Obsługiwane przez usługę Blogger.

Skoki dla opornych - rekordy

by - 8:39 PM

fot:. berkutschi.com

Wracamy do was z serią, która cieszyła się u nas dużą popularnością. Długo zastanawiałyśmy się jaką sprawę omówić jako następną. Wybór padł na rekordy. Niby każdy wie, ale jednak nie do końca. Rekordy możemy podzielić na cztery kategorie:
  • rekord skoczni,
  • rekord świata,
  • rekord życiowy,
  • rekord kraju .
Ten pierwszy termin może być stosowany na każdej skoczni, podczas każdych zawodów, pozostałych trzech najczęściej używa się, gdy mamy do czynienia ze skoczniami mamucimi.

Rekord skoczni to po prostu najdłuższa odległość oddana na danej skoczni. Chociaż nie zawsze! Rekordy skoczni zalicza się tylko wtedy, gdy zostały uzyskane podczas kwalifikacji lub zawodów. Wyniki z treningów nie są liczone, mogą tylko zostać podane jako najdłuższy skok na danej skoczni.  Wyjątkiem są loty na skoczni mamuciej, w tym wypadku rekord może być uznany, ale tylko, gdy miał miejsce na oficjalnym treningu poprzedzającym konkurs. W kwalifikacjach również mamy haczyk. Zawodnikowi zalicza się rekord tylko w momencie, gdy skacze z tej samej lub niższej belki co zawodnik, który nie kwalifikuje się do konkursu. 

Za Rekord świata uznaje się najdłuższy z rekordów skoczni na świecie, co tym samym jest najdłuższym lotem świata. Żeby można było go uznać za rekord świata, skoczek musi ustać ten skok. Rekord świata jest możliwy jedynie na skoczniach mamucich, ponieważ jego odległość jest ponad 250-metrowa. Często jest nazywany nieoficjalnym, ponieważ FIS go nie notuje. Na ten moment rekordzistą jest Stefan Kraft, który na skoczni Vikersundbakken uzyskał 253,5 metra, a u kobiet Daniela Iraschko - Stolz, która uzyskała 200 metrów. 

Pod kategorię Rekord życiowy zalicza się najdłuższy skok w karierze danego skoczka. Na przykład rekord świata Stefana Krafta jest również jego rekordem życiowym. 

Rekord kraju należy do jednego zawodnika z danego kraju, który ma najlepszy rekord życiowy. Dla zrozumienia kilka rekordzistów swoich krajów:
  • Austria - Stefan Kraft (253,5m)
  • Norwegia - Robert Johansson (252m)
  • Polska - Kamil Stoch (251,5m)
  • Słowenia - Peter Prevc (250m)
  • Niemcy - Markus Eisenbichler (248m)
Żródło: wikipedia.org, informacja własna

You May Also Like

0 komentarze