Skok kulturowy - Moja walka o każdy metr

by - 7:19 PM

fot. redbull.com


Dziś w naszym cyklu "Skok kulturowy" mam przyjemność opisać książkę Thomasa Morgensterna pod tytułem "Moja walka o każdy metr" (org. "Über meinen Schatten: Eine Reise zu mir selbst"). Jest to autobiografia austriackiego Mistrza, która została wydana w styczniu 2016 roku przez wydawnictwo Sine Qua Non (SQN).

Postaci Thomasa Morgensterna chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Zawsze miły, uśmiechnięty i otwarty, wszystkich dookoła zaraża pozytywną energią. Ten sympatyczny Austriak przeżył w swoim życiu bardzo dużo i jest idolem i wzorem do naśladowania dla wielu młodych ludzi.  Nie jest więc dziwne, że postanowił on napisać książkę o swoich przeżyciach.
"Moja walka o każdy metr" nie jest jednak zwykłą autobiografią sportowca. To historia o człowieku, który nie poddał się pomimo wielu upadków i problemów. Jego sukces zbudowany został na wielu doświadczeniach - zarówno dobrych jak i tych złych. Książka ta to opowieść o prywatnym i zawodowym życiu lubianego przez wielu fanów skoków sportowca, o lęku, trudnych decyzjach, i o walce. 
Choć jest  to autobiografia skoczka narciarskiego, to każdy z nas może odnaleźć w niej samego siebie. Dlaczego? Ponieważ jest to poruszająca i, przede wszystkim, szczera opowieść o podnoszeniu się po porażce, o dojrzewaniu, o podejmowaniu decyzji i o walce z przeciwnościami losu. Książka ta dokładnie opisuje każdy szczegół przemiany psychicznej i fizycznej od upadku do powstania, przez walkę i następnie powrót do wielkiego sportu. Wbrew pozorom nie jest to książka wyłącznie o sporcie i sportowcu. Dla fanów skoków narciarskich jest to niewątpliwie pozycja obowiązkowa, ale każdy może odnaleźć w tej książce siebie. Thomas odsłania się przed czytelnikiem ukazując swoje obawy i słabości. Na każdej stronie książki bohater stara się udowodnić nam, że nie należy porzucać swoich marzeń, ale walczyć o nie do samego końca. Opowiada także o swojej córeczce Lilly oraz sprawach uczuciowych, między innymi rozstaniu z Kristiną, z którą był związany przez dziesięć lat i która jest przecież matką Lilly, a także o nowej miłości i dążeniu do szczęścia. Interesujący, choć kontrowersyjny i smutny jest wątek dotyczący mediów. Czytając książkę byłam przerażona tym, jacy są niektórzy dziennikarze, którzy by zdobyć jakieś informacje, są zdolni do wszystkiego.
"Moja walka o każdy metr" to poruszająca, szczera opowieść o podnoszeniu się, dojrzewaniu i podejmowaniu decyzji. Książka ukazuje prawdziwą twarz Thomasa Morgensterna. Wzloty i upadki kształtowały jego osobowość, która skrywała wiele tajemnic. Nie widzimy  tu zwycięzcy, mistrza w swojej dziedzinie, ale zwykłego człowieka który czuje ból, strach, niepewność, który, tak jak my, zmaga się ze słabościami i próbuje je przezwyciężać. 
Morgenstern podkreśla, że  skoki narciarskie to dyscyplina, która nie wybacza błędów i trzeba być ekstremalnym perfekcjonistą w tym, co się robi.
Książka została napisana prostym językiem, jednak jest nieco inna niż większość książek z tego gatunku, które miałam okazję czytać w ostatnim czasie. Czyta się ją szybko i z dużym zainteresowaniem, jak powieść napisaną bardzo dobrym stylem.  Jedyne, do czego mogłabym się "przyczepić" to jakość zdjęć. Choć sama okładka jest bardzo ładna, to jakość zdjęć w środku książki pozostawia wiele do życzenia. Z jednej strony bardzo cieszy mnie fakt, że zdjęć jest tu dużo, bo dzięki nim mogę cofnąć się w czasie do wydarzeń, które Thomas opisuje w książce, jednak rozdzielczość zdjęć mogłaby być znacznie lepsza i mogłyby być one nadrukowane na inny papier, bo ten w książce nie dość, że jest matowy i chropowaty, to jeszcze w odcieniach szarości. 
Poza tym, książka wygląda bardzo estetycznie, czcionka jest bardzo ładna i wyraźna, co znacznie ułatwia czytanie, każdy kolejny rozdział ma bardzo ładny wstęp (zdj. poniżej), a na początku znajduje się spis treści.
Dodatkowo w polskiej wersji wstęp napisał Łukasz Kruczek, były trener polskiej reprezentacji, posłowie zaś należy do Apoloniusza Tajnera, trenera, z którym Adam Małysz rozpoczął erę swoich wspaniałych zwycięstw, a obecnie prezesa Polskiego Związku Narciarskiego.  


