FIS zmienia przepisy dotyczące masy ciała skoczków

by - 5:55 PM


fot. sport.onet.pl

Międzynarodowa Federacja Narciarska postanowiła wprowadzić nowy przepis, który ma na celu ochronę zdrowia skoczków. FIS zajmie się kontrolą masy ciała zawodników.


Skoki narciarskie to sport, w którym jednym z najważniejszych czynników jest waga. Zależność jest prosta - im mniej ważysz, tym dalej jesteś w stanie polecieć. W ostatnich latach bardzo dużo mówiło się o wadze skoczków narciarskich. Wszystko zaczęło się kilkanaście lat temu od problemów z anoreksją Svena Hannawalda. Federacja nie chciała dopuścić do tego, by podobne problemy spotkały innych, dlatego w 2004 roku wprowadzono przepis o BMI. 
W ostatnim czasie czeski skoczek, Vojtěch Štursa opublikował na jednym ze swoich portali społecznościowych zdjęcie, na którym wygląda bardzo szczupło. Znowu zaczęły się dyskusje, dlatego FIS postanowiło wprowadzić nowe reguły. 
Ale nie tylko Czech jest bardzo wychudzony. Większość skoczków jest bardzo drobna, a wiąże się to z tym, że im mniej skoczek waży, tym krótsze ma narty i jest w stanie dalej polecieć. Nie jest więc dziwne, że skoczkowie chudną na potęgę. Jednym z pierwszych celów Stefana Horngachera po objęciu reprezentacji Polski było odchudzenie swoich podopiecznych. W ciągu minionego sezonu w kuluarach mówiło się o tym, że Słoweńcom i Norwegom nie podoba się waga polskich skoczków, oraz że zastanawiają się nad złożeniem protestu do komisji sprzętowej FIS.
Po przeanalizowaniu danych z ostatnich lat, Międzynarodowa Federacja Narciarska zdecydowała się na wprowadzenie nowych reguł. Do tej pory bowiem skoczkowie byli ważeni w butach i z wkładkami, teraz jednak na wadze będą musieli stanąć bez nich. Oznacza to, że będą musieli nieco przytyć, by nie naruszać przepisów.

fot. instagram.com/stursa.vojtech

źródło: informacja własna/sport.onet.pl 

You May Also Like

0 komentarze