Obsługiwane przez usługę Blogger.

Zapomniane skocznie - Antałówka

by - 10:43 AM

Czas na kolejną zapomnianą skocznię! Tym razem znajduje się ona w naszej cudownej ojczyźnie i to w samej mecce fanów skoków - w Zakopanem. Antałówka, bo taką nazwę ma góra na której znajduje się owa skocznia ma wysokość 937 m.n.p.m

Skocznia ta nigdy nie aspirowała do grona najbardziej znanych bądź pokaźnych rozmiarów obiektów, tak jak chociażby Wielka Krokiew. Skocznia na Antałówce była skocznią bardziej doraźną, wybudowaną z (uwaga!) gałęzi oraz śniegu. Została wykonana na potrzeby pierwszych mistrzostw Polski w skokach narciarskich, które miały miejsce w 1920 roku.

Co ciekawe wykonanie skoczni nie zajęło wiele czasu. Wystarczyło zaledwie 2-3 dni na postawienie konstrukcji, natomiast jej koszt wyniósł nieco mniej niż 1000 zł. Rozbieg obiektu wynosił 20m, zaś zeskok 30m. Najdłuższy oddany na niej skok to.... 14m. No cóż...do rekordu świata Stefana Krafta brakło naprawdę niewiele.

Na skoczni tej rozegrany został dokładnie jeden konkurs, właśnie w 1920 roku, w dniu 22 lutego. Zwycięstwo odniósł Leszek Pawłowski ze Lwowa, jeden z pierwszych polskich skoczków narciarskich. W tamtym roku Lwów ciągle był częścią Polski. Właśnie podczas tych zawodów został on mistrzem Polski w skokach narciarskich. Nota Pawłowskiego na tych zawodach to 2,35 pkt.

Warto dodać, iż podczas zawodów rozegranych na tej właśnie skoczni obowiązywały przepisy Austriackiego Związku Narciarskiego, gdyż powstały w roku 1919 PZN nie miał jeszcze własnych.

Zdjęcia Antałówki jako skoczni nie są zachowane, jednak widok rozpościerający się z góry o tej nazwie jest z pewnością wart zobaczenia.

Foto: wuzet.flog.pl
Źródło: wikipedia.org

You May Also Like

0 komentarze