Najlepsi w historii - Letni Puchar Kontynentalny
Dziś przyjrzymy się bliżej najlepszym w historii Letniego Pucharu Kontynentalnego.
Letni Puchar Kontynentalny w skokach narciarskich jest rozgrywany od 2002 roku jako zaplecze Letniego Grand Prix. Zawody cyklu rozgrywane były jak dotąd w czternastu krajach (jednym z nich jest oczywiście Polska). Podobnie jak w Letnim Gran Prix, zawodnicy rozpędzają się na rozbiegu po porcelanowych torach, a lądują na igelicie pokrywającym zeskok.
Do 2017 roku rozegrano 16 edycji Letniego Pucharu Kontynentalnego, w których triumfowało piętnastu skoczków z sześciu krajów.
- Niemcy - 3 razy (trzech skoczków)
- Słoweńcy - 2 razy (dwóch skoczków)
- Polacy - 6 razy (sześciu skoczków)
- Austriacy - 3 razy (dwóch skoczków)
- Czesi - 1 raz (jeden skoczek)
- Norwegowie - 1 raz (jeden skoczek)
Pierwszym zwycięzcą Letniego Pucharu Kontdnak nie udało się osiągnąć innych spektakularnych rezultatów. Skoczek ten stał trzykrotniynentalnego był niemiecki skoczek Stefan Pieper, któremu jee na podium konkursów LPK; dwukrotnie był drugi w swoim wygranym sezonie, a rok później był trzeci w konkursie w Garmisch-Partenkirchen.
Teraz przed nami statystyka "NAJ":
- Najwięcej zwycięstw w konkursach mają na swoim koncie Robert Kranjec i Wolfgang Loitzl - po dziewięć.
- Najlepszym z Polaków jest Marcin Bachleda, który wygrał siedem konkursów i w klasyfikacji zwycięzców zajmuje czwartą pozycję.
- Najwięcej razy na podium w klasyfikacji generalnej znaleźli się reprezentanci Słowenii, natomiast drugą pozycję zajmują Polacy.
- Najwięcej miejsc na podium w konkursach Letniego Pucharu Kontynentalnego należy do Słoweńców, którzy na "pudle" stali 131 razy i drugich w klasyfikacji Polaków wyprzedzają aż o 36 oczek.
- Najwięcej razy na podium konkursów Letniego Pucharu Kontynentalnego znalazł się Wolfgang Loitzl - trzykrotnie stał na trzecim stopniu podium, pięciokrotnie na drugim, a aż dziewięć razy wygrał.
- Najwięcej zdobytych punktów w sezonie LPK zdobył Marcin Bachleda - 759 pkt.
Wolfgang Loitzl
fot. wikipedia.org
Skoczkowie, którzy po wygraniu Letniego Pucharu Kontynentalnego osiągali sukcesy również zimą:
- Markus Eisenbichler po wygraniu Letniego Pucharu Kontynentalnego w 2016 roku, sezon zimowy zakończył na ósmej pozycji w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, zdobył brązowy medal na Mistrzostwach Świata w Lahti w konkursie na skoczni HS100 oraz złoty medal w konkursie mieszanym na tych mistrzostwach.
- Daniel-André Tande wygrał Letni Puchar Kontynentalny w 2015 roku, a zimą zdobył, wraz z kolegami z drużyny, złoty medal na Mistrzostwach Świata w lotach narciarskich w Tauplitz, a także zakończył sezon na siódmym miejscu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.
- Stefan Thurnbichler zwyciężył w klasyfikacji generalnej Letniego Pucharu Kontynentalnego w 2006 roku, a następnie zajął trzecią pozycję w klasyfikacji generalnej zimowej edycji Pucharu Kontynentalnego.
- Bardzo podobnie wyglądała sytuacja u zwycięzcy kolejnej edycji zawodów Letniego Pucharu Kontynentalnego - Bastian Kaltenböck po zwycięstwie w 2007 roku, stał na podium klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego, lecz ten Austriak uplasował się na wyższej pozycji niż jego rodak i był drugi.
- Robert Kranjec, zwycięzca Letniego Pucharu Kontynentalnego w 2009 roku, okazał się być prawdziwym dominatorem jeśli chodzi o letnie konkursy w skokach narciarskich, bowiem w Letnim Grand Prix także osiągnął niemały sukces i zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej tych zawodów. Zimą Słoweniec również święcił triumfy - zdobył Małą Kryształową Kulę za wygraną w Pucharze Świata w lotach narciarskich, na Igrzyskach Olimpijskich w Vancouver zajął szóste i dziewiąte miejsce w konkursach indywidualnych, a sezon zakończył na dziesiątej pozycji w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, raz wygrywając konkurs i dwukrotnie zajmując drugie miejsce.
- Kamil Stoch wygrał w 2010 roku, a sezon zimowy zakończył na dziesiątej pozycji w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.
Ciekawostki:
- Wolfgang Loitzl jest skoczkiem, który najwięcej razy stał na podium Letniego Pucharu Kontynentalnego, a także skoczkiem, który najwięcej razy wygrał konkursy tego cyklu, jednak nigdy nie udało mu się zwyciężyć w klasyfikacji generalnej. W 2003 roku był trzeci, a w 2012 drugi.
- Clint Jones jest jedynym skoczkiem spoza Europy i jedynym Amerykaninem, który zajął miejsce w klasyfikacji generalnej Letniego Pucharu Kontynentalnego i w 2005 roku był drugi.
- Reprezentanci Austrii jako jedyni triumfowali trzy lata z rzędu w latach 2006-2008.
- Primož Pikl jest jedynym skoczkiem, który dwa lata pod rząd znajdował się na podium klasyfikacji generalnej Letniego Pucharu Kontynentalnego (był trzeci w 2006 i 2007 roku).
Patrząc na statystyki, łatwo można wywnioskować, że Słoweńcy, Polacy i Austriacy to trzy narodowości, które w historii Letniego Pucharu Kontynentalnego osiągnęły najwięcej. Ciężko jest jednoznacznie wskazać, który skoczek jest tym najlepszym w historii tych zawodów, jednak na uznanie na pewno zasługują Wolfgang Loitzl i Marcin Bachleda.
Źródło: wikipedia.org / informacja własna
0 komentarze