Obsługiwane przez usługę Blogger.

Historia dwóch desek - Elan

by - 1:19 PM

Dziś na warsztat weźmiemy słoweńską firmę ELAN produkującą narty. Została ona założona 24 września 1945 roku przez ówczesnego skoczka narciarskiego Rudiego Finžgara. Jednak jej początki sięgają wydarzenia, kiedy to paręset par drewnianych nart dla partyzantów zostało wykonane przez paru konstruktorów i inżynierów.


Można powiedzieć, że Elan bardzo szybko się rozwinął, bo już w pierwszym roku funkcjonowania tejże spółki, wyprodukował prawie 1000 par nart, a część z nich została wysłana do USA. Jednak firma była coraz to bardziej głodna sukcesu i w latach 50. i 60. postanowiła rozwinąć swą produkcję o łodzie, kajaki, narty wodne, górski sprzęt czy też stoły do tenisa.


W późniejszych latach (lata 70. i 80.) dzięki szwedzkiemu narciarzowi alpejskiemu Ingemarowi Stenmarkowi, Elan zyskał ogromną popularność. Ten ośmiokrotny złoty medalista Pucharu Świata w slalomie, praktycznie od początku swej kariery do jej końca korzystał z nart Elana.

Ingemar Stenmark z nartami Elana.
www.skidinfo.se

W 1984 roku nastąpił przełom i Elan został jednym z największych producentów nart na świecie. Wyposażył bowiem aż 168 sportowców z różnych krajów i dyscyplin. Na tym jednak nie koniec. W latach 90. firma do swojej kolekcji dodała narty carvingowe. Na dodatek, dzięki przełomowej technologii, stworzyła ona narty dla kobiet, które były... najlżejsze! Później doszło parę nowych możliwości:
- Fusion - był to zespolony system wiązań
- Wave Flex - czyli połączenie elastyczności i sztywności nart
- Amphibio - połączenie profilu camber i rocker.

W 2013 i 2015 roku Elan zostaje nagrodzony przez Plus X Award. Jednak nie spoczął na laurach, było to tylko zapalnikiem do dalszej produkcji. Obecnie mamy dostępną również technologię Amphibio 4D.

Jednak w 2016 Elan zrezygnował z dalszej produkcji nart do skoków narciarskich. Spółka stwierdziła, że ponowny wyrób tego produktu jest po prostu nieopłacalny. Wszystko przez zmianę zarządców tejże spółki, którzy nie widzieli już przyszłości ze skokami narciarskimi. Na Elanach skakali między innymi: wszyscy bracia Prevc, Nejc Dezman, Olli Muotka, Mackenzie Boyd-Clowes, Sarah Takanashi czy też Ema Klinec.źródło: www.elanskis.com / informacja własna

You May Also Like

0 komentarze