Trzy miasta powalczą o organizację Igrzysk Olimpijskich w 2026

by - 9:04 PM


fot. PAP/EPA

W czwartek odbyło się zebranie Komitetu Wykonawczego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego,  podczas którego zdecydowano o odrzuceniu kandydatury tureckiego Erzurum. Niestety, inne kandydujące miasta również zmagają się z różnymi problemami.

Decyzję o odrzuceniu Erzurum uzasadniono niewystarczająco dobrym transportem oraz infrastrukturą komunikacyjną, brakiem zaangażowania Tureckiego Komitetu Olimpijskiego, względami bezpieczeństwa (miasto to leży blisko granicy syryjskiej) oraz tym,  iż organizatorzy zamierzali przeprowadzić część konkurencji w Soczi.

W ostatnich latach Turcja wielokrotnie przegrywała starania o organizację dużych imprez. Nie udało się jej zorganizować igrzysk letnich w latach 2000, 2004, 2008, 2012 i 2020, a także Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2024. Niemniej, wiceszef MKOl, Juan Antonio Samaranch, zachęcił tureckich działaczy do nabywania doświadczenia poprzez organizację imprez wysokiej rangi. Będą mieli ku temu okazję już za rok - w Erzurum odbędzie się konkurs Pucharu Świata w skokach.

Miasta, które pozostały na placu boju o organizację Igrzysk, to Calgary, Cortina d'Ampezzo/Mediolan oraz Sztokholm. Dwa pierwsze z nich organizowały już igrzyska (Cortina d'Ampezzo bez Mediolanu). Niestety, rząd włoski odmówił finansowania imprezy, co oznacza, że oba miasta będą musiały pokryć koszty igrzysk z własnej kieszeni. Sztokholm także nie posiada gwarancji rządowych.  Z kolei w Kanadzie 13. listopada odbędzie się referendum,  w którym obywatele zadecydują,  czy chcą,  aby impreza odbyła się w ich kraju.

W przypadku wygranej Włoch,  konkurs skoków odbyłby się w Predazzo, Szwecji - w Falun, a Kanadyjczycy zorganizowaliby konkurs w Whistler.

Gospodarza igrzysk poznamy za rok.

Źródła: skijumping.pl, wiedza własna 

You May Also Like

0 komentarze