Annyeong, Pyeongchang!

by - 6:10 PM


Jak na porządnego kibica przystało, zapewne każdy wie, że tuż przed nami wielkie wydarzenie tego roku - Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Skoczkowie już aklimatyzują się na skoczniach, a tymczasem ja zabiorę Was w podróż właśnie do Korei, by przybliżyć Wam nieco to jakże odległe, ale cudowne miejsce.
Pyeongchang (lub jak kto woli - Pjongczang) jest to miasteczko, ale właściwie też powiat w Korei Południowej, leżący na wschodzie kraju, w prowincji Gangwon. Igrzyska odbędą się w wysuniętej na północ gminie Daegwallmyeong, która jest tamtejszym największym ośrodkiem sportowym. Rejon ten nazywany jest koreańskimi Alpami i mekką sportów zimowych. Co ciekawe, to nie pierwszy raz, gdy Pyeongchang kandydowało do organizacji olimpiady. Poprzednio było to w roku 2010 i 2014, gdzie przegrało plebiscyt z Vancouver i Soczi.
Teraz nieco o symbolach tegorocznych Igrzysk. Logo, prezentujące się jak poniżej, zawiera dwa elementy. Zaczerpnięte są one z koreańskiego alfabetu, hangulu, od pierwszych spółgłosek PyeongChang (ㅍ oraz ㅈ). Mają one symbolizować miejsce spotkania (symbol po lewej), a "gwiazdka" (po prawej) uosabia śnieg, zimę, ale też sportowców, którzy przybyli. Zaczerpnięte jest to ze starej tradycji elementów humanizmu koreańskiego, czyli "niebo, ziemia i człowiek" jednoczą się w pełnej harmonii.

Podobny obraz
źródło: ttonl.org

Maskotkami zostały przesłodkie (jak to w Korei bywa) zwierzątka - tygrysek śnieżny o imieniu Soohorang (od Igrzysk Olimpijskich) i niedźwiedź himalajski Bandabi (od Igrzysk Paraolimpijskich).
Podobny obraz
źródło: goodhousekeeping.com

W hołdzie dla miasteczka Pyeongchang, które leży dokładnie 700 metrów nad poziomem morza, pochodnia olimpijska ma 700mm długości, czyli 70cm. 101 dni przed Igrzyskami znicz dotarł z Grecji do Korei, gdzie przez 17 miast, poniosło (i jeszcze generalnie poniesie) go aż 7500 osób! W tłumie wyróżnionych znaleźli się również polscy sportowcy, na czele z bokserką, Joanną Jędrzejczyk. Tegoroczne motto sztafety brzmi: "Niech wszyscy błyszczą".

Tak więc w imieniu redakcji życzę dużo pozytywnych emocji i przyjemnego kibicowania, a sportowcom (nie tylko tym z Polski i skaczącym na nartach) życzymy dużo medali i radości z sukcesów!

You May Also Like

0 komentarze