Kolejny skoczek zakończył karierę

by - 12:28 PMVille Larinto w rozmowie z fińskim portalem YLE.FI ogłosił zakończenie kariery skoczka narciarskiego. "Marzyłem o tym, żeby odejść, kiedy będę na szczycie, ale nie zawsze jest to możliwe. To bardzo gorzki i smutny moment" przyznał. Wielokrotny mistrz Finlandii w skokach narciarskich i zwycięzca jednego konkursu z cyklu Pucharu Świata przez wiele lat był trapiony kontuzjami. To właśnie one sprawiły, że jego obiecująco zapowiadająca się kariera została przerwana. 

Jego kariera zaczynała nabierać tempa, mógł stać się jednym z najlepszych, jednak kontuzje zniszczyły jego marzenia.  "Do czasu kontuzji wszystko szło doskonale. Dotarłem na szczyt, wygrałem zawody Pucharu Świata, a później zaczęły się bardzo trudne lata i nigdy nie wróciłem do poziomu sprzed urazu"powiedział w rozmowie z YLE.FI. Ville Larinto zadebiutował w Pucharze Świata 1 grudnia 2007 roku w wieku siedemnastu lat. Udało mu się wtedy zakwalifikować do konkursu, jednak końcowy wynik nie był już tak satysfakcjonujący. Młody Fin zajął wtedy 36 miejsce. Niespełna miesiąc później, w konkursie w Oberstdorfie, który wygrał jego rodak Janne Ahonen, Larinto zdobył swoje pierwsze punkty zajmując 29. pozycję. 
W kolejnym sezonie skoczek z Lahti spisywał się świetnie, trzykrotnie stając na podium konkursów z cyklu Pucharu Świata, a cały sezon kończąc na 14. miejscu w klasyfikacji generalnej. W 2008 roku Larinto zdobył również brązowy medal mistrzostw świata juniorów.
Najlepszy okres Larinto to sezon 2010/2011. 1 grudnia 2010 roku w Kuopio odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w Pucharze Świata. Stanął także na podium w Lillehammer, przegrywając jedynie z Thomasem Morgensternem. 59. Turniej Czterech Skoczni mógł być początkiem wielkiej kariery skoczka z Lahti. Larinto wygrał bowiem kwalifikacje do konkursu w Oberstdorfie. Dzień później jednak nie udało mu się awansować do drugiej serii - każdemu zdarzają się gorsze skoki. W pierwszej serii konkursu w Garmisch-Partenkirchen zdarzył się wypadek, który być może był początkiem końca kariery Larinto. Przy próbie lądowania skoku na 140,5 metra zerwał on przednie więzadło krzyżowe i nie wystąpił już w żadnym konkursie w sezonie 2010/2011. 
Po kontuzji odniesionej w Ga-Pa Larinto już nie udało się już nic osiągnąć w skokach. W czołowej "20" konkursów z cyklu Pucharu Świata znalazł się zaledwie dwa razy - w sezonie 2014/2015 był 15. w Niżnym Tagile i w sezonie 2015/2016 17. w Willingen. 
W swoim ostatnim, jak się okazało, sezonie w konkursach z cyklu Pucharu Świata wystartował tylko w konkursie w rodzinnym Lahti, lecz nie zakwalifikował się do konkursu. 

Larinto powiedział, że być może nadal będzie związany ze skokami. "W pewnym sensie fajnie jest mieć wpływ na młodych sportowców. Miło byłoby być zaangażowanym na określonym poziomie."
Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć Ville powodzenia i dużo zdrowia.


Źródło: yfl.fi/ wikipedia.org

You May Also Like

0 komentarze