Zapomniane skocznie - Papoose Peak Jumps

by - 5:58 PM

fot: teachski.com

Z czym kojarzy Wam się Kalifornia? Mi na przykład ze słońcem, piękną plażą, palmami i Hollywood. Podejrzewam, że nikt z Was nie pomyślał o skokach narciarskich. A jednak! W miejscowości Squaw Valley istniał dawniej kompleks obiektów o punktach konstrukcyjnych K40, K60 i K80.

Powstał on w 1958 roku, na zboczu Little Papoose Peak, w pasmie górskim Sierra Nevada. Wybudowano go w celu zorganizowania Zimowych Igrzysk Olimpijskich w roku 1960. Skocznie te zaprojektował niemiecki architekt Heini Klopfer - ten sam, którego imię nosi "mamut" w Oberstdorfie. Położenie obiektów sprawiało, że w czasie oddawania skoków słońce zawsze świeciło w plecy zawodnikom, a wysokie drzewa zapewniały odpowiednią ochronę przed wiatrem. Skocznia K80 była największą, jaka kiedykolwiek istniała w Kalifornii. To chyba nic dziwnego.

Przed wspomnianymi już Igrzyskami Olimpijskimi, w 1959 roku na Papoose Peak Jumps rozegrano Mistrzostwa Ameryki Północnej w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej oraz eliminacje olimpijskie do reprezentacji Stanów Zjednoczonych. Igrzyska odbyły się w lutym 1960 roku. Zarówno konkursy skoków, jak i kombinacji zdominowali Niemcy. W tej pierwszej dyscyplinie złoto zdobył Helmut Recknagel, a w drugiej Georg Thoma.

Niestety później już nie było tak kolorowo. Obiekty w Squaw Valley gościły zawodników zaledwie kilka razy. W 1976 roku zostały gruntownie przebudowane z okazji dwustulecia Stanów Zjednoczonych. Rozegrano wtedy na nich Mistrzostwa Stanów Zjednoczonych, w których najlepszy był Jim Denney, ustanawiając również rekord największej skoczni (97,5 metra). 

Wspomniane Mistrzostwa były ostatnimi oficjalnymi zawodami na tym kompleksie. Wraz z biegiem czasu obiekty niszczały, a dawny odjazd skoczni wykorzystano jako parking. Wiadomo też, że na Papoose Peak Jumps organizowano konkursy w łyżwiarstwie szybkim, snowboardzie i łyżwiarstwie alpejskim. Obecnie przez teren kompleksu przebiega wyciąg krzesełkowy, a skocznie zostały zdemontowane. Szkoda, bo skoki narciarskie w Kalifornii musiały być wyjątkowe!

źródło: wikipedia.org; skisprungschanzen.com

You May Also Like

0 komentarze