Obsługiwane przez usługę Blogger.

Skoki dla opornych - Puchar Kontynentalny

by - 4:27 PM


Puchar Kontynentalny - co to? Czym to się różni od Pucharu Świata? A to biorą w nim udział jacyś znani skoczkowie? Między innymi z takimi pytaniami zetknęłam się podczas rozmowy ze znajomymi, którzy nie interesują się w ogóle skokami lub też pasjonują się jedynie konkursami z cyklu PŚ. Dlatego dziś postanowiłam przybliżyć Wam trochę zawody z serii PK.

Puchar Kontynentalny często nazywany jest w skrócie COC (z ang. Continental Cup). Jest on rozgrywany zarówno w sezonie zimowym jak i letnim, a konkursy odbywają się praktycznie na całym świecie. Pełni funkcję zaplecza Pucharu Świata. Od PŚ różni się tym, że w dzień poprzedzający zawody, zamiast kwalifikacji, mają miejsce treningi. Co za tym idzie? W I serii biorą udział wszyscy skoczkowie powołani na dany konkurs.

Trochę historii nikomu nie zaszkodzi, więc musicie wiedzieć, że wiele osób bardzo chciało wziąć udział w zawodach Pucharu Świata dlatego też FIS (Międzynarodowa Federacja Narciarska) zdecydowała, że konkursy Pucharu Kontynentalnego muszą być rozgrywane. Jeśli cofniemy się do przeszłości to wyobraźcie sobie, że pierwsze takie zawody miały miejsce na przełomie 1993/1994 roku. Niby nie tak dawno, ale jednak, prawda? W tym samym roku również mogliśmy widzieć skoczków z Azji, czy z Ameryki Północnej (wcześniej startowali oni w Pacific Rum Cup, który został jednak zlikwidowany w 1993).

Sezon 2002/2003. To w tym czasie zdecydowano, że nie ma dalszego sensu przeprowadzania kwalifikacji, a w II serii może znaleźć się jedynie 30 osób. Wtedy to zawody PK były bardziej pokaźne niż PŚ i były podzielone na strefy skandynawską, środkowoeuropejską i amerykańsko-azjatycką. Dzięki temu konkursy mogły przebiegać w dwóch miejscach równocześnie.

A co z prawem startu zapytacie. Otóż, w zawodach tej rangi mają prawo wystartować sportowcy, którzy: kiedykolwiek zapunktowali w Pucharze Świata, Letniej Grand Prix czy COC, a także ci, którzy w danym sezonie lub poprzednim zdobyli minimum 1 punkt w FIS Cupie. Natomiast uzyskanie punktów w PK pozwala zawodnikom wystartować w konkursach PŚ. 

Z danego kraju może wystartować minimum 3 skoczków, a najwyższą kwotą startową jest 6 osób. Należy jednak pamiętać, że gospodarzom zawodów należą się (2x w sezonie letnim i 2x w zimowym) dodatkowe miejsca nazywane "kwotą narodową" - jest to 6 pozycji.

Jeśli wrócimy ponownie do sezonu 2002/2003, to miejsca na podium od tego czasu zostały zdominowane głównie przez Austriaków i Norwegów. Ci pierwsi od tamtego czasu stawali na platformie aż 17 razy, a sąsiedzi Szwedów tylko parę razy mniej, bo 13. Jednakże pod względem zwycięstw to bezkonkurencyjny jest Manuel Fettner. Sięgał po złoto aż 20 razy. (Dane na marzec 2017 roku).

Mam nadzieję, że teraz Wam się trochę rozjaśniło i będziecie wiedzieć na czym polega różnica między Pucharem Kontynentalnym, a Pucharem Świata.


źródło: informacja własna

You May Also Like

0 komentarze