Obsługiwane przez usługę Blogger.

Argentyna organizatorem Zimowych Igrzysk Olimpijskich?

by - 4:50 PM

fot. olympic.org

W przyszłym roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski będzie wybierał gospodarza Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2026 roku. Kandydatów do zorganizowania imprezy czterolecia jest trzech, jednak każdy z nich zmaga się z problemami. Sytuację chcą uratować Argentyńczycy.

Ze względu na brak wsparcia finansowego, komitet zajmujący się ofertą Kanady złożył w tym tygodniu wniosek o rezygnację ze starań o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich do rady miasta i rządu prowincji Alberta. Później udało się jednak dojść do porozumienia. 13 listopada ma odbyć się referendum, które zadecyduje czy Calgary pozostanie w walce o organizację igrzysk. Patrząc jednak na sondaże, może okazać się, że największa zimowa impreza sportowa nie powróci po latach do Calgary.
Pozostałe dwa miasta, które także miały powalczyć o organizację ZIO, także są w trudnej sytuacji. Kandydatura Sztokholmu nie ma bowiem gwarancji rządowych, a w Cortinie zastanawiają się nad przeprowadzeniem referendum. Organizacja igrzysk to w końcu ogromne koszty, które w dużej mierze ponieśliby mieszkańcy miasta i okolic.

Jak mówi przysłowie "gdzie dwóch się bija, tam trzeci korzysta" wydaje się tu być prawie idealnie pasujące, ponieważ problemy wszystkich trzech kandydatów chce wykorzystać Argentyna. W kraju tym odbyły się niedawno III Letnie Igrzyska Olimpijskie Młodzieży, które były ogromnym sukcesem. Argentyńczycy oświadczyli, że jeśli wszystkie trzy miasta wycofają się z walki o organizację ZIO, oni są gotowi na przeprowadzenie igrzysk w Buenos Aires i miejscowości Ushaia, czyli najbardziej wysuniętym na południe mieście na świecie. To tutaj miałaby odbyć się narciarska część imprezy, w tym między innymi konkurencje skoków narciarskich.  Jeśli jednak któreś z trzech miast, które do tej pory były głównymi kandydatami do organizacji zawodów, podejmie się przygotowań do igrzysk, Argentyna planuje zgłosić swoją kandydaturę do organizacji ZIO w 2030 roku.
Najtrudniejszą kwestią jeśli chodzi o ZIO w Argentynie byłby termin. Najchłodniejszym miesiącem w roku w miejscowości Ushaia jest lipiec, kiedy to średnia temperatury powietrza wynosi 1,5 °C, natomiast najcieplej jest w styczniu, kiedy średnia temperatura wynosi 9,4 °C. 

Warto zaznaczyć, że sportowcy z Argentyny choć obecni na ZIO od 1928 roku, nigdy nie zdobyli żadnego medalu tej imprezy. W latach powojennych w miejscowości San Carlos de Bariloche funkcjonowała mała skocznia narciarska o punkcie K-20, prawdopodobnie jedyny tego typu obiekt, jaki powstał w Ameryce Południowej. Najlepszym skoczkiem w historii argentyńskiej skoczni był zbiegły z Polski podczas II Wojny Światowej, zakopiańczyk Andres Noworyta.


Źródło: igrzyska24.pl / skijumping.pl / wikipedia.org

You May Also Like

0 komentarze