Skoczkowie, którym kontuzja zniszczyła karierę - Lukas Müller

by - 9:21 PM

fot. sport.pl

Dziś mamy dla Was historię austriackiego skoczka, Lukasa Müllera, którego karierę przerwał okropny wypadek.  Historia ta jest stosunkowo młoda, dlatego zapewne większość z Was kojarzy bohatera dzisiejszej odsłony "Skoczków, którym kontuzja zniszczyła karierę".

Lukas Müller urodził się 14. marca 1992 roku w Spittal an der Drau. Na nartach jeździł od trzeciego roku życia, a swój pierwszy skok oddał w wieku dwunastu lat. Po pół roku od tego wydarzenia skakał już na skoczni K90. Pierwsze międzynarodowe skoki oddał w 2007 roku. W sezonie 2008/2009 znalazł się w austriackiej kadrze C. W 2008 triumfował w letniej edycji cyklu Alpen Cup wygrywając w Seefeld, Oberstdorfie i Predazzo. 27 grudnia 2008 zadebiutował w Pucharze Kontynentalnym w Engelbergu. Kilka tygodni później, 17 stycznia 2009 w Bischofshofen, po raz pierwszy stanął na drugim stopniu podium w zawodach tego cyklu. Ten wynik powtórzył także dzień później. W sezonie 2008/2009 wygrał trzykrotnie w zawody Pucharu Kontynentalnego, dwukrotnie w Iron Mountain, a także raz w Brotterode (w drugim konkursie był trzeci). Swój największy sukces odniósł 5. lutego 2009 roku w Szczyrbskim Jeziorze, gdzie indywidualnie zdobył złoty medal na mistrzostwach świata juniorów. Dzień później powtórzył sukces wraz z kolegami z drużyny. W kolejnym sezonie wygrywał dwukrotnie konkursy Pucharu Kontynentalnego oraz raz zajął trzecie miejsce. Później jego kariera zatrzymała się i przestał odnosić sukcesy, jednak dalej skakał i wierzył, że jeszcze uda mu się wygrywać.

13 stycznia 2016 podczas testów skoczni mamuciej Kulm przed mistrzostwami świata w lotach narciarskich odbywającymi się w Tauplitz/Bad Mitterndorf doznał wypadku, w wyniku którego został częściowo sparaliżowany od pasa w dół.


Post udostępniony przez Lukas Müller (@skiiflyer)

Początkowo Müller był częściowo sparaliżowany, z czasem odzyskał czucie. Miał naruszony szósty i siódmy kręg szyjny. Rehabilitacja trwała wiele miesięcy, by Lukas w końcu mógł postawić swoje pierwsze kroki po wypadku i móc poczuć grunt pod stopami. W tym czasie otrzymał ogrom wsparcia, od kibiców i od swoich kolegów skoczków.Pierwszy raz po wypadku Lukas pojawił się na skoczni narciarskiej podczas zakończenia Turnieju Czterech Skoczni w 2017 roku w Bischofshofen. Jak mówił, było to dla niego bardzo trudne i emocjonalne przeżycie. W wywiadach często mówił, że wierzy, że wróci do sprawności fizycznej sprzed wypadku. Aktualnie Austriak nadal ciężko pracuje, by móc chodzić.


Lukas Müller jest przykładem dla wielu, ponieważ pomimo ogromnej tragedii, jakiej doświadczył, nie poddał się i walczy o to, by mógł żyć jak kiedyś. Życzymy Lukasowi dużo zdrowia i wytrwałości.


Źródło: wikipedia.org / instagram.com / sport.pl / informacja własna

You May Also Like

0 komentarze