Podsumowanie wydarzeń 15 - 31 maja

by - 7:18 PM

Za nami ostatnie dwa tygodnie maja, co oznacza, że jesteśmy całe 14 dni bliżej Letniej Grand Prix! Właśnie zakończyliśmy piąty miesiąc tego roku, więc jesteśmy pomiędzy końcówką sezonu zimowego a rozpoczęciem sezonu letniego, dlatego teoretycznie nie powinno dziać się nic ciekawego. Jednak w świecie skoków narciarskich w ciągu ostatnich dwóch tygodni wydarzyło się naprawdę dużo.1. Zatwierdzono kalendarze na sezon 2018/2019!
Podczas kongresu FIS-u w Costa Navarino potwierdzone zostały kalendarze m.in. na Letnie Grand Prix oraz Puchar Świata. Mimo wcześniejszych zapewnień, że trzecia edycja Raw Air się odbędzie, skocznie w Lillehammer, Vikersund i Trondheim nadal figurują jako obiekty bez homologacji. Czeski Związek Narciarski do 5. czerwca ma potwierdzić możliwość przeprowadzenia zawodów z cyklu PŚ w Libercu. Na zawodników czeka kolejna odsłona Turnieju Czterech Skoczni, Willingen Five oraz Raw Air.

2. Będzie drużynowy konkurs Pań podczas MŚ w 2021 r.
Skoki narciarskie kobiet coraz bardziej się rozwijają. W przyszłym sezonie Panie będą częściej rywalizować na dużych obiektach, dodatkowo powstanie kobieca edycja Raw Air. Do tej pory kobiety miały dwie szanse na zdobycie medalu na MŚ. Jeden mogły zdobyć indywidualnie, drugi występując w mixach. W 2021 roku do tych dwóch konkursów dołączy jeszcze konkurs drużynowy, w którym będą rywalizować 4-osobowe kobiece zespoły.

3. Kevin Bickner osamotniony w kadrze ,,A'' USA.
Ubiegły sezon w wykonaniu 21-letniego skoczka był naprawdę dobry, najlepszy w jego karierze. Pozostali zawodnicy ze Stanów Zjednoczonych niestety nie spisali się tak dobrze jak Bickner, z tego powodu Kevin jest jedynym zawodnikiem w kadrze ,,A".

4. Planica organizatorem Mistrzostw Świata w 2023 r.
Planica kojarzy nam się głównie z lotami narciarskimi  i słusznie, ponieważ organizowali oni już Mistrzostwa Świata w lotach i robią to również w 2020 roku. Jednak od czterech lat, do tej pory bezskutecznie starali się o organizacje Mistrzostw Świata. Tym razem to Słoweńcy zdobyli więcej głosów od swojego konkurenta - Trondheim.

5. Ville Larinto zakończył karierę. 
Ville pod nieobecność Jane Ahonena był praktycznie liderem fińskiej kadry. Wielokrotny mistrz Finlandii oraz zwycięzca jednego z konkursów Pucharu Świata postanowił zakończyć karierę. W 2009 roku zdobył brązowy medal Mistrzostw Świata Juniorów, a później tylko wspinał się w górę. Jednak liczne kontuzje spowodowały, że Fin nie był w stanie powrócić już do swojej wcześniejszej formy i postanowił odłożyć narty na kołek.

6. Austriacy trenowali na lodowcu, Daniel Huber pauzuje. 
Austriaccy skoczkowie na czele ze swoim nowym trenerem przez tydzień trenowali na prowizorycznej skoczni zbudowanej na austriackim lodowcu. Treningi te miały służyć przede wszystkim zgraniu się grupy, a także doskonaleniu pozycji najazdowej. W międzyczasie długo planowaną operację łękotki odbył Daniel Huber, który do regularnych treningów powróci za około od czterech do sześciu tygodni.

7. Skoczkowie muszą przytyć. 
FIS zatwierdził proponowane w kwietniu zmiany dotyczące wagi zawodników. Skoczkowie będą musieli przechodzić pomiary wagi bez założonych kasków, butów oraz wkładek, w efekcie czego będą musieli przytyć około 2 kilogramy.


8. Problemy zdrowotne Daniela Andre Tande.

W ostatnich dniach świat obiegła informacja o problemach zdrowotnych norweskiego skoczka. Tande przez ostatni miesiąc nie brał udziału w treningach i póki co, nie wiadomo kiedy do nich wróci. Norweg w maju był leczony w szpitalu przez wykrycie u niego syndromu Stevensa-Johnsona. Jest to nagła i zagrażająca życiu reakcja skórna. Trzymamy kciuki za szybki powrót Daniela do zdrowia!


Źródło: skijumping.pl, onet.plYou May Also Like

0 komentarze