Obsługiwane przez usługę Blogger.

Nowości od FIS w nadchodzącym sezonie PŚ

by - 9:31 PMW rozmowie z portalem skijumping.pl Walter Hofer opowiedział o planowanych na przyszły sezon nowych rozwiązaniach technologicznych. Dzięki testowanym zimą czujnikom przymocowanym do nart skoczków, będzie możliwe wychwycenie większej ilości danych dotyczących skoku zawodnika. Informacje te będą przekazywane zarówno widzom, jak i trenerom. 

W skokach narciarskich wprowadzone zostaną dwa systemy. Pierwszy z nich zakłada pokazanie zjazdu zawodnika ze skoczni przez osiem kamer. Dwie z nich umiejscowione będą wyłącznie na wysokości progu. Zarejestrują one wszystkie czynniki związane z najazdem na próg, w związku z czym użycie sensorów nie będzie konieczne. 

Drugi system będzie polegał na wykorzystaniu sensorów przymocowanych do nart zawodników. Na ich podstawie będzie można porównać skoki dwóch wybranych sportowców (z dowolnej perspektywy) i pokazać je na ekranie. 

Kibice w kolejnych sezonie zobaczą więcej danych dotyczących skoku. Na ekranie wyświetli się nie tylko prędkość skoczka przy wyjściu z progu, ale także po przebyciu przez niego 20 metrów w locie oraz w momencie lądowania. Nowościami będą również: pokazanie wysokości skoczka nad ziemią oraz kąta pomiędzy jego nartami. 

Jak informuje Walter Hofer, to od operatorów telewizyjnych odpowiadających za sygnał transmisji będzie zależeć, czy skorzystają z wyżej wymienionych usług w trakcie transmisji. Wszyscy operatorzy będą mieli do nich dostęp. Pomiary z czujników będą udostępniane także trenerom - zobaczą oni dodatkowo lewy i prawy kąt natarcia i obrotu, prędkość horyzontalną, wertykalną oraz rzeczywistą. Wartości te będą mierzone co każde 20 metrów lotu skoczka. 

"Czujniki będą opierać się na własnym systemie, nie potrzebują satelitarnej technologii GPS. Sensory natomiast będą częścią ruchomą całej aparatury znajdującej się w pobliżu skoczni" - wyjaśnia dyrektor Pucharu Świata w skokach. 

Technologia z wykorzystaniem czujników, a zwłaszcza jej rozwój, są bardzo kosztowne. Tworzona jest ona w ścisłej współpracy z wieloletnim partnerem FIS, firmą Swiss-Timing. Nie została jednak wykreowana z myślą o skokach narciarskich - działacze Międzynarodowej Federacji Narciarskiej zaadaptowali gotowy projekt. 

Głównym celem, jaki przyświeca otrzymywaniu tych danych, jest rozwój skoków narciarskich, jednak część informacji ma zostać wykorzystana w transmisjach z zawodów. Walter Hofer informuje, że system ten będzie opłacany z praw telewizyjnych, zatem wszystkie federacje będą miały dostęp do nich za darmo. To korzystne, ponieważ krajowe związki nie mają środków umożliwiających tworzenie i rozwój tych technologii na własną rękę. 

Nowy format grafiki miał być testowany podczas ostatnich konkursów Letniego Grand Prix. Jak wiemy, zawody w Klingenthal nie doszły do skutku z powodu zbyt silnego wiatru. Jednak Hofer zapowiada, że zostanie zorganizowane seminarium telewizyjne, podczas którego działacze FIS będą przekonywać do korzystania z nowego systemu. Na pewno zostanie on użyty w trakcie trwania Turnieju Czterech Skoczni oraz Mistrzostw Świata w Seefeld.

Źródło: skijumping.pl

You May Also Like

0 komentarze