Trenerzy, którzy byli skoczkami

by - 8:36 PM

 

Foto: polskatimes.pl

Kiedyś pisałyśmy co porabiają skoczkowie, którzy zakończyli swoją skokową karierę. Wielu z nich znalazło nowy pomysł na siebie. Część całkowicie odeszła od skoków, inni natomiast - pisali swoją sportową historię na nowo, tym razem w roli trenerów. Specjalnie dla Was przygotowałyśmy listę skoczków, którzy zostali trenerami.

Stefan Horngacher
Foto: vilbalsrbija.com

Aktualny trener reprezentacji Polski, Stefan Horngacher zasłynął nie tylko ze swoich umiejętności trenerskich. Horngacher jest również utytułowanym byłym austriackim skoczkiem, który w swojej karierze dwukrotnie stawał na podium olimpijskim. Dodatkowo aż pięciokrotnie został medalistą Mistrzostw Świata. Karierę zakończył w roku 2002. Pod jego czujnym okiem najpierw trenowała kadra Austrii, potem kadry B Polaków oraz Niemców. Od 2016 roku prowadzi polską kadrę A.


Alexander Stöckl
Foto: aftenposten.no

Aktualny trener kadry norweskiej również był kiedyś trenerem tak, jak jego rodak, Stefan Horngacher. W przeciwieństwie jednak do "Horniego" nie zdobył spektakularnych osiągnięć - jego największym sukcesem było miejsce 59. w PŚ. Jeśli zaś chodzi o osiągnięcia trenerskie, sprawa ma się całkiem inaczej. Zawodnicy, których ma pod swoimi skrzydłami osiągają praktycznie same sukcesy. Jego podopieczni zostali już medalistami prawie wszystkich prestiżowych imprez, a co najważniejsze - złotymi mistrzami olimpijskimi.


Heinz Kuttin

Foto: sport.onet.pl

Przed nami kolejny znany Austriak - były trener reprezentacji Polaków, Austriaków i aktualny trener Chinek. Kuttin aż trzykrotnie został medalistą olimpijskim, cztery razy zdobył medal Mistrzostw Świata i pięciokrotnie złoty medal mistrza świata juniorów. Już jako 16-latek zadebiutował w PŚ, zajmując ósme miejsce. Warto wspomnieć, że od 2008 roku był osobistym trenerem Thomasa Morgensterna aż do końca jego kariery. 


Goran Janus

Foto: slovenskenovice.si

Były trener  trzech muszkieterów braci Prevc i kolegów również był skoczkiem narciarskim. Dużo większe sukcesy jednak odniósł jako trener, niż skoczek, gdyż jego jedynym medalem jest ten drużynowy, z Mistrzostw Świata Juniorów. Trzeba jednak przyznać, że to pod jego okiem rozwinął skrzydła dominator sezonu 2015/2016. Mimo niewątpliwych sukcesów, od roku 2018 nie zajmuje się już dłużej reprezentacją Słowenii. 


Łukasz Kruczek

Foto: sport.pl

Były polski skoczek, mistrz Polski w skokach narciarskich, trenował naszą kadrę przez prawie 8 lat, aż do przejęcia reprezentacji przez Horngachera. Od 2 lat zajmuje on stanowisko trenera Włoch. Pod jego okiem Kamil Stoch został mistrzem olimpijskim w Soczi, a reprezentacja Polski powoli zaczynała piąć się na szczyty.


Krzysztof Miętus

Foto: cda.pl

Polski skoczek narciarski reprezentował Polskę na ZIO tylko raz w 2010 roku. Pomimo bardzo dobrego startu i wysokiej lokaty w klasyfikacji świata (pozycja 11. w sezonie 2012/2013) nie wykorzystał w pełni swojej szansy. W tym roku zakończył karierę skoczka, jednak jego przygoda ze skokami ciągle trwa. Od kwietnia jest trenerem w klubie KS Eve-nement Zakopane. 


Hideharu Miyahira

Foto: getty-images.com

Trener aktualnej kadr japońskiej również był kiedyś skoczkiem i to aż czterokrotnym medalistą Mistrzostw Świata. Dwukrotnie startował także na Igrzyskach Olimpijskich. Od początku sezonu 2018/2019 pod jego okiem trenują Noriaki Kasai, Naoki Nakamura oraz Ryoyu Kobayashi oraz Taku Takeuchi. 


Werner Schuster

Foto: sportowefakty.wp.pl

Na naszej liście pojawia się kolejny Austriak. Tym razem jest to aktualny trener reprezentacji Niemiec, który grzeje swoje miejsce niezmiennie od roku 2008. Największym jego osiągnięciem jako skoczka było 2. miejsce w klasyfikacji PŚ. Jego aktualni podopieczni radzą sobie jednak dużo lepiej. W 2014 roku na ZIO Niemcy uplasowlali się na pierwszym miejscu, w tym roku zaś na drugim.


Maciej Maciusiak

Foto: sport.onet.pl

Trener polskiej kadry B sam kiedyś skakał. Aczkolwiek jego sukcesy jako skoczka są dosyć mizerne (złoto w drużynowych mistrzostwach Polski) to pod swoimi skrzydłami miał takie gwiazdy jak Dawid Kubacki, Stefan Hula i Jakub Wolny, którzy teraz skaczą w naszej reprezentacji. 


Robert Mateja

Foto: przegladsportowy.pl

Kolejny były polski skoczek, tym razem były trener naszej kadry B. W tym sezonie został mianowany asystentem trenera reprezentacji Polski w kombinacji norweskiej. Mateja pięciokrotnie zdobywał tytuł mistrza Polski w skokach narciarskich. W swojej karierze skoczka zdobył 7 medali, w tym aż 2 złote. Co ciekawe, jako pierwszy polski skoczek oddał skok na ponad 200 metrów!

You May Also Like

0 komentarze