Historia dwóch desek - Fischer

by - 8:59 AMDziś chciałabym przedstawić Wam historię jednej z najpopularniejszych wśród sportowców zimowych firm produkujących sprzęt sportowy. Fischer Sports, bo o tej firmie mowa, to austriacka marka znana chyba każdemu, kto interesuje się sportami zimowymi. 

fot. wikipedia.org

Firma została założona w 1924 roku przez Josefa Fischera Seniora w Ried im Innkreis (60 km na północny wschód od Salzburga). Pierwszymi produktami były drewniane sanki, wózki ręczne i narty. W drugiej połowie lat 30. ubiegłego wieku firma rozpoczęła produkcję seryjną, by w 1938 roku znacznie rozszerzyć produkcję nart. W tamtym okresie w firmie pracowało trzydziestu pracowników. Po II Wojnie Światowej Josef Fischer Senior wraz z synem zaangażowali się w odbudowę firmy. W 1949 roku zaprezentowali maszynę do wytwarzania nart, która miała znacznie ułatwić i przyspieszyć produkcję. Nadal jednak nie była to w pełni zautomatyzowana maszyna, ale znacznie usprawniła rzemieślnikom produkcję. W 1958 roku firma zatrudniała już 137 rzemieślników i sprzedawała 53 tysiące par nart rocznie. W tym samym roku zaprojektowane zostało logo firmy, które funkcjonuje do dziś. Rok później, w lutym 1959 roku Josef Fischer Senior zmarł, a pieczę nad firmą przejęły jego dzieci - Josef Fischer Junior i Selma Sturmberger. Dzięki innowacjom wprowadzanym zarówno w produkcji sprzętu, jak i jego sprzedaży w latach 70. Fischer Sports stało się największym producentem sprzętu narciarskiego na świecie. W 1988 roku została otworzona fabryka w Mukaczewie na Ukrainie. Od tamtego czasu firma działa prężnie, choć zdarzały się i gorsze czasy. Dowodzący firmą potrafili jednak przezwyciężyć przeciwności losu dzięki coraz to nowszym innowacjom, wykwalifikowanej kadrze pracowniczej i wynikom, jakie odnoszą sportowcy używający sprzętu tej marki.
Obecnie Fischer Sports nadal jest jednym z największych i najpopularniejszych producentów sprzętu sportowego. W ofercie marka posiada przede wszystkim narty i buty, ale także wiązania, kije, odzież i przeróżne akcesoria - od plecaków, przez gogle i kaski, na pokrowcach na narty i bidonach kończąc. Każdy miłośnik sportów zimowych znajdzie coś dla siebie w bogatym asortymencie firmy. Nie trzeba być zawodowym sportowcem, aby móc zaopatrzyć się w najwyższej klasy sprzęt sportowy i przez chwilę poczuć się jak Kamil Stoch, Richard Freitag czy Stefan Kraft.

fot. wikipedia.org

Ciekawostki:
  • Fischer Sports było pierwszą firmą, która wprowadziła narty metalowe. Na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Innsbrucku w 1964 roku austriacki narciarz alpejski Egon Zimmerman wygrał konkurencję zjazdową startując na takich właśnie nartach.
  • Na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi sportowcy korzystający ze sprzętu Fischer zdobyli 108 medali: 39 złotych, 36 srebrnych i 35 brązowych.
  • W historii Zimowych Igrzysk Olimpijskich sportowcy używający sprzętu marki Fischer Sports zdobyli najwięcej medali.
  • W sezonie 2017/2018 na 74 skoczków sklasyfikowanych w Pucharze Świata aż 30 skakało na nartach firmy Fischer Sports.
  • Sportowcy Fischera w sezonie 2017/2018 zdobyli aż 13 z 21 Kryształowych Kul za wygranie w klasyfikacji generalniej Pucharu Świata.
  • Na pięciu ostatnich Mistrzostwach Świata w narciarstwie klasycznym w męskich konkurencjach skokowych na skoczni dużej wygrywali jedynie sportowcy skaczący na nartach firmy Fischer, natomiast na skoczni normalnej wydarzyło się to czterokrotnie.
  • Pierwszym skoczkiem skaczącym na nartach firmy Fischer, który wygrał klasyfikację generalną Pucharu Świata był Armin Kogler w sezonie 1980/1981.
  • W ciągu ostatnich jedenastu sezonów Pucharu Świata w skokach narciarskich tylko raz Kryształową Kulę wygrał skoczek skaczący na nartach innych niż Fischer.

źródło: fischersports.com/ wikipedia.org/ informacja własna

You May Also Like

0 komentarze