Skoczkowie, którzy zakończyli karierę w minionym sezonie

by - 3:09 PM

Miniony sezon obfitował w wiele pięknych, emocjonujących i pozytywnych chwil. Jednak zawsze znajdą się jakieś przykre informacje. Dzisiaj właśnie takie zostaną przedstawione. W sezonie 2017/18 aż dziewięciu skoczków postanowiło zakończyć swoje sportowe kariery.

Znalezione obrazy dla zapytania ilya kratov 
(fot: fis-ski.com)


17 - letni Ilya Kratov uważany za wielki talent kazachskich skoków postanowił odwiesić narty na przysłowiowy ,,kołek'' już na początku sezonu. W swojej karierze startował głownie w zawodach FIS Cup oraz w Pucharze Karpat. Wystartował też na Mistrzostwach Świata w Lahti na skoczni normalnej w ubiegłym roku, jednak nie zdołał on się zakwalifikować do konkursu głównego. Niestety oficjalne przyczyny zakończenia kariery przez młodego reprezentanta Kazachstanu nie są nam znane.


Znalezione obrazy dla zapytania radik zhaparov
 (fot: berkutschi.com)

 Kolejnym zawodnikiem, który zakończył karierę również jest reprezentant Kazachstanu - Radik Zhaparov. Startował on w zawodach Pucharu Świata w których w sumie zgromadził 112 punktów. Jego najlepszym sezonem był sezon 2006/2007. Zajął on wtedy 45. miejsce w klasyfikacji generalnej. W tym sezonie zaliczył on też swój najlepszy start w zawodach najwyższej rangi - w Kuopio uplasował się na 11. pozycji, Po raz ostatni w PŚ  punktował w sezonie 2007/2008. W 2008 roku uczestniczył on w wypadku w wyniku którego odniósł poważne obrażenia. Powrócił on do zmagań po kilkumiesięcznej przerwie, jednakże nie odzyskał dawnej formy. Ostatni start w Pucharze Świata zaliczył dwa lata temu w Planicy.
Znalezione obrazy dla zapytania hyun ki kim
(fot: berkutschi.com)

Nadal zostajemy przy skoczkach z Azji. Tym razem Koreańczyk Kim Hyun-ki. 18 sezonów z rzędu startował w zawodach Pucharu Swiata nie odnosząc przy tym większych sukcesów. Czterokrotnie punktował - ostatni raz w 2009 roku w Oberstdorfie. Lepiej się prezentował w zawodach niższej rangi. Zdobywał medale na Uniwersjadzie oraz Zimowych Igrzyskach Azjatyckich. W Letnim Pucharze Kontynentalnym również zdołał stanąć na podium.Kim ma w planach wyjazd do szkoły trenerskiej w Niemczech. Kto wie, może za parę lat zobaczymy go w roli trenera reprezentacji Korei?Znalezione obrazy dla zapytania matjaz pungertar
(fot: wikipedia.pl)

Z Azji przenosimy się do Europy. Zacznijmy od jej południa. Słoweński skoczek Matjaz Pungertar podjął decyzję o zakończeniu kariery przed świętami Bożego Narodzenia - po mistrzostwach Słowenii. Jak mówił w jednym z wywiadów z różnych powodów nie był w stanie osiągać dobrych wyników. Długo też zmagał się z kontuzjami kostki i kręgosłupa. Najlepsze wyniki odnosił w sezonie 2014/2015, kiedy to trzykrotnie zajmował miejsca w czołowej dziesiątce. W 2013 roku zwyciężył w zawodach LGP w Ałmatach. Dwukrotnie reprezentował swój kraj na Mistrzostwach Świata w narciarstwie klasycznym - w roku 2013 i 2015.


Znalezione obrazy dla zapytania roberto dellasega
 (fot: fis-ski.com)

Nadal zostajemy na południu Europy. W sąsiadujących ze Słowenią Włochami narty na kołek 24 marca odwiesił Roberto Dellasega. Najlepszym jego startem był sezon 2013/2014 w którym zajął 67. miejsce w klasyfikacji generalnej. W 2009 oraz 2013 brał udział w Mistrzostwach Świata w narciarstwie klasycznym, jednak nie zakwalifikował się do konkursów. Taka sama sytuacja miała miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w Vancouver oraz w Soczi.
                           
