Igrzyska Olimpijskie w 2026 nie dla Calgary

by - 8:35 PM


fot. PAP/EPA

Wiele wskazuje na to, że kanadyjskie Calgary nie zorganizuje po raz drugi w historii zimowych igrzysk olimpijskich. Wtorkowe referendum pokazało, że większość mieszkańców nie jest nastawiona przychylnie do organizacji tej imprezy. 

13 listopada w  Calgary odbyło się niewiążące referendum, w którym zapytano mieszkańców o ich opinię odnośnie organizacji zimowych igrzysk olimpijskich. Według nieoficjalnych wyników, 56% mieszkańców spośród 767 734 uprawnionych do głosowania sprzeciwiło się temu pomysłowi.

Z uwagi na to, że głosowanie nie jest wiążące,  ostateczna decyzja będzie należeć do Rady Miasta. Zadecyduje ona ostatecznie o tym, czy Calgary złoży oficjalną kandydaturę do MKOl. Jednak już wcześniej władze rządowe i samorządowe stwierdziły, że decyzję o tym, czy finansować organizację Igrzysk, uzależnią od opinii mieszkańców.
Można więc przewidywać, że władze miasta również powiedzą "nie" tej imprezie.

Wynik kanadyjskiego referendum nie jest dobrą wiadomością dla Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Pretendentów do organizacji igrzysk jest zaledwie dwóch - Sztokholm oraz włoska kandydatura dwóch miast - Mediolanu oraz Cortiny D'Ampezzo. Niestety, obie te inicjatywy nie zyskują poparcia mieszkańców oraz zmagają się z brakiem dofinansowania.

- Chcieliśmy, aby ziściło się marzenie o tym, aby Calgary było gospodarzem igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich. Dowiedzieliśmy się wiele o naszej społeczności - mówi dyrektor generalna komitetu organizacyjnego igrzysk w Calgary, Mary Moran.

Jednak niektórych cieszy taki rezultat referendum. - To była okazja dla mieszkańców, aby mogli zadać sobie pytanie w jakim mieście chcą mieszkać. To nie jest miasto, które chce współpracować z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim. Ten wynik referendum jest odrzuceniem MKOI i daje szansę na to, żeby odpowiedzieć sobie pytania, co jeszcze możemy zrobić i jak możemy sprostać wyzwaniom, które przed nami stoją - skomentował działacz organizacji prowadzącej kampanię przeciwko rozgrywaniu igrzysk w Calgary, Daniel Gauld. 

Źródło: skijumping.pl


You May Also Like

0 komentarze