Podsumowanie miesiąca - październik

by - 2:19 PMPaździernik dobiega już końca. To oznacza, że najwyższy czas na podsumowanie miesiąca. Zobaczcie co działo się w świecie skoków w ciągu ostatnich 31 dni!

Finał LGP
Na początku miesiąca skoczkowie zakończyli rywalizację w cyklu LGP. Ostatni konkurs w Klingenthal, który zaplanowano na 3 października, nie odbył się z powodu zbyt silnego wiatru. Zwycięzcą całego cyklu został, pierwszy raz w karierze, Rosjanin Jewgienij Klimow. Jego dorobek punktowy wyniósł 555 punktów. Wyprzedził on drugiego Karla Geigera i trzeciego Piotra Żyłę. Tuż za podium uplasował się Kamil Stoch. Do czołowej dziesiątki klasyfikacji generalnej udało się też wskoczyć Dawidowi Kubackiemu i Stefanowi Huli.


Kontuzje
Październik nie był szczególnie udanym miesiącem dla Kennetha Gangnesa, Daniela Hubera, Petera Prevca, Andreasa Stjoernena, Johanna Andre Forfanga i Tilena Bartola i Ryōyū Kobayashiego, którzy zmagali się ostatnio z kontuzjami. Na szczęście w większości przypadków urazy nie były poważne, a to oznacza, że zawodnicy szybko wrócą na skocznię.

Zakończone kariery
O zakończeniu kariery poinformował Krzysztof Biegun. Młody zawodnik przyznał, że powodem jego decyzji były słabe wyniki oraz brak motywacji do dalszych startów. Zdradził także, że ostatnio miał problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi, co również przyczyniło się do przerwania rywalizacji. Biegun poinformował też, że swoją przyszłość wiąże z kariera trenerską.  Wcześniej o zakończeniu sportowej kariery zadecydował Ronan Lamy-Chappuis, który przez ostatnie lata miał poważne problemy zdrowotne. Natomiast Jane Ahonen już po raz trzeci poinformował, że kończy swoją przygodę ze skokami. Powodem są słabe wyniki Fina.


Mistrzostwa krajowe
W tym miesiącu w wielu państwach rozegrano letnie mistrzostwa kraju. W Polsce zakończyły się one zwycięstwem Dawida Kubackiego (drugi był Piotr Żyła, a trzeci Kamil Stoch). W innych krajach zwyciężali między innymi: Rok Justin (Słowenia), Killian Peier (Szwajcaria), Mackenzie Boyd-Clowes (Kanada), Alex Insam (Włochy), Daiki Ito (Japonia) i Michael Hayboeck (Austria), Simon Eklund (Szwecja), a także na skoczni średniej Hunor Faraks, a na normalnej Daniel Cacina (Rumunia).


Raw Air kobiet
Podano kolejne szczegóły dotyczące rywalizacji pań w norweskim turnieju. Wiemy już, że będą konkurować na tych samych obiektach co mężczyźni, a także w tym samym terminie. Informacje te zostały już potwierdzone przez Norweski Związek Narciarski. To bez wątpienia bardzo ważna informacja w świecie skoków narciarskich kobiet. Cykl rozpocznie się w sobotę 9 marca kwalifikacjami w Oslo.

Otwarcie skoczni w Chochołowie
Polska zyskała nowy obiekt do treningów dla młodych skoczków narciarskich! W połowie października miało miejsce uroczyste otwarcie skoczni w Chochołowie. W skład kompleksu wchodzą dwa obiekty. Ich rozmiary to 16 oraz 30 metrów. Dzięki nim wielu młodych zawodników będzie miało okazję, by rozpocząć swoją przygodę ze skokami. Na skoczniach w Chochołowie dzieci, które chcą trenować tę dyscyplinę, będą mogły stawiać pierwsze kroki. Ma to służyć znajdowaniu nowych talentów oraz popularyzowaniu dyscypliny.

Polacy w team100
Do programu, który został zapoczątkowany w ubiegłym roku dołączyli kolejni reprezentanci Polski. Tym razem do Pawła Wąska przyłączyli się Jakub Wolny i Tomasz Pilch. Team100 to program wspierający finansowo obiecujących sportowców w wieku od 18 do 23 lat.

Przygotowania do sezonu zimowego
Do inauguracji sezonu zimowego w Wiśle pozostały już niespełna 3 tygodnie! Ostatnie dni polska kadra spędziła na intensywnych treningach, a ostatecznie zawodnicy sprawdzili swoją obecną dyspozycję startem w letnich mistrzostwach Polski, które odbyły się 27 października w Zakopanem. W pierwszym tygodniu listopada Polacy będą oddawać  skoki na śniegu, trening prawdopodobnie zostanie rozegrany w Wiśle. Na skoczni Adama Małysza już jakiś czas temu rozpoczęto produkcję śniegu. Andrzej Wąsowicz, dyrektor obiektu poinformował, że śniegu jest wystarczająco dużo, by na obiekcie możliwe było oddawanie skoków już w najbliższych dniach. Gotowe są także tory lodowe w Zakopanem.


Kadry ogłosiły składy na inaugurację PŚ
Zobaczcie kogo będziecie mogli spotkać podczas konkursów w Wiśle.
Oto państw, które podały już składy:

Austria:
Clemens Aigner
Philipp Aschenwald
Manuel Fettner
Michael Hayboeck
Daniel Huber
Stefan Kraft
Gregor Schlierenzauer


Niemcy:
Andreas Wellinger
Markus Eisenbichler
Richard Freitag
Stephan Leyhe 
Karl Geiger
(w kadrze są jeszcze 2 wolne miejsca, o które rywalizować będą Andreas Wank, Severin Freund, Pius Paschke oraz David Siegel)

Japonia:
Noriaki Kasai
Junshiro Kobayashi
Ryoyu Kobayashi
Taku Takeuchi
Daiki Ito
Naoki Nakamura

Rosja:
Jewgienij Klimov
Dmitrij Wasiljew
Denis Korniłow 
Michaił Nazarow

Bułgaria:
Władimir Zografski


Kolekcja ubrań
Już wkrótce będziemy mięli okazję, by przekonać się, jak Kamil Stoch poradził sobie w roli projektanta mody. Skoczek poinformował kibiców, za pośrednictwem swoich portali społecznościowych, że we współpracy z marką 4F stworzył kolekcję ubrań sygnowanych jego nazwiskiem. Więcej szczegółów powinno pojawić się już niebawem.

Nagrodzeni
Złote Narty za osiągnięcia z ubiegłego sezonu otrzymał niedawno Andreas Wellinger. Jest to nagroda przyznawana co roku niemieckim sportowcom za wybitne osiągnięcia i reprezentowanie kraju na międzynarodowych konkursach. Natomiast Kamil Stoch został Królem Nart sezonu 2017/18 (już po raz drugi). Jest to tytuł przyznawany przez dziennikarzy należących do Forum Nordicum. Zeszłoroczne osiągnięcia  naszego Orła z Zębu nie pozostawiają złudzeń, że to właśnie jemu najbardziej należał się ten tytuł.
Jedno jest pewne. W październiku skoczkowie się nie nudzili, a wszystko dlatego, że to ostatni miesiąc przed inauguracją sezonu zimowego. Możemy już śmiało odliczać dni do pierwszego konkursu w Wiśle, od którego dzielą nas już tylko nieco ponad dwa tygodnie!

źródła: skoki okiem kobiet, informacja własna
You May Also Like

0 komentarze