Podsumowanie wydarzeń 1-14 maja

by - 8:48 PM


Dwa tygodnie maja za za nami, co oznacza, że do Letniego Grand Prix zostało już nieco ponad dwa miesiące. W ciągu tych 14 dni wydarzyło się bardzo dużo. Dziś pragnę dla Was podsumować to, co wydarzyło się od początku maja w świecie skoków.

 1. Kadry.
  Na początku miesiąca większość czołowych ekip ogłosiła swoje kadry na przyszły sezon. Najważniejszymi informacjami są na pewno powrót Andreasa Koflera w ekipie Austriaków, brak Janne Ahonena u Finów oraz kontynuacja kariery przez Andreasa Stjernena i powrót Kennetha Gangnesa u Norwegów. Jeżeli interesuje Was jak wyglądają kadry Słoweńców, Finów, Norwegów czy Austriaków na sezon 2018/2019 to zapraszam Was do naszych postów na ten temat.


 2. Młodzi skoczkowie kończą kariery.
  W ostatnich dniach spadła na nas wieść o zakończeniach karier przez kilku młodych skoczków. Pierwszym z nich jest 20-letni rumuński skoczek Sorin Iulian Pitea, którego możecie kojarzyć przez skandal, który nagłośnił na początku tego roku. Opublikował wtedy zdjęcie swojej twarzy, która jest zakrwawiona i posiniaczona i oskarżył trenera kadry o stosowanie przemocy. Powodem decyzji młodego Rumuna wydaje się być konflikt z selekcjonerem i brak wsparcia ze strony związku.
  Kolejnym młodym skoczkiem, który zadecydował się odwiesić narty na kołek jest Are Sumstad. 21- latek Norweg na jednym z portali społecznościowych poinformował, że jego kariera jako zawodnika dobiegła końca i ma on już inne plany na życie.
  W ostatnich dniach swoją przygodę ze skokami zakończyła również Atsuko Tanaka.
 3. Skoczkowie pobiegli dla tych, którzy nie mogą.
  W niedzielę, 6. maja, odbyła się kolejna edycja międzynarodowego biegu Wings For Life World Run, którego celem jest zbieranie pieniędzy na badania nad uszkodzonym rdzeniem kręgowym. Skoczkowie wspierają tę akcję od początku jej trwania. W biegu wystartowali m. in. Andreas Goldberger, Lukas Müller, Markus Schiffner, Thomas Morgenstern, Markus Rupitsch w Wiedniu, Gregor Schlierenzauer w Innsbrucku oraz Andreas Wank w Monachium. W Poznaniu Adam Małysz po raz kolejny prowadził samochód, który służył zawodnikom za metę.
 4. Walter Hofer chce inauguracji sezonu w Norwegii.
  Od minionego sezonu Puchar Świata inaugurowany jest, ku uciesze polskich kibiców, w Wiśle. Walter Hofer powiedział kilka dni temu, że on jednak widzi inaugurację sezonu w Norwegii, która jest przecież ojczyzną skoków narciarskich. Na konferencji prasowej w norweskim Tromsø, gdzie zaprezentowano model nowego kompleksu, powiedział, że jest to idealne miejsce na inaugurację sezonu ze względu na piękne widoki i świetną infrastrukturę samego miasta.
 5. Tomasz Pilch w teamie Red Bulla.
  8. maja Tomasz Pilch za pomocą mediów społecznościowych poinformował, że od najbliższego sezonu jego oficjalnym sponsorem będzie marka Red Bull, którą reprezentują również m.in. Adam Małysz czy Gregor Schlierenzauer. Dzięki swoim ostatnim wynikom przedstawiciele Red Bulla postanowili nawiązać współpracę z młodym Polakiem.
 6. Apoloniusz Tajner chce zorganizować konkurs skoków na stadionie.
  Kilka lat temu pojawiła się informacja, że Polacy myślą o zorganizowaniu konkursu skoków narciarskich na stadionie piłkarskim. Entuzjazm został jednak szybko zgaszony i wydawało się, że pomysł upadł. W ostatnich dniach jednak znowu pojawiła się informacja o organizacji zawodów na stadionie. Według prezesa Polskiego Związku Narciarskiego, Apoloniusza Tajnera, FIS szuka urozmaiceń i konkurs skoków na stadionie piłkarskim mógłby okazać się bardzo interesujący. W grę wchodzą dwa obiekty - Stadion Narodowy w Warszawie oraz Stadion Śląski w Chorzowie.
 7. Simon Ammann nie kończy kariery. 
  Tuż po zakończeniu sezonu Simon Ammann powiedział w jednym z wywiadów, że poważnie zastanawia się nad zakończeniem kariery. Szwajcar twierdził, że nie wie czy jest możliwość skakania na takim poziomie na jakim on by chciał. W połowie kwietnia szwajcarski związek ogłosił kadrę na nadchodzący sezon. W kadrze narodowej jako jedyny widniał właśnie Ammann. Wszyscy stwierdzili, że oznacza to, iż czterokrotny mistrz olimpijski wystartuje w kolejnym sezonie, jednak dopiero w poniedziałek, 7. maja, zostało to oficjalnie potwierdzone przez samego zainteresowanego.


 8. Nowy prezes Turnieju Czterech Skoczni.
  62-letni Johann Pichler (klub narciarski w Bischofshofen) został nowym prezesem Turnieju Czterech Skoczni. Komitet organizacyjny ogłosił to podczas wiosennego spotkania w Monachium. Austriak zastąpił na tym stanowisku Michaela Maurera (klub narciarski w Garmisch - Partenkirchen).

  fot. fis-ski.com

 9. PZN opublikował kalendarze na sezon letni.
  We wtorek, 8. maja, Polski Związek Narciarski ogłosił kalendarz centralny w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej na najbliższy sezon letni. Inaguracja sezonu nastąpi już 10. czerwca w Szczyrku, gdzie odbędzie się Memoriał Tadeusza Pawlusiaka. Najważniejszym wydarzeniem sezonu będzie Letnie Grand Prix, które będzie miało miejsce w dniach 21-22 lipca. Sezon letni zakończy się Mistrzostwami Polski, które odbędą się w Zakopanem od 19. do 21. października.
  fot. pzn.pl


Jak widać w 14 dni może się wydarzyć bardzo dużo. Były wydarzenia zarówno dobre jak i te troszkę smutniejsze. Miejmy nadzieję, że pozostałe dwa tygodnie maja i reszta czasu pozostałego do Letniego Grand Prix upłynie nam na wyłącznie pozytywnych wydarzeniach.


źródło: informacja własna/ onet.sport.pl

You May Also Like

0 komentarze