Obsługiwane przez usługę Blogger.

"Jak to powiedzieć" - czyli wymowa imion i nazwisk skoczków - Austria

by - 10:00 PM


Na naszych łamach mogliście przeczytać już artykuły o wszelakiej tematyce - rozrywkowej, dydaktycznej czy informacyjnej. Dzisiaj mamy dla Was artykuł pedagogiczno-medyczny: jego przedmiotem będzie logopedia. Zdziwieni? Spokojnie, ma to wbrew pozorom związek ze skokami. Mianowicie zajmiemy się wymową imion i nazwisk skoczków! Naszym pierwszym przystankiem będzie Austria.

Na początek  krótka rozgrzewka naszych mięśni twarzy i języka. Osobiście proponuję puścić filmik z gimnastyką twarzy Markusa Eisenbichlera i wziąć z niego przykład. Zrobione? No to zaczynamy!

Naszym pierwszym przystankiem są swojsko brzmiące imiona. Jeśli chodzi o braci Huber, nie ma tu żadnych niespodzianek. Oprócz imienia Stefana, które czytamy z pięknym niemieckim "sz" (Sztefan) zarówno imię Daniela jak i wspólne nazwisko braci czytamy tak jak się pisze.


Przy kolejnym bohaterze sprawa wygląda niemal identycznie - Stefan Kraft, bo to o nim mowa, dzieli los swojego imiennika Stefana Hubera. Oprócz tego niezwykłego faktu, że Stefan to tak naprawdę "Sztefan" mam dla Was pewną ciekawostkę. Zarówno w języku niemieckim (oczywiście w austriackim też) jak i w norweskim słowo "Kraft" oznacza nic innego jak moc, siłę. Teraz już nie powinno Was dziwić jakim cudem ten dosyć niski skoczek ustanowił rekord świata w długości skoku narciarskiego. Z takim nazwiskiem też bym to zrobiła.  Na powyższym filmiku możemy usłyszeć zarówno wymowę nazwiska Stefana Krafta jak i Daniela Hubera.

Kolejny na naszej liście jest Manuel Fettner - tutaj również nie ma nic trudnego, gdyż nazwisko Austriaka wymawia się identycznie jak jego zapis. Możecie dodać jedynie szczyptę niemieckiego akcentu :)Czas na dwóch imienników. Clemens Leitner to po prostu "Klimens Lajtner" (wymowa "r" na końcu nazwiska jest dosyć płynna i często niemal go nie słychać), zaś Clemes Aigner to "Klimens Ajgner ( z "r" na końcu jest identycznie jak przy jego poprzedniku).Teraz przed nami zaczynają się schody, a mianowicie druga połówka duetu Kraftboeck - oczywiście sam Michael Hayboeck. Jego imię wydaje się być całkiem prościutkie - jednakże dla fanów zangielszczenia jest to pułapka. Wstydźcie się wymowy "Majkel". Dwuznak "ch" lepiej zastąpić literką "ś". Dzięki temu powstanie nam "Miśael" - forma poprawna wśród mieszkańców krajów niemieckojęzycznych. Co do nazwiska poprawną wersją jest "Hajbek". Oczywiście każdy region ma własny akcent i sposób wymowy, jednak używając powyższych form mamy pewność, iż nie popełnimy faux pas i zostaniemy zrozumiani.Im dalej w las tym gorzej - ale na pewno nie u nas. Gregor Schlierenzauer - ile razy łamaliście sobie język mówiąc o przystojnym Austriaku. Dobra wieść jest taka, iż przy imieniu nie trzeba w ogóle kombinować. Natomiast przy nazwisku już trochę się dzieje. Dlatego powoli "głoskujemy": Szli-ren-ca-łer. Brawo! Teraz trochę szybciej. "Szlirencałer."Czas na Thomasa Morgensterna - nie taki diabeł straszny jak go malują.  Jest to po prostu "Tomas Morgensztern". Andreas Goldberger także nie kryje przed nami żadnych tajemnic. Wymowa jest identyczna jak zapis.Uff. Teraz troszeczkę spasujemy i skupimy się na skoczku, którego wymowa nazwiska jest prościutka jak bułka z masłem. Manuel Poppinger to po prostu "Manuel Popinger". Jak widzicie, niemiecki wcale nie jest trudny!Źródło: informacja własna

You May Also Like

0 komentarze