Obsługiwane przez usługę Blogger.

Skoki dla opornych - Puchar Świata

by - 11:09 AM

Dzisiaj przychodzimy do was z kolejnym wpisem z serii Skoki dla opornych. Poprzedni artykuł dotyczył startowania z belki, ale dzisiaj porzucimy te tematy i pod lupę weźmiemy wydarzenie jakim jest Puchar Świata w skokach narciarskich. Przejdźmy więc do rzeczy. 

Puchar Świata jest "imprezą" sportową, która odbywa się co roku, przeważnie zaczyna się w listopadzie, a kończy w marcu. Jej organizatorem jest FIS, czyli Międzynarodowa Federacja Narciarska. Konkursy, które rozgrywane są w ramach Pucharu Świata odbywają się głównie w krajach nordyckich i w krajach Europy Środkowej, ale oprócz tego zawody goszczą również w Japonii oraz Rosji. 

Kto może brać udział w Pucharze Świata? Udział może brać skoczek, który spełnia pewne wymagania, czyli wcześniej występował w Pucharze Świata, startował w Letnim Grand Prix lub zdobył punkty w Pucharze Kontynentalnym. Ważne jest również, by uczestnik miał ukończone 16 lat.

Zawody, które rozgrywane są w cyklu Pucharu Świata, podzielone są na konkursy indywidualne oraz drużynowe. Skoczek, który stoi na czele klasyfikacji Pucharu Świata, w konkursach startuje w żółtym plastronie.
Konkurs indywidualny. Każdy z nich podzielony jest na dwie serie, ale może zdarzyć się tak, że warunki atmosferyczne uniemożliwiają przeprowadzenie jednej z serii, bądź nawet całego konkursu. W pierwszej serii udział bierze 50 zawodników, którzy wcześniej przebrnęli przez rundę kwalifikacyjną. Do serii drugiej przechodzi 30 skoczków. Dany konkurs wygrywa uczestnik, który zdobył największą ilość punktów. Za zajęcie pierwszego miejsca skoczek otrzymuje 100. punktów, za drugie 80. pkt, a za trzecie 60. pkt. Punkty za kolejne miejsca zmniejszane są tak, że skoczek, który zajmuje 30-stą pozycję otrzymuje jedynie 1.pkt.
Konkurs drużynowy. Może się on odbyć, jeżeli do udziału w nim zgłosi się minimum 8 krajów. Drużyna składa się z czterech zawodników reprezentujących dany kraj, a każdy z nich oddaje po dwa skoki - jeden w I serii i jeden w serii II. Tak jak w przypadku konkursów indywidualnych, przeprowadzane są dwie serie. Wygrywa drużyna, która zbierze największą ilość punktów za skoki wszystkich jej członków.

Do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata liczą się również punkty uzyskane w takich turniejach jak:
TCS, czyli Turniej Czterech Skoczni, który organizowany jest na dwóch skoczniach w Niemczech i na dwóch skoczniach w Austrii.
Puchar Świata w lotach narciarskich, odbywa się od roku 1990. Zwycięzca otrzymuje Małą Kryształową Kulę.
Raw Air, zawody odbywają się na terenie Norwegii, a ich zwycięzcą jest skoczek, który zdobędzie największą ilość punktów. W sumie zawodnicy muszą oddać 16 skoków, a pomiędzy konkursami nie mają ani jednego dnia przerwy.
Willingen Five, organizowany od 2018 roku. Turniej ma miejsce na skoczni Muhlenkopfschanze w Willingen. W ramach tych zawodów rozgrywane są kwalifikacje i dwa konkursy indywidualne, a zwycięża skoczek, który zbierze najwięcej punktów.
Planica 7, turniej rozgrywany w Planicy, na skoczni Letalnica. W ramach tego turnieju rozgrywane są kwalifikacje, dwa konkursy indywidualne i konkurs drużynowy. Tak jak w przypadku wyżej wymienionych turniejów, zwycięzcą zostaje skoczek z największą liczbą punktów. 
Co ważne, do trzech wyżej wymienionych turniejów, czyli RAW Air, Willingen Five oraz Planica 7 i ich generalnej klasyfikacji liczą się również punkty zdobyte podczas kwalifikacji.
Równocześnie z Pucharem Świata odbywa się Puchar Narodów. Liczą się tutaj punkty zdobyte przez reprezentantów danego kraju we wszystkich konkursach Pucharu Świata.

Zbliżamy się już do ostatniego punktu, a więc:
Kto zostaje zwycięzcą Pucharu Świata?
Po ukończeniu wszystkich konkursów Pucharu Świata, wyłaniany jest zwycięzca, jest nim skoczek, który zajmuje pierwsze miejsce w klasyfikacji końcowej. Laureat Pucharu Świata otrzymuje piękne trofeum jakim jest Kryształowa Kula marzenie każdego skoczka.

Żródło: wikipedia.org / informacje własne

You May Also Like

0 komentarze