Mistrzostwa Rumunii oraz Słowacji

by - 3:08 PM

Daniela Haralambie, fot. sportnews.libertatea.ro

W dniach 26-28 października na kompleksie skoczni w Rasnovie odbyły się mistrzostwa Rumunii. Ich rozstrzygnięcia okazały się zaskakujące. Z kolei tydzień wcześniej miały miejsce mistrzostwa Słowacji w Bańskiej Bystrzycy.

W pierwszym dniu rumuńskich mistrzostw rywalizowano na skoczni średniej o HS 71. Wśród kobiet zwyciężyła 21-letnia Daniela Haralambie (61,5m/61,5m), z aż 25-punktową przewagą nad drugą Andreą Dianą Trambitaas (55,5m/59,0m). Najniższy stopień podium przypadł Carinie Alexandrze Militaru (56,5m/57,5m).

W konkursie mężczyzn triumfował 17-letni Hunor Farkas (63,0m/65,5m). Na podium uplasowali się również Mihnea Alexandru Spulber (60,5m/63,5m) oraz Radu Mihai Pacurar (58,5m/63,5m).

Następnego dnia, również na skoczni HS 71, odbyła się rywalizacja drużynowa klubów. Przystąpiło do niej pięć trzyosobowych ekip. W konkursie zwyciężył klub CS Dinamo Braszów z wyraźną przewagą nad pozostałymi zespołami. W jego skład weszli Andrei Feldorean (65,0m/66,5m), Mihnea Alexandru Spulber (65.0m/62.0m) oraz indywidualny mistrz z tej samej skoczni, Hunor Farkas (67,5m/67,0m). Kolejne trzy miejsca zajęły drużyny lokalnego klubu CS Dinamo Rasnov.

Dzień później skoczkowie rywalizowali na obiekcie o rozmiarze 97 m. Ich rozstrzygnięcia,  zarówno w przypadku konkursu kobiet,  jak i mężczyzn,  były zaskakujące. Tytuł mistrzowski zdobyła Carina Alexandra Militaru (78,5m/76,5m), nieoczekiwanie pokonując mistrzynię że skoczni średniej, Danielę Haralambie (75,0m/79,5m), o 4 punkty. Podium uzupełnia wicemistrzyni pierwszego konkursu kobiet, Andreea Diana Trambitaas (72,0m/72,5m).
W zawodach mężczyzn także nie obyło się bez niespodzianek. Faworyt, podwójny mistrz Rumunii, Hunor Farkas,  zepsuł skok w pierwszej serii, uzyskując tylko 79 m. Choć w serii drugiej skoczył znacznie dalej (92 m), nie ustał tej próby.  Ostatecznie zajął czwarte miejsce.  Zwyciężył nieoczekiwanie Daniel Andrei Cacina (93,0m/89,0m), wicemistrzem został Andrei Feldorean (91,0m/80,5m). Na najniższym stopniu podium stanął Mihnea Alexandru Spulber (73,0m/85,5m).

W Rumunii rywalizowano również w kilku kategoriach juniorskich. Tytuł młodzieżowych mistrzów kraju zdobyli Andrea Gheorghe, Radu Borca, Maria Avram, Maximilian Dobritoiu oraz Alexandru Runceanu.

Pełne wyniki mistrzostw Rumunii dostępne są pod tym linkiem

20 października odbyły się z kolei mistrzostwa Słowacji. Miały one charakter wyłącznie juniorski, ponieważ w tym kraju nie ma obecnie zawodników ani zawodniczek w wieku seniora. Startowali w nich także Czesi. Oba konkursy - kobiet i mężczyzn - miały miejsce na skoczni o rozmiarze 63m. Mistrzem kraju został 14-letni Erik Kapias (58,0m/50,5m) mistrzynią - 17-letnia Viktoria Sidlova (59,0m/ 56,5m).

Dodatkowo, na Słowacji odbyły się również zawody weteranów.  Zwyciężył Słowak Rene Stefanovie (64,5m/66,0m) przed swoim rodakiem Vladimirem Rozko (64.0m/64,0m). Na dalszych miejscach uplasowali się Czesi - Marcel Kantor (61,0m/62,0m) i Jan Pavlica (45,0m/51,5m).

Zawody juniorów oraz weteranów sędziował znany z Pucharu Świata były skoczek Martin Mesik. Ich pełne wyniki dostępne są tutaj.

Źródło: slovak-ski.sk/ frschbiathlon.ro