Obsługiwane przez usługę Blogger.

Skoczkowie, którym kontuzja zniszczyła karierę – Line Jahr

by - 10:51 AM

fot.: lokal.mot.no

Line Jahr jest jedną z najbardziej doświadczonych kobiet w historii skoków narciarskich, ale też jedną z najbardziej pechowych. Poważna kontuzja kolana zmusiła ją do przerwania sportowej kariery i przekreśliła jej marzenia o dalszych startach.


Line do skakania namówił brat  - Thomas. Szybko okazało się, że dziewczyna ma talent. Jako pierwsza w historii kobieta została przyjęta do elitarnego gimnazjum NTG w Lillehammer, gdzie kształciła się w sekcji skoków narciarskich. Niedługo po tym stała się jedną z członkiń norweskiej kadry narodowe, a w 2011 roku zdobyła pierwsze punkty Pucharu Świata w historycznym pierwszym konkursie pań.

Uraz kolana sprawił, że musiała  przerwać rywalizację. Kontuzja okazała się poważniejsza niż mogłoby się wydawać.Podczas mistrzostw kraju, które rozegrano w mieście Tolga, Lina skręciła kolano w trakcie lądowania. Zerwała więzadła krzyżowe, a mimo tego ustała swój skok.

Determinacja i chęć szybkiego powrotu na skocznie sprawiły, że Line kolejne miesiące poświęciła intensywnej rehabilitacji i treningom. Po oddaniu 15 skoków, gdy wydawało się, że wszystko wraca do normy, doszło do odnowienia kontuzji. Wtedy podjęła decyzję o kolejnej operacji i rezygnacji ze startów w Pucharze Świata, a ostatecznie o zakończeniu kariery skoczkini narciarskiej. Najważniejsze było dla niej zdrowie. Swoją decyzję uzasadniła chęcią powrotu do pełnej sprawności.

Line Jahr jest zdecydowanie jedną z pionierek kobiecych skoków narciarskich. Wśród jej osiągnięć można wymienić miedzy innymi wicemistrzostwo świata w konkursie drużyn mieszanych z Falun w 2015 roku czy zwycięstwa w konkursach Pucharu Kontynentalnego.

Obecnie Line jest trenerką skoków narciarskich. Od 2015 roku pracuje z młodzieżą przygotowująca się do startu w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2022, które zostaną rozegrane w Pekinie.

Źródła: skokipolska.pl , FIS-ski.com

You May Also Like

0 komentarze