Skoczkowie, którym kontuzja zniszczyła karierę - Severin Freund

by - 9:52 PM

W tym cyklu bywali bardziej i mniej znani skoczkowie. Zawodnicy, którzy już dawno zakończyli karierę i ci, którzy dalej swoją kontynuują. Kolejny zawodnik, o którym będzie artykuł, jest z kategorii tych znanych i dalej skaczących. Mowa tu oczywiście o Severinie Freundzie.

fot:. fis-ski.com

Severin zaczął już skakać, gdy niektórych z was nawet na świecie nie było. W sezonie 2002/2003 wystartował w Mistrzostwach Świata Juniorów, ale z marnym skutkiem. W 2005 roku w Sapporo zdobył swoje pierwsze punkty Pucharu Kontynentalnego. Na sukcesy jednak musieliśmy poczekać. 22 grudnia 2007 roku zadebiutował w Pucharze Świata podczas zawodów w szwajcarskim Engelbergu. Zajął w nich 50. miejsce. Na swoje pierwsze punkty nie musiał długo czekać, gdyż zdobył je ponad tydzień później, plasując się w Oberstdorfie na trzydziestej pozycji. Pierwszy jednak sukces na arenie międzynarodowej miał miejsce w Lillehammer 13 września 2008 roku, gdzie wygrał zawody Pucharu Kontynentalnego. Później przydarzały mu się pojedyncze zwycięstwa, ale nie należał on do ścisłej czołówki cyklu PK. 15 stycznia 2011 roku w Sapporo pierwszy raz w karierze stanął a najwyższym stopniu podium Pucharu Świata. Później już było w górki. Niemiec zaczynał nabierać wiatru w żagle. Drużynowe złoto olimpijskie z 2014 roku, które wywalczył wraz z kolegami w Soczi, Mistrzostwo Świata z Falun na skoczni dużej i srebro na normalnej oraz Kryształowa Kula za sezon 2014/15. Wszystko szło w dobrym kierunku. Forma Freunda rosła z sezonu na sezon, aż do pewnego niespodziewanego momentu. 

3 stycznia 2016 roku podczas kwalifikacji w Innsbrucku Severin upadł tak niefortunnie, że przez resztę sezonu borykał się z bólem biodra. Wskutek tego upadku musiał po sezonie podjąć bardzo ważną decyzję. Kilka miesięcy później przeszedł operacje stawu biodrowego. Niemiec do rehabilitacji przystąpił zgodnie z planem i całe lato przygotowywał się do sezonu 2016/2017, a przede wszystkim do Mistrzostw Świata w Lahti gdzie miał bronić Mistrzostwa sprzed dwóch lat na skoczni dużej. Niestety, kolejna kontuzja pokrzyżowała mu plany. 

Sezon 2016/17 zaczął się dla niego wyśmienicie. Po weekendzie w Kuusamo był liderem klasyfikacji generalnej. Jego radość nietrwała jednak długo. Jego forma z konkursu na konkurs spadała, więc Werner Schuster stwierdził, że zorganizują mu treningi mające przywrócić go do najwyższej dyspozycji. Jednak ten plan się nie sprawdził, a Freund podczas jednego ze skoczków w Oberstdorfie przy lądowaniu poczuł ból, po czym się przewrócił. Okazało się, że doznał chyba najgorszej kontuzji dla skoczka narciarskiego. Zerwał wiązadła, a także uszkodził łękotkę w prawym kolanie. Sezon się dla niego skończył, a przy tym prysły marzenia o obronie tytułu Mistrza Świata. 

W lipcu 2017 roku rehabilitacja po zerwaniu wiązadeł szła po myśli sztabu niemieckiego i samego Severina, zaczął on oddawać już skoki, gdy znowu pojawiło się nieszczęście. Pewnego dnia, podczas skoku na tej samej skoczni, na której zerwał wiązadła, dotknęła go niestabilność w prawym kolanie, co potem okazało się odnowioną kontuzją sprzed kilku miesięcy. Oznaczało to koniec marzeń o Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczang dla tego zawodnika. Po tej kontuzji jego rehabilitacja przebiegała zgodnie z planem. Nie został z wyprzedzeniem wprowadzony na skocznie i na spokojnie przygotowuje się do kolejnego sezonu z docelową imprezą, czyli Mistrzostwami Świata w Seefeld. Życzymy mu dużo zdrowia i powodzenia w dalszej karierze!

Źródło: wikipedia.org, fis-ski.com, informacje własne

You May Also Like

0 komentarze