Murańka ponownie z problemami

by - 8:12 PM


fot. eve-nement.com

Od sześciu lat dawna nadzieja polskich skoków, "młody, perspektywiczny" Klemens Murańka choruje na stożek rogówki. Choroba ta polega na ścieńczeniu i nadmiernym uwypukleniu rogówki. W wyniku tych procesów krzywizna zewnętrznej warstwy oka przybiera kształt odbiegający od normy - stożkowaty. Powoduje to znaczne zaburzenia wzroku. Począwszy od niewyraźnego widzenia, a skończywszy na na fotofobii. Młody Klimek swoje schorzenie skutecznie ukrywał przed wszystkimi, ucząc się schematów cyfr i liter na tablicach Snellena.

Mając tak znaczne zaburzenie widzenia i tak dalej skakał. Wszystko jednak ma swój koniec. O chorobie młodego skoczka świat dowiedział się po jego upadku na jednej z austriackich skoczni. Sytuacja doprowadziła do jego wizyty w Centrum Nowoczesnej Optyki w Krakowie, gdzie przeprowadzono szczegółowe badania.

Utrata wzroku? To była jedna z możliwości. Kilka operacji, zalecenie przeszczepu oka, aż wreszcie specjalne soczewki sprowadzone z USA, dzięki którym wreszcie zaczął widzieć wyraźnie. Wydawać by się mogło, że zakończyły one problemy Polaka. Nic bardziej mylnego. Przed nim kolejna operacja, która ma odbyć się za niedługo. To właśnie przez ten zabieg Murańka musiał przerwać przygotowania do sezonu. Nie wystąpi oczywiście podczas LGP.

Skoczek ma wrócić do treningów pod koniec sierpnia, co bardzo ogranicza jego szanse na rozpoczęcie sezonu w dobrej formie.

Źródła: przegladsportowy.pl, skijumping.pl

You May Also Like

0 komentarze