TOP10 najmłodszych zwycięzców konkursów PŚ

by - 11:47 PM

Pisałyśmy już kiedyś o zawodnikach, którzy w dość podeszłym oczywiście jak na sportowców wieku wygrywali konkursy Pucharu Świata. Dzisiaj przyszedł czas na wzmiankę o młodym pokoleniu, które miało swoje 5 lub więcej minut na arenie międzynarodowej. Oto 10 najmłodszych skoczków, którym udało się zwyciężyć w zawodach najwyższej rangi!

10. Nicolas Dessum

fot: pinterest.com

Najstarszym w gronie najmłodszych jest Nicolas Dessum. Był on pierwszym skoczkiem z Francji, który wygrał zawody Pucharu Świata. Dokonał tego mając skończone dokładnie 17 lat, 11 miesięcy i 2 dni. Jego pierwszy triumf miał miejsce 22. stycznia 1995 roku w Sapporo. Późniejsza kariera Dessuma nie była zbyt spektakularna. Ostatecznie Nicolas zajął się trenowaniem francuskiej młodzieży.

9. Ari-Pekka Nikkola

fot: mtv.fi

Fin z kolei zwyciężył po raz pierwszy 28. lutego 1987 roku w Lahti mając 17 lat, 9 miesięcy i 13 dni. On z kolei zapisał się na kartach historii. Jeszcze w 1987 roku został mistrzem świata juniorów i drużynowym mistrzem świata seniorów. Jego dorobek w sumie jest dużo bardziej imponujący. Nikkola zdobył 2 drużynowe złota olimpijskie, 7 medali mistrzostw świata i Kryształową Kulę! Fin łącznie 9 razy wygrywał zawody Pucharu Świata. Cóż, ma się czym pochwalić! Obecnie Nikkola trenuje fińską kadrę juniorów.

8. Martin Höllwarth

fot: gettyimages.com

Ten zawodnik pochodzący z Austrii swój pierwszy konkurs Pucharu Świata wygrał 10. stycznia 1991 roku w Predazzo. Miał wtedy 17 lat, 8 miesięcy i 28 dni. Höllwarth także może pochwalić się licznymi sukcesami. W jego dorobku są m.in. 4 medale Igrzysk Olimpijskich i 6 krążków z Mistrzostw Świata. W 2001 roku spotkała go tragedia. Prowadził auto, którym ekipa austriacka wracała z zawodów w Willingen, gdy nagle na oblodzonej jezdni samochód wpadł w poślizg i koziołkując wylądował w przydrożnym rowie. Zginął wtedy ówczesny trener reprezentacji Austrii Alois Lipburger. Na szczęście Höllwarth, jak i podróżujący Andreas Widhölzl, nie doznali poważnych obrażeń. Po zakończeniu kariery sportowej Martin również poświęcił się trenerstwu. Do 2009 roku prowadził estońską kadrę skoczków.

7. Domen Prevc

Tego skoczka chyba nie muszę nikomu przedstawiać, ponieważ obecnie robi on furorę wśród kibiców, z naciskiem na tych kibicki, a szczególnie te młodsze. Domen swoje pierwsze zawody Pucharu Świata wygrał stosunkowo niedawno, bo 25. listopada 2016 roku. Słoweniec miał wówczas 17 lat, 5 miesięcy i 2 dni. Jego największym osiągnięciem jest świeżo zdobyty drużynowo srebrny medal Mistrzostw Świata w Lotach. Oprócz niego młody Prevc ma jeszcze dwa krążki Mistrzostw Świata Juniorów. Jednak ze względu na to, że nie skończył on jeszcze 19 lat, myślę, że wiele sukcesów jeszcze go czeka!

6. Primož Peterka

fot: pl.wikipedia.org

Słoweniec swoje pierwsze zwycięstwo odniósł w wieku 16 lat, 11 miesięcy i 27 dni. Miało to miejsce 27. stycznia 1996 roku w Zakopanem. Później jego kariera nabrała tempa. Zdobył dwie Kryształowe Kule, Małą Kryształową Kulę, medal na Igrzyskach Olimpijskich i Mistrzostwach Świata, a nawet wygrał w Turnieju Czterech Skoczni. Przegrał jednak z alkoholizmem, który nie pozwolił mu skakać na wysokim poziomie. Peterka trafił nawet do szpitala psychiatrycznego. Po zakończeniu kariery był drugim trenerem kobiecej kadry Słowenii.

