dawid Kaszuba - reprezentant ZKN Sokół Zagórz i Bartłomiej Marczak z klubu TKKF Dzikusy Łódź. Pełne wyniki zawodów dostępne są tutaj.

Po zakończeniu rywalizacji młodzi polscy skoczkowie stanęli do pamiątkowego zdjęcia z patronem skoczni - Helmutem Recknagelem.

Helmut Recknagel, fot. hu-berlin.de

Recknagel w trakcie swojej kariery reprezentował Niemiecką Republikę Demokratyczną. Do jego największych sukcesów należy zaliczyć złoto olimpijskie na Igrzyskach w Squaw Valley w 1960, mistrzostwo świata na Wielkiej Krokwi w Zakopanem w 1962 oraz trzykrotne zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Turnieju Czterech Skoczni. Triumfował także w pięciu konkursach rangi TCS z rzędu. Oprócz 81-letniego dziś Niemca, tej sztuki dokonali jeszcze dwaj skoczkowie - Kamil Stoch i Sven Hannawald.
W roku 1960 Recknagel otrzymał Medal Homenkollen.

Źródła: skijumping.pl / wsv1923.de

You May Also Like

0 komentarze