Podsumowanie sezonu kadr Stanów Zjednoczonych i Kanady

by - 1:39 PM

Dziś przyszedł czas na podsumowanie sezonu kadr Stanów Zjednoczonych i Kanady. Obie drużyny nie błyszczały w minionej edycji Pucharu Świata i sezon zakończyły kolejno na 11 i 12 pozycji.
Stany Zjednoczone w sezonie 2017/2018 zdobyły w sumie sześćdziesiąt dwa punkty, przy czym nie udało się im zdobyć żadnych punktów w konkursach drużynowych. Najlepszym skoczkiem w reprezentacji okazał się Kevin Bickner, który cały sezon zakończył na 39. pozycji (ex aequo z Nejcem Dežmanem).

William Rhoads
57. miejsce w Pucharze Świata - 12 punktów

Drugim skoczkiem ze Stanów Zjedoczonych, który zdobywał punkty Pucharu Świata w minionym sezonie jest William Rhoads. W sześciu konkursach zdobył on 12 punktów do klasyfikacji generalnej i sezon zakończył na 57. pozycji. Był to pierwszy sezon, w którym został on sklasyfikowany w "generalce".  Dwukrotnie znalazł się w trzeciej dziesiątce zawodów (oba konkursy odbywały się w rosyjskim Niżnym Tagile). Nie zakwalifikował się do Mistrzostw Świata w lotach, a na Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu zakwalifikował się jedynie do konkursu na skoczni K-98, który ukończył na 46. miejscu.

Kevin Bickner
39. miejsce w Pucharze Świata - 50 punktów

Rekordzista Ameryki Północnej w długości skoku narciarskiego w swoim trzecim sezonie w Pucharze Świata zdobył w sumie 50 punktów. W dziesięciu konkursach, do których udało mu się zakwalifikować, trzykrotnie nie awansował do drugiej serii konkursowej. W pozostałych konkursach plasował się sześciokrotnie w trzeciej dziesiątce, a ostatni konkurs, w którym występował w tym sezonie, zakończył na miejscu 16. W organizowanych w tym sezonie turniejach nie błyszczał i tak: Turniej Czterech Skoczni zakończył na 51. miejscu, Raw Air na 33., a Willingen Five i Planica 7 - na 29. pozycji.
Dwudziestodwulatek Mistrzostwa Świata w lotach narciarskich w Obersdorfie zakończył na 24. pozycji, zaledwie raz przekraczając dwusetny metr na trzy skoki konkursowe.

Mackenzie Boyd-Clowes
47. miejsce w Pucharze Świata - 31 punktów

Kanada zakończyła tegoroczne zmagania w Pucharze Narodów na 12. miejscu z dorobkiem 31. punktów. Niestety Kanadyjczycy nie zdobyli żadnego punktu w konkursach drużynowych ze względów kadrowych, bowiem tylko jeden skoczek znajdował się w kadrze A. O dobre imię Kanadyjczyków w minionym sezonie dzielnie walczył Mackenzie Boyd-Clowes.  Czterokrotnie udało mu się zdobyć punkty do klasyfikacji generalnej, przy czym trzykrotnie konkursy kończył w trzeciej dziesiątce, a raz w drugiej. Sezon zakończył na 47. miejscu, co jest spadkiem o sześć pozycji w stosunku do poprzedniego sezonu. W Mistrzostwach Świata w lotach w Obersdorfie wywalczył 36. miejsce, Igrzyska Olimpijskie to 26. miejsce na skoczni normalnej i 21. na skoczni dużej. Najlepszy wynik spośród wszystkich turniejów rozgrywanych w sezonie 2017/2018 zajął w Willingen Five, który zakończył na 25. miejscu. Turniej Czterech Skoczni zakończył na 47. miejscu, Raw Air na 41., a Planica 7 na 64.

Trudno powiedzieć czy miniony sezon był na poniżej czy powyżej oczekiwań. Jeśli chodzi o reprezentację Kanady to sprawa jest prosta - brakuje drużyny. Wiadomo, że najlepszą motywacją jest wewnątrz drużynowa rywalizacja, a kiedy jest tylko jeden skoczek na miarę Pucharu Świata, trudno jest się zmotywować.
Jeśli chodzi o reprezentację Stanów Zjednoczonych to przyznam szczerze, że jestem trochę rozczarowana. USA to kraj, w którym skoczni narciarskich jest bardzo dużo i na pewno adeptów skoków narciarskich nie brakuje. Nie zamierzam zagłębiać się w to, w czym tkwi problem, bo nie należy to do moich kompetencji. Gdy myślę jednak o przyszłym sezonie, widzę ogromny potencjał przede wszystkim w Kevinie Bicknerze.
Być może teraz obie reprezentacje z Ameryki Północnej nie należą do ścisłej światowej czołówki, ale nigdy nic nie wiadomo i wiele może zmienić się w przyszłości.

źródło: informacja własna/ wikipedia.org/ fis-ski.com