5. Gregor Schlierenzauer

Gregor przebojem wkradł się do Pucharu Świata, kiedy to 3. grudnia 2006 roku, niedługo po swoim debiucie, zwyciężył w Lillehammer. Austriak miał wtedy 16 lat, 10 miesięcy i 27 dni. Był to początek jego wspaniałej, ale jakże trudnej kariery. Najpierw wszystko przychodziło mu z łatwością - 4 medale olimpijskie, 12(!) medali Mistrzostw Świata, 5 medali MŚwL, 2 Kryształowe Kule, 2 wygrane w Turnieju Czterech Skoczni, no i 53 zwycięstwa w Pucharze Świata. Później przyszły zawirowania w życiu prywatnym i kontuzje, po których Gregor nie skacze już tak rewelacyjnie. Ja jednak głęboko wierzę, że kiedyś będziemy mieli jeszcze okazję oglądać triumfy Schlierenzauera.

4. Janne Ahonen

Ahonen czasy świetności ma już za sobą, ale jeszcze na chwilę do nich wróćmy. Jest 13. grudnia 1993 roku, większości z nas nie ma jeszcze na świecie. Wtedy to, na skoczni w Engelbergu, swoje pierwsze zwycięstwo odnosi młodziutki Fin. Ma on dokładnie 16 lat, 7 miesięcy i 8 dni. Janne otworzył sobie wtedy drzwi do wielkiej kariery, która przyniosła mu 10 medali Mistrzostw Świata, 7 krążków MŚwL, 2 Kryształowe Kule i uwaga, uwaga - 5 triumfów w Turnieju Czterech Skoczni! Ahonen to legenda, chyba każdy się ze mną zgodzi. Szkoda tylko, że nie prezentuje już poziomu sprzed lat.

3. Toni Nieminen

fot: mtv.fi

Tym sposobem dotarliśmy do podium naszego zestawienia! Nieminen swój pierwszy triumf w Pucharze Świata odniósł w wieku 16 lat, 6 miesięcy i 1 dnia. Było to 1. grudnia 1991 roku w kanadyjskim Thunder Bay. Fin w młodym wieku osiągnął całkiem sporo. W sumie zdobył 3 medale Igrzysk Olimpijskich, 2 krążki Mistrzostw Świata Juniorów i Kryształową Kulę. Zwyciężył też w Turnieju Czterech Skoczni. Później jednak coś się w nim załamało i jego forma spadła, co oczywiście miało wpływ na rezultaty. Po rozstaniu ze sportem Nieminen dla odmiany trenował fińskich juniorów, ale był również komentatorem w jednej ze stacji telewizyjnych.

2. Thomas Morgenstern

fot: fis-ski.com

Morgi to zdecydowanie ulubieniec wszystkich polskich kibiców i taka pocieszna perełka. Fani darzą go sympatią. Swoją pierwszą wygraną w zawodach najwyższej rangi odniósł on 11. stycznia 2003 roku w Libercu. Miał wtedy 16 lat, 2 miesiące i 12 dni. Jego późniejsze osiągnięcia to istne szaleństwo. 4 medale olimpijskie, 11 z Mistrzostw Świata, 5 z MŚwL, 2 Kryształowe Kule, zwycięstwo w Turnieju Czterech Skoczni. Austriak miał też niestety ogromnego pecha. W całej swojej karierze zaliczył 3 bardzo groźne upadki, które cudem nie pozbawiły go życia. Thomas we wrześniu 2014 roku zdecydował o zakończeniu swojej przygody ze skokami narciarskimi.

1. Steve Collins

fot: alchetron.com

Najmłodszym w historii zwycięzcą konkursu Pucharu Świata jest Steve Collins. Dokonał tego mając jedynie 15 lat, 11 miesięcy i 27 dni! Wygrana ta miała miejsce 9. marca 1980 roku w Lahti. Mimo wszystko Kanadyjczyk nie zrobił zawrotnej kariery w świecie skoków. Wprawdzie stał kilka razy na podium zawodów najwyższej rangi i zdobył dwa medale Mistrzostw Świata Juniorów, ale później przepadł. Prawdopodobnie pozostanie znany jedynie ze swojej wygranej w Pucharze Świata w tak młodym wieku....