(fot: berkutschi.com)

Zaskakującą decyzję podjął również reprezentant Austrii. W wieku 22 lat karierę zakończył dwukrotny medalista Mistrzostw Świata Juniorów - Simon Greiderer. W Pucharze Świata zadebiutował w 2014 roku w Bischofshofen, gdzie zajął 48. miejsce. Jedyny punkt w PŚ zdobył w 2015 roku w Vikersund. Raz stanął na podium zawodów Pucharu Kontynentalnego. Miało to miejsce w Engelbergu w 2013 roku. Tak jak wcześniej zostało wspomniane Greiderer zdobył dwa medale na MŚJ - drużynowo w Val di Fiemme (2014) oraz w Ałmatach (2015).

Znalezione obrazy dla zapytania jakub janda

(fot: fis-ski.com)

Czas na naszych południowych sąsiadów - Czechy. Podczas inauguracji Pucharu Świata w Wiśle po raz ostatni mogliśmy podziwiać skoki czeskiej legendy - Jakuba Jandy. Zakończył on karierę sportową na rzecz politycznej. W politykę Janda jest zaangażowany od dziewięciu lat. O jego sukcesach sportowych można by długo pisać, jednak do najważniejszych należą: wygrana w cyklu LGP w 2005 roku, TCS w sezonie 2005/2006, kryształowa kula za sezon 2005/2006 oraz dwa medale na Mistrzostwach Świata w 2005 roku w Oberstdorfie - brąz na skoczni dużej oraz srebro na skoczni normalnej. Czterokrotnie brał udział w Igrzyskach Olimpijskich - Salt Lake City (2002), Turyn (2006), Vancouver (2010) oraz Soczi (2014). Dziesięciokrotnie występował na Mistrzostwach Świata w narciarstwie klasycznym - Ramsau (1999), Lahti (2001), Val di Fiemme (2003), Oberstdorf (2005), Sapporo (2007), Liberec (2009), Oslo (2011), Val di Fiemme (2013), Falun (2015) i Lahti (2017).

Przenosimy się do Skandynawii, a konkretnie do kraju wikingów, czyli Norwegii. Na początku marca dowiedzieliśmy się o zakończeniu kariery przez Toma Hilde. Mimo, że skończył on skakać to ma zamiar pozostać w środowisku skoków. Po raz ostatni narty do skoków założył podczas turnieju RAW AIR, a dokładniej w Lillehammer, gdzie 12 lat temu zadebiutował.  Tom Hilde wystartował łącznie w 203 konkursach Pucharu Świata. Piętnaście razy stawał na podium konkursów najwyższej rangi. Dwa razy zajmował 3. miejsce w klasyfikacji Turnieju Czterech Skoczni (2010/2011, 2012/2013). W 2008 roku uplasował się na drugiej pozycji Turnieju Nordyckiego. W sezonie 2015/2016 wygrał klasyfikację generalną Pucharu Kontynentalnego. Hilde ma na swoim koncie medale Mistrzostw Świata - wszystkie zdobył drużynowo (srebro - Sapporo 2007, srebro - Liberec 2009, 2x srebro - Oslo 2011). Raz z drużyną zdobył brąz na Mistrzostwach Świata w Lotach. Miało to miejsce w 2008 roku w Oberstdorfie. Dwa lata później wystartował na MŚwL w Planicy, ale tym razem bez żadnego sukcesu.

Znalezione obrazy dla zapytania joakim aune
 (fot: aftenposten.no)

Nadal zostajemy w Norwegii. W ślady Toma Hilde poszedł młody Joakim Aune. Powodem rezygnacji z uprawiania skoków narciarskich w przypadku Aune był brak motywacji oraz problemy finansowe i zdrowotne. Norweg zmagał się z bólem kolana. Cierpi on na chorobę Meniera w wyniku której miewa zawroty głowy oraz zaburzenia równowagi. Aune podobnie jak Gregor Schlierenzauer nie słyszy na jedno ucho. Pierwszy raz w zawodach PŚ mogliśmy go zobaczyć w zeszłym roku podczas turnieju RAW AIR (w całym turnieju zajął 38. miejsce), jednak głównie pokazywał się na zawodach Pucharu Kontynentalnego, w którym skakał trzy sezony (2015/2016, 2016/2017, 2017/2018). Ostatni raz na arenie międzynarodowej oglądaliśmy go w Lillehammer na tegorocznym RAW AIR. Joakim Aune zapowiada, że widzi swoją przyszłość w gnieździe trenerskim.


źródło: informacja własna

You May Also Like

1 komentarze

  1. Bardzo fajny i wciągający post. Ciekawy temat, a autorka opisała wszystko jak należy. Liczę na większą ilość tekstów właśnie od niej ;)

    OdpowiedzUsuń