Książka ta to także opowieść o niezwykłej determinacji w dążeniu do marzeń. Wiele osób mogłoby uznać, że to szalone i irracjonalne, by tak szybko po niesamowicie poważnym wypadku, wrócić do sportu i jeszcze pojechać na Igrzyska Olimpijskie. Ale przecież Thomas to walczak, który nigdy się nie poddaje. W książce został dokładnie opisany jego powrót na skocznię, przygotowania do Igrzysk Olimpijskich w Soczi, a także chwile, które przybliżały go do decyzji o zakończeniu kariery. Morgenstern szczegółowo opisuje swoje zmagania z tak trudnym przeciwnikiem, jakim jest strach. Czytelnicy mają okazję dowiedzieć się, jak z nim walczył. Jest to niesamowicie inspirujące, szczególnie dla młodych ludzi, by mieć w sobie tyle siły i determinacji.


fot. redbull.com


Wybrałam kilka cytatów, które mnie inspirują i chciałabym się nimi z Wami podzielić:

"To aż dziwne, jak wiele czasu często mija, nim podejmiemy decyzję. Ile bólu idzie z tym w parze i ile męczarni, fizycznej i duchowej. Natomiast moment jej podjęcia jest tak krótki, że wszystko, co do tego doprowadziło, znika."

"Ze strachem trzeba się nauczyć żyć. Trzeba go zrozumieć, przeżywać świadomie i kontrolować. Wtedy może ci pomóc i stać się twoim przyjacielem. Mój strach jest jak nielubiany członek rodziny: gdybym miał wybór, zdecydowałbym się na życie bez niego. Zrozumiałem jednak, że jest częścią mnie."

"Wspomnienie bólu hamuje człowieka, ale równocześnie pomaga unikać błędów. Można by powiedzieć, że wspomnienia chronią."

"Kiedy u kogoś nie dzieję się dobrze, często zaczyna dostrzegać to, czego zwykle nie zauważa."

"Jeśli nie jesteś gotowy zaryzykować, nie możesz osiągnąć sowich celów."

"Każdy dostał szansę na zasmakowanie własnego szczęścia."

"Każdy upadek zostawia ślad, a każdy z tych śladów hamuje."

"To piękne, jeżeli już samą swoją obecnością możesz sprawić komuś radość." (mój absolutny faworyt)

Reasumując, autobiografia Thomasa Morgensterna "Moja walka o każdy metr" jest książką uniwersalną i zainteresuje Was nawet, jeśli nie interesujecie się skokami narciarskimi. Pokazuje ona, że jeśli dokładamy wszelkich starań do spełnienia się naszych marzeń, to uda nam się osiągnąć cel prędzej czy później. 


Źródło: informacja własna/ Thomas Morgenstern, "Moja walka o każdy metr", wyd. SQN

You May Also Like

0 komentarze