Obsługiwane przez usługę Blogger.

"Jak to powiedzieć?" - wymowa imion i nazwisk skoczków - Finlandia

by - 1:16 PM

Witam Was serdecznie w ten listopadowy dzień! O ile poprzednie części serii "Jak to powiedzieć?" dotyczyły języków spotykanych na co dzień i często używanych, ta będzie dotyczyć czegoś zupełnie nowego. Powiedzmy sobie szczerze: ile z Was ma jakiekolwiek kontakty z językiem fińskim? Dla mnie samej było to ogromne wyzwanie, jednak z pomocą wujka Google'a i paru dobrych duszyczek udało mi się przygotować dla Was ten krótki poradnik.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych fińskich skoczków jest Antti Aalto. Wymowa jego imienia o dziwo też należy do najprostszych. Podwojone literki czytamy jako jedną, a oprócz tego wymowa jest łatwa jak bułka z masłem :)


Kolejna zagwozdka dotyczy zawodnika, którego nazwisko jest naprawdę bardzo trudne. Każdy z Was na pewno miał swój patent na jego wymowę. Ja też miałam swój: starałam się go po prostu nie używać :) Ale no cóż, trzeba się w końcu przemóc! Dlatego specjalnie dla Was: imię i nazwisko Eetu Nousiainen czytamy "Etu Nołsziajnen".Następny w kolejności jest Jarkko Määttä. Mimo fatalnego wyglądu jego nazwiska w wersji pisanej, wersja mówiona jest zaskakująco prosta. "Jarko Mete". Dało się!Imię kolejnego skoczka z Finlandii na pewno nie będzie sprawiać nam trudności. Andreas Alamommo, bo to o nim mowa imię ma typowo germańskie. Nazwisko czytamy "Alamomo".


Kolejny skoczek z Finlandii jest Wam na pewno dobrze znany. Ville Larinto, był w końcu kiedyś rywalem Adama Małysza. W przeciwieństwie jednak do Orła z Wisły, Larinto, którego nazwisko czytamy tak jak piszemy, zaś imię czytamy "Wile" zakończył karierę dopiero w tym roku.


Następny omawiany przez nas Fin to Lauri Asikainen. Imię nie stanowi dla nas żadnej trudności: czytamy je Lauri, tak samo jak imię aktualnego trenera kadry - Lauri Hakoli - zaś nazwisko "Asikajnen". Dla Was załączam nagranie, na którym z imieniem tego skoczka trudzi się największy fan Alexa Insama - Przemysław Babiarz.


Janne Ahonen w tym roku po raz trzeci zakończył karierę. Ile wytrzyma tym razem na emeryturze nie wie pewnie nawet sam zainteresowany. My za to wiemy jedno: jak wymawiać jego imię. "Jane Ahonen" - nie sprawia nam to żadnej trudności.

Foto: sport.pl


Ale starocie Wam tu odkopałam! Mam nadzieję, iż po tym tekście fiński nie będzie stanowił już dla Was takiego postrachu. Zwłaszcza, iż Finowie słyną z bardzo pozytywnego i życzliwego stosunku do fanów. Jeśli jeszcze nie prosiliście ich o autografy albo nie rozmawialiście z nimi - czas to nadrobić! Szczególnie, że umiecie już zwracać się do nich po imieniu!


Źródło: youtube.com/informacja własna

You May Also Like

0 komentarze