Obsługiwane przez usługę Blogger.

Skoki dla opornych - FIS Cup

by - 9:14 AMPrzyjrzeliśmy się już bliżej zawodom z cyklu Pucharu Świata i Pucharu Kontynentalnego. Czas więc nas zawody najniższej rangi organizowane przez Międzynarodową Federację Narciarską, czyli FIS Cup.

Celem utworzenia tego cyklu było ułatwienie młodym zawodnikom pokazania się na arenie międzynarodowej, a co za tym idzie - dostępu do PŚ.

FIS Cup wprowadzony został w sezonie 2005/2006. Dokładniej, pierwsze zawody odbyły się w Predazzo 17 września 2005. Wygrał je Austriak Mario Innauer.


Każdy kraj posiadający swój Związek Narciarski może wystawić do konkursu dziesięciu zawodników. Jedynym warunkiem startu jest posiadanie FIS Code, czyli bycie zarejestrowanym w Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Jeśli dane państwo jest organizatorem zawodów, może wystawić dodatkowych dziesięciu skoczków. 

Różnicą w stosunku do PŚ oraz PK, która charakteryzuje FIS Cup jest możliwość zorganizowania zawodów w kilku miejscach naraz. Wyniki konkursu zostaną zaliczone do klasyfikacji generalnej, jeśli tylko wystartują w nim zawodnicy z co najmniej pięciu krajów.

Podobnie jak w PŚ i PK, do drugiej serii zawodów przechodzi 30 skoczków i tylko oni otrzymują punkty do klasyfikacji generalnej. Przyznawanie punktów odbywa się również na tej samej zasadzie, tzn. skoczek wygrywający konkurs otrzymuje 100 pkt, drugi - 80, itd.

Puchar FIS wyróżnia także brak podziału na część letnią i zimową. Nie istnieje odrębny cykl o nazwie: "Letni FIS Cup". Klasyfikacja generalna w danym sezonie obejmuje cały rok. 

Reprezentanci Polski w klasyfikacji generalnej FIS Cup triumfowali dwukrotnie. W sezonie 2014/15 cykl wygrał Andrzej Stękała, a dwa lata później - Paweł Wąsek. 

Zawody tego cyklu odbywają się w naszym kraju na trzech skoczniach - w Wiśle, Zakopanem i Szczyrku.

Istnieje również FIS Cup kobiet. Odbywa się on od sezonu 2012/13. Pierwszą zwyciężczynią klasyfikacji generalnej była Sofia Tichonowa z Rosji. 

Źródło: informacja własna

You May Also Like

0 komentarze